Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa Główna: Reaktywacja?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-01-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa Główna: Reaktywacja?
fot. KazimierzP, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
PKP PLK rozpatruje kwestię odbudowy stacji Warszawa Główna i ponownego jej wykorzystania w ruchu pasażerskim. Koncepcja zawiera się w obrębie całości działań związanych z poprawą przepustowości Warszawskiego Węzła Kolejowego, które być może zostaną zrealizowane w najbliższych latach.

Po otwarciu w latach 70. XX w. stacji Warszawa Centralna, rola stacji Warszawa Główna sukcesywnie zaczęła spadać. W ostatnich latach funkcjonowania w ruchu pasażerskim, obsługiwała już wyłącznie pociągi regionalne kursujące po linii radomskiej, ostatecznie przewozy pasażerskie na odcinku Warszawa Główna – Warszawa Zachodnia zawieszono w 1996 r. Obecnie PKP PLK przygotowuje analizę, która ma wykazać czy zasadne jest ponowne zaadaptowanie stacji Warszawa Główna do ruchu pasażerskiego.

Maciej Dutkiewicz, rzecznik PKP PLK mówi jednak, że za wcześnie jeszcze dywagować zarówno czy, jak i kiedy projekt będzie zrealizowany, jak również w jakiej formie ewentualnie zostanie on przeprowadzony (np. czy PKP PLK będzie ubiegać się o środki również na połączenie Warszawy Głównej z linią średnicową).

– Kończymy analizy, konsultujemy się z przewoźnikami. Jest jeszcze za wcześnie by mówić o ostatecznych decyzjach i terminach. Nie wykluczamy, że działania inwestycyjne związane z ponownym wykorzystywaniem tej stacji w ruchu pasażerskim mogłyby zostać przeprowadzone w perspektywie finansowej UE na lata 2014-20. Wiemy, że aglomeracyjny ruch kolejowy w warszawskim węźle kolejowy wzrasta, przewoźnicy odnotowują wzrost liczby pasażerów. Dlatego szukamy różnych rozwiązań, również inwestycyjnych, które mogłyby wyjść temu naprzeciw – mówi Maciej Dutkiewicz.

Koncepcja reaktywacji stacji Warszawa Główna jest rozpatrywana równolegle z koncepcją zaadaptowania dla ruchu pasażerskiego linii 509, dzięki czemu pociągi pasażerskie miałyby docierać m.in. do warszawskiej dzielnicy Bemowo.

Pomysłowi powrotu pociągów pasażerskich na stację Warszawa Główna z zainteresowaniem przyglądają się władze woj. mazowieckiego. Jak zauważa Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, kwestia wznowienia funkcji dworca Warszawa Główna jest jednym z pomysłów na poprawę przepustowości w Warszawskim Węźle Kolejowym jako jeden z wariantów inwestycyjnych. Projekt ten, zgłaszany na etapie konsultacji społecznych aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego, został ujęty w przyjętej przez województwo strategii.

– Jest to zatem kierunek popierany na etapie dokumentu strategicznego. Z uwagi na wstępne prace analityczne, nie można w tym momencie mówić o konkretnych szczegółach ani o naszym szczegółowym stanowisku, poza kierunkowym poparciem na poziomie strategii rozwoju województwa. Szczegółowe stanowisko będzie wypracowane w drodze wspólnych uzgodnień, zarówno na poziomie przewoźników, zarządcy infrastruktury, jak i organizatorów przewozów – mówi „Rynkowi Kolejowemu” Marta Milewska.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5