Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa Centralna stała się Dworcem Moniuszki. W Poznaniu – Paderewski

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-01-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Dzisiaj (5 stycznia) Dworcowi Centralnemu w Warszawie oficjalnie nadano imię Stanisława Moniuszki. – Polska stolica będzie wyjątkowa: dwa największe porty komunikacyjne będą nosiły imiona wielkich polskich kompozytorów. Moniuszce to po prostu się należy, jest niedoceniany – mówi Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. Moniuszko ma zapoczątkować nową tradycję nadawania nazw polskim dworcom kolejowym.

Tablicę z nazwą „Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki” i z płaskorzeźbą kompozytora, autorstwa Tomasza Górnickiego, odsłonięto uroczyście o godz. 14:00. – Rok 2019 to rok dwóchsetlecia urodzin Stanisława Moniuszki. Dlatego też, decyzją polskiego parlamentu, a także Unesco, mamy teraz rok moniuszkowski. Polska stolica będzie wyjątkowa: dwa największe porty komunikacyjne będą nosiły imiona wielkich polskich kompozytorów. Moniuszce to po prostu się należy, jest niedoceniany. Znane są dwa główne jego utwory, ale to artysta wielki, który napisał kilkanaście oper i operetek, kilkaset pieśni, kompozycje religijne. Był twórcą opery narodowej – wątki patriotyczne i ludowe są bardzo ważne dla jego muzyki. Przede wszystkim to muzyka bardzo wysokiej jakości. Chcemy to propagować i dzięki tej symbolicznej decyzji będziemy o Moniuszce więcej wiedzieli – mówi Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Cieszymy się, że możemy rozpocząć rok moniuszkowski w Polsce ważnym wydarzeniem. Jeździmy pociągami, które noszą imiona wielkich Polaków – Modrzejewską do Krakowa, ekspresem Rubinstein do Łodzi. Wiele setek tysięcy pasażerów, którzy będą korzystali z Dworca Centralnego w Warszawie pochyli się, wróci do historii i zechce poszerzyć swoją wiedzę na temat Moniuszki i jego twórczości – dodaje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Inicjatorem nadania nazwy dworcowi było Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki. – Jestem niezwykle wzruszona. Idea nazwania dworca zrodziła się na jednym z zebrań w 2015 r. Nikt wówczas nie przewidywał – łącznie z pomysłodawcą, nieżyjącym już dyrygentem Mieczysławem Nowakowskim – że cudownym zdarzeniem losu idea ta nabierze realnego kształtu, stając się swoistą uwerturą do wszystkich wydarzeń roku moniuszkowskiego – wskazuje Jolanta Rostworowska, prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. – Tu idzie o pamięć, która w dziejach każdego narodu ma niezwykłą rangę, bo z niej rodzą się energia pozwalająca kreować przyszłość. Spośród wielkich romantyków XIX w. – Chopina, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida – Moniuszko ma najmniej upamiętnień materialnych i symbolicznych – zauważył Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej.

Warszawa Centralna jest pierwszym dworcem w Polsce, który otrzymał swojego patrona. – Jesteśmy na głównym dworcu kolejowym w stolicy, w miejscu bijącego symbolicznego serca polskich kolei. Gdy pojawił się taki pomysł, powiedziałem, że to świetny koncept. W zakresie idei nadawania dworcom kolejowym imion sławnych Polaków, to się już umożliwiliśmy: kiedy wyremontujemy dworzec w Poznaniu nadamy mu imię Paderewskiego. Przypominamy tych, którym ta pamięć jest przynależna. Cieszmy i chwalmy się synami ziemi polskiej, którzy na to zasłużyli – wskazuje Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Jednocześnie, wraz z nadaniem patrona, nie przewidziano zmian w systemie informacji pasażerskiej czy systemie sprzedaży biletów. Jedynie prezes Mamiński niezobowiązująco zasugerował, że być może przy kolejnym wielkim remoncie dworca znajdzie się miejsce na inne, większe upamiętnienie patrona. Można się więc spodziewać, że nazwa będzie miała charakter symboliczny, a w praktyce i tak wszyscy będą posługiwać się ugruntowaną i funkcjonującą od lat nazwą Warszawa Centralna (bądź Dworzec Centralny). Licznie zgromadzeni na dworcu przedstawiciele kolei mogą mówić o szczęściu, że dzisiaj to Żeromski do Olsztyna był opóźniony o 150 minut, a nie Moniuszko do Bydgoszczy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5