Partner serwisu
Mobilność

Poznań. Nowocześniej w strefie płatnego parkowania

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
01-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. ZDM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Poznań. Nowocześniej w strefie płatnego parkowania
fot. ZDM Poznań
Parkomaty umożliwiające płatność elektroniczną oraz kontrole przeprowadzane za pomocą samochodów wyposażonych w kamery skanujące numery rejestracyjne pojazdów. To zmiany, jakie szykują się w strefie płatnego postoju w tym roku.

– Pierwsze parkomaty umożliwiające płatności kartą zbliżeniową i blikiem stanęły w 2020 roku na Wildzie i Łazarzu. W tym roku czekają nas kolejne zmiany – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Strefa uporządkowała parkowanie w centrum oraz na osiedlach śródmiejskich, jak Wilda, Łazarz i Jeżyce. Jednak mieszkańcy korzystają nie tylko z tego, że mogą łatwiej zaparkować. Dzięki wpływom z SPP co roku przynajmniej 5 milionów złotych przeznaczanych jest na modernizacje chodników. W ostatnich latach stało się tak m.in. przy ulicach: Małeckiego, Sienkiewicza, Grobli, czy na Górnej Wildzie.

Nowe parkomaty

Pierwszą zmianą w 2024 roku będzie wymiana 249 parkomatów starego typu na nowoczesne, oferujące cyfrowe bilety oraz elektroniczne płatności. Dwieście nowych urządzeń do poboru opłat ma być zamontowanych na Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki do czerwca.

Podobnie jak w przypadku parkomatów znanych z Łazarza i Wildy, przy płaceniu za postój konieczne będzie podanie numeru rejestracyjnego samochodu. Urządzenia będą wyposażone w ekran dotykowy, przez co będą wygodne w użyciu. Większość z nich (160 sztuk) będzie akceptować tylko płatności kartą zbliżeniową lub blikem, a bilet za parkowanie będzie można otrzymać w formie elektronicznej, na podaną skrzynkę mailową. Pozostałe parkomaty (40 sztuk) umożliwiać będą także płatności gotówką.

– Możliwość opłacenia parkowania wyłącznie bezgotówkowo wpisuje się w powszechne już odchodzenie od gotówkowych form płatności - obecnie jedynie co trzecia opłata za postój w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania odbywa się w ten sposób – wyjaśnia Krzysztof Olejniczak, dyrektor ZDM. Dodaje, że nowe parkomaty z płatnością bilonem będą zlokalizowane przy obiektach, do których przyjeżdża dużo klientów czy interesantów, m.in. przy szpitalach, czy urzędach.

Strefa zeskanowana

Wymiana parkomatów w centrum miasta pozwoli wdrożyć na ulicach objętych strefą e-kontrolę. Z tego rozwiązania korzystają już inne polskie miasta - m.in. Warszawa i Wrocław.

Samochód do e-kontroli wyposażony będzie w specjalne kamery i czujniki, dzięki którym skanowane będą numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych przy ulicach w obrębie strefy. Zebrane dane będą weryfikowane pod kątem opłat dokonanych za parkowanie poszczególnych pojazdów.

Dwa samochody elektryczne do e-kontroli zostały już zakupione. Ogłoszony jest również przetarg na zakup urządzeń i systemu informatycznego niezbędnych do obsługi kontroli. Firmy mają czas do 4 kwietnia na składanie ofert. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, to samochody skanujące tablice rejestracyjne wyjadą na ulice jesienią tego roku. Będą poruszały się po Wildzie, Łazarzu, Starym Mieście, Śródce i w rejonie Politechniki, czyli wszędzie tam, gdzie podczas opłacania postoju należy wpisać w parkomacie numer rejestracyjny auta.

– E-kontrola to kolejny ważny krok w usprawnianiu strefy i podnoszeniu jej efektywności – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM. I wymienia dotychczas zrealizowane przez Zarząd działania: wprowadzenie e-identyfikatorów i e-abonamentów, czyli możliwości zakupów przez Internet. Bez wychodzenia z domu można również sprawdzić szczegóły otrzymanego zawiadomienia o niezapłaconym postoju i uiścić opłatę dodatkową (e-płatności). Jak pokazują statystyki, z obu tych narzędzi kierowcy chętnie korzystają: 24% identyfikatorów zakupionych w styczniu tego roku było kupionych online, a ponad 2000 kierowców skorzystało w tym roku z e-płatności.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Cud w Katowicach. Zobacz efekty płatnego parkowania

Przestrzeń

Cud w Katowicach. Zobacz efekty płatnego parkowania

Łukasz Malinowski 01 grudnia 2023

Warszawa: Od nowego roku większa strefa płatnego parkowania

Przestrzeń

Warszawa: Strefa parkowania większa i droższa

Przestrzeń

Zobacz również:

Cud w Katowicach. Zobacz efekty płatnego parkowania

Przestrzeń

Cud w Katowicach. Zobacz efekty płatnego parkowania

Łukasz Malinowski 01 grudnia 2023

Warszawa: Od nowego roku większa strefa płatnego parkowania

Przestrzeń

Warszawa: Strefa parkowania większa i droższa

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5