Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Żołnierz wyklęty patronem dworca w Ciechanowie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
25-10-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PKP SA

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Żołnierz wyklęty patronem dworca w Ciechanowie
fot. PKP SA
PKP SA kontynuują nazywanie dworców w Polsce. Żołnierz podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z Narodowych Sił Zbrojnych, działający podczas II wojny światowej i tuż po niej na terenie Mazowsza Północnego – por. Roman Dziemieszkiewicz, w konspiracji znany pod pseudonimami „Pogoda”, „Adam” – bo o nim mowa – został patronem dworca w Ciechanowie.

Tym samym obiekt ten, jako ósmy dworzec w kraju, otrzymał imię. Uroczystość nadania imienia, którą poprzedziła msza, odbyła się przed budynkiem dworca w Ciechanowie, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą por. Romanowi Dziemieszkiewiczowi. Kolejna część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie, gdzie znajduje się grób Romana Dziemieszkiewicza. Przy grobie, podobnie jak przed dworcem, zaciągnięta została warta honorowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Straży Ochrony Kolei. Po apelu poległych żołnierze 5 MBOT upamiętnili bohatera uroczystości salwą honorową, a następnie złożono wiązanki kwiatów i znicze. Całości uroczystości uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i orkiestry dętej ciechanowskiej OSP.

– Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla każdego pokolenia. My dziś możemy powiedzieć, że dobrze spełniamy ten obowiązek. Dziś imię wybitnego i niezłomnego syna tej ziemi zostanie usłyszane w całej Polsce. To jest symboliczny gest o wielkiej sile. Właśnie dziś ciechanowski dworzec otrzymuje imię swojego patrona, którym zostaje zasłużony żołnierz i działacz podziemia niepodległościowego Roman Dziemieszkiewicz. Patriota, oddany Ojczyźnie, oddany Polsce Niepodległej, który za wierność Polskim Sprawom zapłacił najwyższą cenę. Został zamordowany, ale nie został zapomniany. Wyrazem tej pamięci jest dzisiejsza uroczystość. Cieszę się, że spółki skarbu państwa, takie jak PKP SA, poza swoją bieżącą działalnością i ogromnymi inwestycjami, pamiętają także o wspólnym dziedzictwie i popularyzowaniu historii naszego kraju. Pamiętają o Bohaterach takich jak „Pogoda” Dziemieszkiewicz. To dla mnie duża satysfakcja, że kolejarze poprzez ogólnopolski program przyczyniają się do umacniania wspólnej pamięci! – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Porucznik Roman Dziemieszkiewicz, żołnierz konspiracji niepodległościowej czasu II wojny światowej i powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego za największy swój obowiązek i cel życia uważał walkę o Wielką Polskę. Należy on niewątpliwie do grona ważnych i wybitnych bohaterów Mazowsza Północnego, którego patriotyzm może i powinien stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń Polaków. Nadając dworcowi w Ciechanowie imię Porucznika „Pogody”, chcemy podkreślić, jak bardzo cenimy poświęcenie osób, które podjęły walkę z dwoma okupantami, zarówno niemieckim, jak i sowieckim, w obronie suwerennej Rzeczypospolitej, wiary, tradycji i polskości. Pielęgnowanie pamięci zbiorowej o żołnierzach wyklętych, najlepszych synach naszej ojczyzny, jest bardzo istotne dla umacniania polskiej tożsamości – mówi Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP SA.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5