Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Warszawa: Buspas w Al. Jerozolimskich zostaje. Będzie autobus do Pruszkowa?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-12-13 13:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Buspas w Al. Jerozolimskich zostaje. Będzie autobus do Pruszkowa?
fot. ZTM Warszawa
Pomimo wznowienia przewozów na przebudowywanej linii kolejowej nr 447 z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego utrzymany został buspas w zachodniej części Al. Jerozolimskich. – Jest bardzo przydatny, np. w dojazdach z Ursusa – mówi Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM-ie. Jak przyznaje, Pruszków zabiega o uruchomienie linii autobusowej do Warszawy. Trwają w tej sprawie rozmowy – autobus nie powinien być konkurencją dla kolei.

W stolicy funkcjonuje już ponad 67 km wydzielonych buspasów, jeśli wliczymy też 5,7 km wydzielonych torowisk tramwajowych z dopuszczonym ruchem autobusowym. Najdłuższy wydzielony pas autobusowy – o długości 7775 m – prowadzi w ciągu Radzymińskiej i al. „Solidarności” od Krynoliny do Andersa.

W tym roku sieć buspasów zwiększyła się o 5 km. Wliczają się w to dwa nowe buspasy – na Kijowskiej i w ciągu Raszyńskiej – a także utrzymany buspas w ciągu Al. Jerozolimskich między granicami miasta i węzłem Salomea oraz Łopuszańską a rondem Zesłańców Syberyjskich, który został wytyczony na czas przebudowy linii kolejowej nr 447 do Grodziska Mazowieckiego. – Buspas się sprawdził, więc pomimo tego, że zakończył się remont, to zostaje – będzie dalej pomagał, jeżeli chodzi np. o dojazd z Ursusa – mówi Andrzej Franków, dyrektor pionu przewozów w ZTM-ie.

Niewykluczone, że pomimo zakończenia uciążliwych prac na kolei również i do Pruszkowa jakaś forma komunikacji autobusowej zostanie zachowana. – Komunikacja zastępcza bardzo się sprawdziła, więc ten rok zamknięcia linii kolejowej „przeżyliśmy”. W tej chwili są głosy, by część połączeń autobusowych zostawić. Pracujemy nad tym – wskazuje Andrzej Franków.
 
Jak wskazuje, odbyły się już spotkania z władzami Pruszkowa, którego mieszkańcy o takie połączenie zabiegają. Zaznacza jednak, że realizacja tych pomysłów nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać. – Musimy dogadać trasę, ogłosić przetarg. Nie mamy w tej chwili wolnych, możliwych do zagospodarowania autobusów. Na potrzeby komunikacji zastępczej był oddzielny przetarg – przypomina Franków.

Oddzielna kwestia to przebieg trasy – podstawę komunikacji do Pruszkoa stanowi kolej. – SKM i Koleje Mazowieckie nas drogo kosztują, nie możemy kierować konkurencyjnego potoku – mówi Andrzej Franków. Wśród pomysłów pojawia się więc przekierowanie ewentualnej linii przez Salomeę czy do pętli na Okęciu – tak, by np. poprawić komunikację w kierunku zagłębia biurowego na Służewcu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Ruszył buspas na Raszyńskiej

Przestrzeń

Warszawa: Ruszył buspas na Raszyńskiej

Witold Urbanowicz 11 września 2018

Łódź: Buspas w jedną stronę na czas przebudowy

Komunikacja

Łódź: Buspas w jedną stronę na czas przebudowy

Roman Czubiński 17 sierpnia 2018

Kraków ma blisko 30 km buspasów. Spinają całe południe miasta

Przestrzeń

Kraków ma blisko 30 km buspasów. Spinają całe południe miasta

Witold Urbanowicz 03 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5