Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Radom: PKP i PKS sprzedały dworzec autobusowy

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-09-12 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Radom: PKP i PKS sprzedały dworzec autobusowy
fot. Rafał T, fotopolska.eu, lic. CC BY-SA 3.0Budynek dworca PKS Radom
PKP SA i PKS Radom sprzedały na początku września budynek radomskiego dworca autobusowego. Stosunkowo nowy, bo dwudziestoletni budynek okazał się wart ok. 4,5 mln zł. Przedmiotem transakcji nie były natomiast stanowiska odjazdowe.

Na początku roku informowaliśmy o planach sprzedaży budynku radomskiego dworca autobusowego. Sprawa jest o tyle nietypowa że ofertę wystawiły Polskie Koleje Państwowe. Obiekt jest stosunkowo nowy: w latach 90. ubiegłego stulecia wybudowały go wspólnie spółki będące prawnymi poprzednikami PKP SA i PKS Radom. Kolejom udało się zbyć budynek, który nie był w ostatnich latach w pełni wykorzystywany na funkcje dworcowe.

Budynek wart jest ok. 4,5 mln zł

Oferta PKP SA obejmowała prawo użytkowania wieczystego działek gruntu wraz z prawem własności znajdującej się na nich zabudowy w postaci budynku dworca PKS (trzy kondygnacje nadziemne, jedna podziemna) oraz nigdy nieukończonego komisariatu Straży Ochrony Kolei. Jak czytamy w ogłoszeniu, budynki połączone są łącznikiem. Powierzchnia użytkowa dworca to niespełna 4,5 tys. metrów kwadratowych, a budynku SOK – nieco ponad 250 metrów kwadratowych.

– 5 września odbył się ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości. Do zakupu zgłosił się jeden podmiot, który został dopuszczony do przetargu – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. – Nieruchomość została sprzedana po cenie wywoławczej – dodał. Zgodnie z informacją o ofercie umieszczoną na stronie internetowej PKP SA wynosiła ona 4 mln 487 tys. 238 zł. – Na tym etapie nie mamy możliwości udzielenia informacji o podmiocie, który nabył dworzec – zastrzega nasz rozmówca.

Jeden budynek, dwa podmioty uprawnione do użytkowania wieczystego gruntów

Przedstawiciel PKP SA informuje także o dalszym przebiegu postępowania: złożony ma zostać wniosek do organów nadzorczych spółki oraz do Ministerstwa Infrastruktury ws. wyrażenia zgody na przeprowadzenie transakcji. Dodaje, że sprzedaż prowadzona jest na podstawie porozumienia zawartego w kwietniu pomiędzy PKP SA i PKS Radom. Było ono konieczne także z uwagi na potrzebę uregulowania kwestii własnościowych, które wcześniej pozostawały niejasne.

– PKP zostały współwłaścicielem dworca autobusowego w wyniku działań inwestycyjnych prowadzonych w latach 1993 – 1999. Wówczas Przedsiębiorstwo Państwowe Komunikacji Samochodowej w Radomiu oraz PKP Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych w Lublinie przeprowadziły wspólną inwestycję polegającą na budowie dworca. Budynek powstał na dwóch nieruchomościach gruntowych, z których jedna znajdowała się w obecnie użytkowaniu wieczystym PKP, a druga – PKS – opisuje Michał Stilger. Dodaje, że przedmiotem sprzedaży nie były stanowiska odpraw autobusów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP SA przygotowują się do remontu dworca w Wejherowie

Przestrzeń

PKP SA przygotowują się do remontu dworca w Wejherowie

Witold Urbanowicz 12 września 2019

Dworzec w Prabutach pójdzie do remontu. Rusza przetarg (wizualizacje)

Przestrzeń

Dworzec w Prabutach pójdzie do remontu. Rusza przetarg (wizualizacje)

Witold Urbanowicz 11 września 2019

PKP SA uruchomi carsharing przy dworcach

Mobilność

PKP SA uruchomi carsharing przy dworcach

Witold Urbanowicz 10 września 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5