Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Stargard na kolei nadal Szczeciński. Kiedy zmiana?

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-03-22 08:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Stargard na kolei nadal Szczeciński. Kiedy zmiana?
fot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Kiedy Stargard Szczeciński stał się mniej szczeciński, zaszła potrzeba zmiany nazwy stacji kolejowej. Władze samorządowe zgłaszają, że są zainteresowane tym, by nazwa odpowiadała obecnej rzeczywistości. Wierzą przy tym, że zmiany nastąpią jeszcze w tym roku. Na razie trwają negocjacje.

Pierwszego stycznia 2016 roku na mapie miast Polski doszło do dużej zmiany. Jest to dzień, w którym Stargard przestał być Szczeciński, a zaczął być zwykłym Stargardem. Decyzja ta oczywiście musiała pociągnąć za sobą dużo konsekwencji. Jedną z nich była oczywiście niepasująca nazwa stacji kolejowej do zmienionej nazwy miasta.

Jak informuje zarządca infrastruktury, zgodnie z obowiązującą procedurą, PLK dokonują zmiany nazwy na wniosek zainteresowanych podmiotów, w tym władz lokalnych. – Zmiana nazwy urzędowej miejscowości, w której usytuowana jest stacja, np. Stargard Szczeciński, nie powoduje automatycznie zmiany nazwy stacji – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.

Wniosek skierowany do PKP Polskich Linii Kolejowych – właściwego terytorialnie Zakładu Linii Kolejowych – powinien zawierać propozycję nowej nazwy wraz ze szczegółowym uzasadnieniem oraz uchwałą rady miasta lub gminy opiniującą zmianę. – Uchwała rady miasta lub gminy jest wymagana ze względu na pokrywanie kosztów zmiany nazwy przez wnioskodawcę – dodaje Siemieniec.

– Miasto Stargard jest zainteresowane zmianą nazwy stacji kolejowej tak, aby była tożsama z aktualną nazwą miejscowości bez przymiotnika „Szczeciński”. Od blisko pół roku korespondujemy i bezpośrednio rozmawiamy na ten temat z PKP PLK. Jesteśmy dobrej myśli – informuje Marcin Rumiński, z Biura Prezydenta Miasta Stargardu.

O nazewnictwie stacji decyduje wyłącznie PLK. Kolejarze wielokrotnie podkreślali, że zarządca infrastruktury kolejowej, podejmując decyzję o zmianie nazwy lub pozostawieniu jej w dotychczasowym brzmieniu, kieruje się przede wszystkim tym, by obiekt był rozpoznawany i łatwo identyfikowany pod względem lokalizacyjnym przez pasażerów. – Należy zatem brać pod uwagę np. względy historyczne oraz to, w jaki sposób dotychczasowa nazwa przyjęła się w przestrzeni publicznej – sugeruje Siemieniec.

Wszystko jednak zwiastuje, że Stargard ujednolici nazewnictwo na jedynej stacji kolejowej w gminie. – Dla wygody pasażerów oraz w celu uniknięcia zamieszania dobrze byłoby, aby PLK zdecydowały się na zmianę nazwy stacji. W tym będziemy ich wspierać. Wierzymy, że uda się to przeprowadzić jeszcze w tym roku, przy wiosennej zmianie rozkładów jazdy – podkreśla Marcin Rumiński, z Biura Prezydenta Miasta Stargardu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ministerstwo: Kolejowego ringu w Warszawie nie będzie

Przestrzeń

Ministerstwo: Kolejowego ringu w Warszawie nie będzie

Witold Urbanowicz 11 kwietnia 2016

PLK montuje stojaki na 300 stacjach i przystankach

Przestrzeń

PLK montuje stojaki na 300 stacjach i przystankach

Redakcja 10 kwietnia 2016

PKP Warszawa Służewiec. Przejście podziemne, a może nowy peron?

Przestrzeń

PKP Warszawa Służewiec. Przejście podziemne, a może nowy peron?

Witold Urbanowicz 07 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5