Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

W Norwegii otwarto najdłuższy na świecie tunel rowerowy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Bergen, położony na zachodnim wybrzeżu Norwegii, otoczony jest siedmioma górami. Nic dziwnego, że na tym usianym fiordami terenie niezbędne są specjalne rozwiązania komunikacyjne. Właśnie otwarto dla rowerzystów tunel. Powstał niejako produkt uboczny budowy linii tramwajowej. Tunel w Bergen ma szansę stać się najdłuższym tego typu obiektem na świecie.

Tunel rowerowy i pieszy o długości trzech kilometrów rozpoczyna się u podnóża góry Løvstakken, a jego twórcy twierdzą, że jest to najdłuższy specjalnie zbudowany obiekt tego typu. Fyllingsdalstunnelen, bo tak nazwano przeprawę, został otwarty 15 kwietnia podczas rodzinnego dnia zajęć sportowych. Wstęgę uroczyście przecinały Marthe Hammer, polityk hrabstwa, Ingrid Dahl Hovland dyrektor ds. dróg i Ingrid Nergaard Fjeldstad, miejska radna. - Ten obiekt będzie dawał radość tysiącom mieszkańców Bergen przez wiele pokoleń – nie kryła radości Ingrid Nergaard Fjeldstad, miejska radna.

Obiekt budowano cztery lata. Pierwszą łopatę wbito w lutym 2019 roku. Finansowany przez państwo megaprojekt kosztował 300 milionów koron norweskich, czyli ok. 120 mln zł. – My, Norwegowie, jesteśmy zwykle skromnymi ludźmi. Ale w tym przypadku powiedzielibyśmy, że tunel jest w 100 procentach najnowocześniejszy – przekazała Camilla Einarsen Heggernes, rzeczniczka firmy wykonawczej Bybanen Utbygging.

Przejechanie tunelu rowerem zajmuje nieco mniej niż 10 minut, a pieszo około 40. Aby przełamać monotonię obiektu w którym nie ma okien, wewnątrz zadbano o różnorodne instalacje artystyczne, a także różne kolory i oświetlenie. Mają one pomagać użytkownikom określić, na jakim etapie podróży już się znajdują i dać poczucie zmierzania we właściwym kierunku.

W centralnym punkcie tunelu znajduje się instalacja zegara słonecznego. Mimo, że słońce na pewno nigdy w tym miejscu zaświeci, to urządzenie pokazuje porę dnia. Ponownie ma to pomóc rowerzystom i spacerowiczom pomóc w orientacji, a także przełamać długą linię wzroku. Poza tym tunel jest idealnie prosty, z wyjątkiem niewielkich zakrzywień przy wejściu i wyjściu. Tunel otwarty jest codziennie w godzinach 05.30 – 23.30.

Tunel jest pieszo-rowerowy. Zadbano o dwa pasy ruchu – 3,5-metrowy pas rowerowy i 2,5-metrowy pas dla spacerowiczów i biegaczy. – W całym tunelu położyliśmy niebieską gumową nawierzchnię, podobną do tej z bieżni lekkoatletycznej. Dzięki temu korzystanie z obiektu jest przyjemniejsze niż chodzenie po asfalcie – mówi Heggernes.

Nowy tunel powstał niejako produkt uboczny drugiej linii tramwajowej Bybanen w Bergen, która została otwarta w listopadzie 2022 r. Linia tramwajowa, którą poprowadzono przez górę, wymagała równoległego tunelu ewakuacyjnego, więc twórcy postanowili przekształcić przeprawę na ogólnodostępny obiekt.

Norwegowie twierdzą, że Fyllingsdalstunnelen jest najdłuższym na świecie specjalnie zbudowanym tunelem rowerowym. Są jednak zastrzeżenia, gdyż tunel Snoqualmie w Waszyngtonie, na wschód od Seattle, ma 3,6 kilometra długości. Ten dawny tunel kolejowy jest obecnie przeprawą dla rowerzystów, biegaczy i spacerowiczów. Stanowi on część 400-kilometrowego szlaku Palouse to Cascades State Park Trail.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5