Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec Centralny wzbogacony o wystawę rzeźb olimpijczyków

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
27-01-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Niepdoległa

Podziel się ze znajomymi:

PKP SA, wspólnie z biurem programu Niepodległa, w hali dworca Warszawa Centralna zorganizowało wystawę „Start”, przedstawiającą kolorowe rzeźby olimpijczyków. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.

Wystawa Start składa się z naturalnych rozmiarów rzeźb w wyrazistych kolorach olimpijskich. Wśród przedstawionych postaci można znaleźć mistrzów sportu z ostatnich 100 lat. Rzeźby powstały jako wydruki 3D, które następnie poddano obróbce rzeźbiarskiej. Sportowców można zobaczyć w pozach charakterystycznych dla uprawianej przez nich dyscypliny. Jak podaje organizator, wystawa to „hołd dla tych, którzy dostarczają kibicom mnóstwa emocji i łączą ich we wspólnym przeżywaniu radości sukcesów i smutku niepowodzeń”.

Autorzy rzeźb to Sebastian Lautsch i Maciej Hrynyszyn. Obaj twórcy wykorzystywali swoje doświadczenie m.in. podczas tworzenia serialu „Wiedźmin”. Pierwszy z nich modelował postaci, drugi pracował przy efektach specjalnych.

Wystawa na Dworcu Centralnym to już trzecia odsłona Startu – oficjalny wernisaż odbył się 11 października 2021, w przeddzień 102. rocznicy powołania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, kiedy to wystartowała polska historia olimpijska. Obecna edycja nawiązuje do rozpoczynających się 4 lutego 2022 roku XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Polacy startują w zimowych igrzyskach olimpijskich od pierwszej edycji – już na przełomie stycznia i lutego 1924 roku rywalizowali w francuskim Chamonix. Na pierwszy medal trzeba było jednak czekać ponad 30 lat – brąz zdobył w 1956 roku Franciszek Gąsienica Groń w kombinacji norweskiej. Pierwszym Polakiem szczycącym się zimowym tytułem mistrza olimpijskiego został skoczek narciarski Wojciech Fortuna w 1972 roku. Łącznie Polska ma w swoim dorobku 22 medale zimowych igrzysk (7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych). Ciekawostkę stanowi fakt, że Polska jest jednym z krajów, które wzięły udział we wszystkich edycjach tego święta sportu.

W przestrzeni Dworca Centralnego na gości czekają:
  • Adam Małysz (skoczek narciarski),
  • Tomasz Majewski (lekkoatleta),
  • Halina Konopacka (lekkoatletka),
  • Jerzy Kulej (bokser),
  • Janusz Kusociński (biegacz),
  • Ryszard Szurkowski (kolarz),
  • Hubert Wagner (siatkarz i trener siatkarski),
  • Anita Włodarczyk (lekkoatletka).

Wystawa będzie dostępna od 27 stycznia do 28 lutego. Więcej postaci można poznawać na wystawie planszowej Start. Z udostępnionych bezpłatnie plików może skorzystać każdy – wystarczy je pobrać, wydrukować plansze w dowolnym formacie między A4 a B1 i zaprosić widzów na ekspozycję. Dzięki temu wystawa może zagościć w całej Polsce, w lokalnych instytucjach kultury, jednostkach samorządu terytorialnego, szkołach czy organizacjach pozarządowych (przy zastrzeżeniu wykorzystania do celów niekomercyjnych).

Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przygotowany został przy wsparciu Mecenasa Wystawy – PKN Orlen. Patronatem honorowym wystawę objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski. Wystawę na Dworcu Centralnym wspiera PKP SA.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Zobacz również:

PKP zamknęły skrytki bagażowe na trzech dworcach z powodu wojny

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Przestrzeń

Wywiało handel z dworca Warszawa Centralna

Witold Urbanowicz 02 lipca 2021

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Przestrzeń

Warszawa Centralna mogła mieć nawet 16 peronów

Włodzimierz Winek 24 grudnia 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5