Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Poznań. Nadchodzi rower miejski nowej generacji

Dalej Wstecz
Autor:

Jan Gładysiak

Data publikacji:
2018-06-19 09:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań. Nadchodzi rower miejski nowej generacji
fot. UM Poznań
Nie będzie już nowych stacji roweru miejskiego w obecnej formie, bo w przyszłym roku pojawi się aż 500 rowerów nowej generacji, które nie będą potrzebowały stacji dokujących, tylko będzie można je zostawić w tzw. wirtualnej stacji.

Rok 2018 jest ostatnim, w którym obowiązuje umowa między miastem Poznań, a firmą Nextbike na obsługę Poznańskiego Roweru Miejskiego. Przy okazji nowego przetargu, który niebawem zostanie rozpisany, miasto chce rozwinąć rowerowy system o rowery czwartej generacji. - W przyszłym roku po Poznaniu ma jeździć 500 takich jednośladów, a w kolejnych trzech latach, co roku będzie ich przybywać o 100 kolejnych. Łącznie w 2022 roku do dyspozycji mieszkańców będzie więc ponad 2000 rowerów - wyjaśnia Maciej Wudarski, zastępca prezydenta.

Oznacza to, że równocześnie będą funkcjonowały dwa systemy - 1227 rowerów trzeciej generacji i - docelowo - 800 czwartej generacji. - Przewagą tych ostatnich będzie możliwość pozostawienia w dowolnym lub wyznaczonym miejscu, ale bez potrzeby wpięcia w stację lub do innego roweru. Wszystkie rowery będą posiadać nadajniki GPS oraz zamki blokujące – informuje Urząd Miasta.

W mieście wyznaczone zostaną strefy - tzw. wirtualne stacje - w których użytkownicy będą mogli zwracać rowery - w sąsiedztwie obecnych stacji oraz nowe miejsca, w których brakuje stacji 3 generacji. Nie zmienią się ogólne zasady korzystania z roweru publicznego oraz taryfa opłat. Obecne rowery i stacje zostaną - w uzasadnionych przypadkach będzie można zmienić ich lokalizację.

To, że będą funkcjonowały dwa systemu równocześnie to wniosek z prac specjalnego zespołu przy Zarządzie Transportu Miejskiego, bo rowery miejskie podlegają właśnie ZTM. - Po przeprowadzeniu internetowej ankiety miejskiej, dwóch dialogów technicznych, testów dostępnych na rynku rowerów oraz oprogramowania, wykonaniu analiz, w tym finansowej ustaliliśmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie system mieszany - mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, a jednocześnie przewodniczący zespołu.

Z tej decyzji zadowolona jest też grupa Rowerowy Poznań. - Nasze stowarzyszenie brało aktywny udział w pracach zespołu, a nasze postulaty zostały w dużej części uwzględnione w rekomendacjach. Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki, by Rada Miasta zatwierdziła propozycję i zabezpieczyła środki w budżecie – czytam w oświadczeniu. Jeśli radni pozytywnie ocenią propozycję, to po zabezpieczeniu środków w budżecie Miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej, projekt zacznie być wprowadzany w życie.

W 2018 w Poznaniu działa już 113 punktów, w których można wypożyczyć 1227 rowerów. W zeszłym roku liczba wypożyczeń przekroczyła milion. W tym, po czterech miesiącach, już jest bardzo blisko miliona, który prawdopodobnie osiągnięty zostanie w lipcu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań. Ćwierć miliona wypożyczeń rowerów w kwietniu

Mobilność

Poznań. Ćwierć miliona wypożyczeń rowerów w kwietniu

jd/inf. pras. 09 maja 2018

Poznański Rower Miejski. Tańsze przejazdy z kartą PEKA

Komunikacja

Poznański Rower Miejski. Tańsze przejazdy z kartą PEKA

Rafał Stawecki 01 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5