Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: Rusza przebudowa Górnego Tarasu Rataj

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-08-16 16:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: Rusza przebudowa Górnego Tarasu Rataj
wiz. UM Poznań
Pierwszy etap prac, podczas którego przebudowane będzie rondo Żegrze, rozpocznie się w sobotę, 18 sierpnia. Tego dnia na odcinek od os. Lecha do przystanku Żegrze I wróci tramwaj. Cała przebudowa, wraz z remontem trasy wzdłuż ulic Chartowo i Żegrze, zakończy się jesienią 2019 roku. Oprócz nowego, cichego torowiska powstaną również udogodnienia w postaci przejść naziemnych i zintegrowanych przystanków.

Od 13 sierpnia trwa budowa tymczasowego zjazdu tramwajowego pomiędzy przystankiem Żegrze I i rondem Żegrze. Umożliwi on utrzymanie ruchu tramwajowego od os. Lecha. Dwukierunkowy tramwaj będzie dojeżdżał do przystanku Żegrze I, następnie, dzięki rozjazdowi, zmieni tor i pojedzie z powrotem. Przez pięć dni, od 13 do 17 sierpnia, w związku z budową tego zjazdu, ruch tramwajowy na Górnym Tarasie Rataj będzie wstrzymany.

Uruchomiona została komunikacja zastępcza. Autobus "za tramwaj" T1 poruszał się będzie pomiędzy rondem Starołęka a przystankiem "Os. Lecha". Autobusy linii T1 będą zatrzymywać się na przystankach dla linii nocnych, dodatkowo przystanki Rondo Żegrze zlokalizowane będą po północnej stronie skrzyżowania ulic Żegrze-Kurlandzka-Inflancka.

18 sierpnia rozpoczną się faktyczne prace przy przebudowie trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj. Tego dnia nastąpi przywrócenie ruchu tramwajowego do przystanku Żegrze I. Linie nr 1, 5, 201, 231, 237, 238 oraz T1 będą kursować po takich samych trasach jak w dniach 13-17 sierpnia, a do przystanku Żegrze I będzie dojeżdżał tramwaj linii nr 17 (z Ogrodów, przez rondo Śródka i os. Lecha).

W związku z rozbudową ronda Żegrze, zostanie wprowadzona w jego rejonie tymczasowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywała do odwołania. Zniknie rondo, w zamian możliwy będzie przejazd z ul. Żegrze bezpośrednio w ul. Hetmańską, a z ul. Hetmańskiej bezpośrednio w ul. Unii Lubelskiej oraz w ul. Żegrze. Kierowcy jadący od strony ul. Unii Lubelskiej, również bezpośrednio, będą mogli skręcić w ul. Żegrze.

Kompletnie przebudowane zostanie torowisko, a także sieć trakcyjna na całym odcinku od ronda Żegrze do os. Lecha. Nowe oblicze zyskają przystanki tramwajowe, a przystanek Os. Czecha stanie się przystankiem zintegrowanym, tramwajowo-autobusowym, gdzie przesiadki będą dokonywane "drzwi w drzwi". Tam również piesi zyskają dodatkowe przejście naziemne, które umożliwi swobodny dostęp do przystanku osobom niepełnosprawnym.

Rozbudowane zostanie rondo Żegrze (powiększy się jego średnica). Zlikwidowane zostaną niewygodne przejścia podziemne, powstanie układ przystanków tramwajowych od strony ul. Żegrze. W tym rejonie nastąpi też przebudowa i budowa nowych chodników oraz dróg rowerowych. Wyprowadzone też zostaną tory z ronda w kierunku ul. Unii Lubelskiej. Powstanie tu nowa trasa tramwajowa z pętla w okolicach ul. Falistej.

Tramwaje wrócą na nowe torowisko na Górnym Tarasie Rataj jesienią 2019 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5