Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec Centralny wzbogacony o wystawę rzeźb olimpijczyków

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
27-01-2022
Ostatnia modyfikacja:
06-12-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Niepdoległa

Podziel się ze znajomymi:

PKP SA, wspólnie z biurem programu Niepodległa, w hali dworca Warszawa Centralna zorganizowało wystawę „Start”, przedstawiającą kolorowe rzeźby olimpijczyków. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.

Wystawa Start składa się z naturalnych rozmiarów rzeźb w wyrazistych kolorach olimpijskich. Wśród przedstawionych postaci można znaleźć mistrzów sportu z ostatnich 100 lat. Rzeźby powstały jako wydruki 3D, które następnie poddano obróbce rzeźbiarskiej. Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Jak podaje organizator, wystawa to „hołd dla tych, którzy dostarczają kibicom mnóstwa emocji i łączą ich we wspólnym przeżywaniu radości sukcesów i smutku niepowodzeń”.

Autorzy rzeźb to Sebastian Lautsch i Maciej Hrynyszyn. Obaj twórcy wykorzystywali swoje doświadczenie m.in. podczas tworzenia serialu „Wiedźmin”. Pierwszy z nich modelował postaci, drugi pracował przy efektach specjalnych.

Wystawa na Dworcu Centralnym to już trzecia odsłona Startu – oficjalny wernisaż odbył się 11 października 2021, w przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kiedy to wystartowała polska historia olimpijska. Obecna edycja nawiązuje do rozpoczynających się 4 lutego 2022 roku XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polacy startują w zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji – już na przełomie stycznia i lutego 1924 roku rywalizowali w francuskim Chamonix. Na pierwszy medal trzeba było jednak czekać ponad 30 lat – brąz zdobył w 1956 roku Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej. Pierwszym Polakiem szczycącym się zimowym tytułem mistrza olimpijskiego został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w 1972 roku. Łącznie Polska ma w swoim dorobku 22 medale zimowych igrzysk (7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych). Ciekawostkę stanowi fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wzięły udział we wszystkich edycjach tego święta sportu.

W przestrzeni Dworca Centralnego na gości czekają:
  • Adam Małysz (skoczek narciarski),
  • Tomasz Majewski (lekkoatleta),
  • Halina Konopacka (lekkoatletka),
  • Jerzy Kulej (bokser),
  • Janusz Kusociński (biegacz),
  • Ryszard Szurkowski (kolarz),
  • Hubert Wagner (siatkarz i trener siatkarski),
  • Anita Włodarczyk (lekkoatletka).

Wystawa będzie dostępna od 27 stycznia do 28 lutego. Więcej postaci można poznawać na wystawie planszowej Start. Z udostępnionych bezpłatnie plików może skorzystać każdy – wystarczy je pobrać, wydrukować plansze w dowolnym formacie między A4 a B1 i zaprosić widzów na ekspozycję. Dzięki temu wystawa może zagościć w całej Polsce, w lokalnych instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego, szkołach czy organizacjach pozarządowych (przy zastrzeżeniu wykorzystania do celów niekomercyjnych).

Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przygotowany został przy wsparciu Mecenasa Wystawy – PKN Orlen. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski. Wystawę na Dworcu Centralnym wspiera PKP SA.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5