Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W Krakowie powstanie 60 km nowych dróg dla rowerów

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2018-05-09 14:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Krakowie powstanie 60 km nowych dróg dla rowerów
fot. ZIKIT Kraków
W ciągu najbliższych dwóch lat Kraków planuje budowę około 60 kilometrów ścieżek rowerowych za blisko 100 mln złotych. Powstaną w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych oraz prowadzonych inwestycji. Układ ścieżek rowerowych w Krakowie ma być częścią spójnej sieci ścieżek przebiegających przez całe województwo małopolskie.

Dziś do dyspozycji mieszkańców jest około 230 kilometrów infrastruktury rowerowej, na którą składają się drogi dla rowerów, ciągi pieszo-rowerowe, chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym, pasy rowerowe, kontrapasy oraz tzw. kontraruch rowerowy, gdzie dopuszczona jest jazda rowerem „pod prąd” na ulicach jednokierunkowych w strefie ruchu uspokojonego, czyli z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Ostatnio, w ramach ZIT, za ok. 5 mln zł zrealizowano ścieżki rowerowe wzdłuż ulic Teligi i Ćwiklińskiej od ul. Wielickiej, wzdłuż Wielickiej na odcinku Rożena Jaksy do Teligi, wzdłuż Zakopiańskiej od pętli w Łagiewnikach do Siostry Faustyny.

W tym roku powstaną drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Nowohuckiej (2,7 km), od ulicy Powstańców wzdłuż Piasta Kołodzieja, Srebrnych Orłów, Wiślickiej (2,2 km), wzdłuż ulic Babińskiego i Skotnickiej od ulicy Bunscha do Trockiego (1,2 km), od kładki na Wiśle łączącej Kazimierz z Ludwinowem wzdłuż ul. M. Konopnickiej do Ronda Matecznego następnie wzdłuż ul. Kamieńskiego wraz z kładką na ul. Kamieńskiego (4,7 km), od ul. Powstańców wzdłuż ulic Strzelców i Lublańskiej do estakady wraz z dostosowaniem tunelu łączącego ulice Brogi-Rakowicka do ruchu rowerowego (1,4 km), od Klasztoru Sióstr Norbertanek do istniejącego odcinku ścieżki przy Moście Zwierzynieckim, od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej oraz od ul. Mirowskiej do granicy miasta (2,7 km), na odcinku ul. Widłakowej do ul. Tynieckiej (600 m), wzdłuż Al. Solidarności (150 m). Realizacja powyższych dróg dla rowerów w ramach ZIT to około 17 km za kwotę blisko 48 mln zł.

Do 2020 r. powstaną m.in. długie odcinki wzdłuż ul. Armii Krajowej oraz Jasnogórskiej do granic miasta oraz w ciągu wałów Wisły wraz z mostem nad rzeką Białuchą. W planach jest rozbudowa tras pieszo-rowerowych i tras turystycznych wraz z wykonaniem oznakowania turystyczno-informacyjnego na obszarze Przylasku Rusieckiego.

Zadania inwestycyjne

W ramach realizowanych w najbliższym czasie miejskich inwestycji drogowych powstanie 28,9 kilometrów infrastruktury rowerowej. Chodzi m.in. o przebudowę Al. Solidarności , budowę linii tramwajowej KST etap III (6 km), rozbudowę ulicy Igołomskiej, budowę Trasy Łagiewnickiej (5,2 km), czy rozbudowę Al. 29 Listopada.

Kraków na różne sposoby chce zachęcać do korzystania z jednośladów. Od 2016 r. działa rower miejski Wavelo. Operator systemu dostarcza najnowocześniejsze rowery „czwartej generacji”, bezpieczne, wygodne, łatwe w lokalizacji. Mieszkańcy mają do dyspozycji parking rowerowy przy Dworcu Głównym, pod estakadą na ul. Wita Stwosza. Jest on nowoczesny, częściowo dwupoziomowy, zadaszony oraz monitorowany. Obecnie może pomieścić ponad 100 rowerów. W mieście zamontowanych jest 3 900 stojaków rowerowych, a w planach na 2018 rok jest montaż kolejnych 2 100. Funkcjonuje 10 stacji służących do samodzielnej naprawy jednośladów, a w planach na ten rok jest lokalizacja kolejnych 18.

W trakcie zmian w Strefie Płatnego Parkowania wprowadzonych zostało wiele ułatwień dla osób korzystających z rowerów w codziennych podróżach po centrum miasta. Polegały one na otwieraniu kolejnych ulic jednokierunkowych dla dwukierunkowego ruchu rowerowego. Pod koniec ubiegłego roku było ponad 200 takich ulic.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa rusza z Rowerowym Majem

Mobilność

Warszawa rusza z Rowerowym Majem

Jakub Dybalski 07 maja 2018

W Finlandii Nextbike z kolcami [ROZMOWA]

Mobilność

W Finlandii Nextbike z kolcami [ROZMOWA]

Jakub Dybalski 25 kwietnia 2018

Kraków. Łatwiej rowerem z Podgórza do Nowej Huty

Przestrzeń

Kraków. Łatwiej rowerem z Podgórza do Nowej Huty

jd/inf. pras. 13 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5