Partnerzy serwisu:
Mobilność

Rząd odpowiada Liroyowi: Interesujemy się hyperloopem

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-03-11 12:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rząd odpowiada Liroyowi: Interesujemy się hyperloopem
fot. Hyper Poland
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz odpowiedziała na złożona przed miesiącem interpelacje posła Piotra Liroya-Marca. Przedstawiciel Kukiz 15' pytał w związku z coraz poważniej traktowanym na świecie pomysłem na hyperloop, polski rząd ma plan uczynienia z tego pomysłu polski priorytet inwestycyjny i czy wspiera rodzimych inżynierów, którzy się nim zajmują. "Wspieramy i śledzimy z uwagą" - przeczytał w odpowiedzi.

"Wierzę, że budowanie trwałych przewag konkurencyjnych gospodarki wymaga aktywnego wsparcia tych sektorów, które posiadają wystarczający potencjał dla odniesienia sukcesu w globalnej grze konkurencyjnej, a w moim najgłębszym przekonaniu przedmiotowy projekt wpisuje się w tę logikę" - pisze w odpowiedzi wiceminister Emilewicz. "Pragnę Pana zapewnić, iż polski rząd również z zainteresowaniem obserwuje postępy prac nad stworzeniem polskiego modelu Hyperloopa oraz osiągnięcia polskich naukowców w tym obszarze, zarówno w Polsce jak i na świecie" - dodaje.

Poseł Liroy-Marzec, w interpelacji złożonej kilka tygodni temu, pytał o rządowe plany względem hyperloopa. Wskazywał że rozwój gospodarczy nie może polegać na kopiowaniu rozwiązań opracowanych na świecie dwadzieścia lat temu, ale musi zakładać tworzenie własnych, które będą na świecie powszechne za dwadzieścia lat. Pytał tez o wsparcie rządu, dla polskich startupów, które pracują nad hyperloopem, np. Zespołu Hyper Poland, który skupia się wokół studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej.

"Biorąc pod uwagę możliwości technologiczne wielu polskich firm w połączeniu z doświadczeniem istniejących firm lotniczych i możliwościami organizacyjnymi firm kolejowych oraz przedsiębiorstw kładących rurociągi o dużej średnicy, istnieje duże realne prawdopodobieństwo, iż taki projekt w przyszłości mógłby być zrealizowany w Polsce" - pisze Emilewicz.

Wiceminister wspomniała, że już dwukrotnie spotkała się z Hyper Poland, które tworzy nie tylko projekt kapsuły, ale tez np. koncepcję konstrukcji hyperloopowego dworca. "Podczas spotkania wręczony został list intencyjny, w którym zadeklarowano, że strona rządowa będzie wspierać projekt Hyperloop. Ponadto projekt ten wpisuje się w projekt wsparcia elektromobilności. Polska potrzebuje bowiem nowych impulsów rozwojowych, które wprowadzą gospodarkę na wyższy poziom rozwoju, a także będzie mieć bezpośrednie przełożenie na wzrost jakości życia Polaków i ich zamożność".

Chodź odpowiedź na interpelację nie zawiera konkretnych deklaracji wsparcia, to jednak wskazuje, że przedstawiciele rządu nie tylko śledzą, ale też interesują się ideą Elona Muska i są dość dobrze zorientowani w tym, co się w tym temacie dziś dzieje na świecie. Nie oznacza to, że za kilka lat pojedziemy w tubie z Krakowa do Gdańska w nieco ponad pół godziny. Ale przynajmniej ministrowie wiedza, ze jest taki pomysł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Liroy domaga się hyperloopa od Morawieckiego

Mobilność

Liroy domaga się hyperloopa od Morawieckiego

Jakub Dybalski 01 lutego 2017

Hyperloopowy dworzec powinien być jak doklejanka [rozmowa]

Mobilność

Hyperloopowy dworzec powinien być jak doklejanka [rozmowa]

Jakub Dybalski 28 stycznia 2017

Hyperloop, czyli samolot i łódź podwodna w jednym

Mobilność

Hyperloop, czyli samolot i łódź podwodna w jednym

Leonard Dolecki 27 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5