Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Środa Wlkp. kontra sąd. Parking płatny w soboty

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-11-15 09:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Środa Wlkp. kontra sąd. Parking płatny w soboty
Tablica informacyjna w Środzie Wlkp. Fot. Kasper Fiszer
Środa Wielkopolska pobiera opłaty parkingowe przez jedynie dwa dni w tygodniu. Jednym z nich jest jednak sobota, podczas gdy samorządy są uprawnione do wprowadzania konieczności zakupu biletu parkingowego jedynie w dni robocze. Władze miasta twierdzą, że strefa poprawia sytuację mieszkańców i kierowców, starają się więc dowieść w sądzie, że wprowadzone zasady są zgodne z obowiązującym prawem.

Jedną z najciekawszych stref płatnego parkowania w Polsce zorganizowano w podpoznańskiej Środzie Wielkopolskiej. Opłaty od kierowców pobierane są tam bowiem w bardzo nietypowych godzinach: w czwartki między 8:00 a 14:00 i w soboty od 8:00 do 12:00. Dodatkowo jeśli na któryś z tych dni tygodnia przypada święto, parking w ścisłym centrum płatny jest dzień wcześniej, tzn. w środę lub piątek. Z obowiązku zakupu biletu parkingowego zwolnieni są kierowcy powyżej 70. roku życia.

Pobieranie opłat w soboty ma przynieść korzyści mieszkańcom

Nietypowe okresy pracy strefy wynikać mają z odmiennych niż w większości innych miast przyczyn jej ustanowienia. – Została ona powołana z zamiarem rozładowania ruchu samochodowego, gdyż czwartek i sobota są w Środzie Wielkopolskiej dniami targowymi i w tych dniach można zaobserwować wzmożony ruch wokół targowiska miejskiego – tłumaczy Krystyna Stachowiak z Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej. Radni podjęli uchwałę ustanawiającą strefę w 2004 r.

Najbardziej kontrowersyjnym elementem funkcjonowania strefy płatnego parkowania wydaje się jednak nie fakt niepobierania opłat od poniedziałku do środy i w piątki, a ich pobieranie w soboty. Zgodnie bowiem z ustawą o drogach publicznych samorządy mają prawo do ustanawiania opłat w dni robocze, a nie we wszystkie dni tygodnia. – Chciałabym nadmienić, że pobieranie opłat w soboty ma na celu ułatwienie życia mieszkańcom, kupującym i handlującym – podkreśla przedstawicielka Urzędu Miejskiego, przyznając przy tym, że przyjęte rozwiązanie budzi wątpliwości prawne.

Środa czeka na decyzję ws. skargi kasacyjnej

– Uchwała w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta Środa Wlkp. została zaskarżona przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w zakresie jej funkcjonowania w soboty. WSA wydał wyrok, w którym wskazał, że strefa nie powinna funkcjonować w soboty, gdyż zgodnie z art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych sobota jest dniem wolnym od pracy [artykuł ten nie definiuje dnia roboczego, wskazuje jednak, że opłaty pobierać można całodobowo lub w ustalonych godzinach jedynie w określone dni robocze – dop. kf] – relacjonuje nasza rozmówczyni. Na razie jednak miasto nie odstąpiło od ustalonych pierwotnie reguł.

– Na dzień dzisiejszy gmina Środa Wielkopolska złożyła skargę kasacyjną do Sądu Administracyjnego w Warszawie. Czekamy za jej rozstrzygnięciem. Dopóki nie będzie ostatecznej decyzji, strefa w soboty będzie działała na starych zasadach – podsumowała Krystyna Stachowiak.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Legnica jak Londyn? Kierowcy zapłacą za wjazd do centrum

Przestrzeń

Legnica jak Londyn? Kierowcy zapłacą za wjazd do centrum

Jakub Dybalski 05 listopada 2017

Problemy stref płatnego parkowania

Przestrzeń

Problemy stref płatnego parkowania

Kasper Fiszer 31 października 2017

Czy przepisy umożliwiają prowadzenie dobrej polityki parkingowej?

Komunikacja

Czy przepisy umożliwiają prowadzenie dobrej polityki parkingowej?

Kasper Fiszer 30 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5