Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Poznań: Infrastruktura od dawna jest projektowana pod długie tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-11-30 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: Infrastruktura od dawna jest projektowana pod długie tramwaje
fot. Dawid Skonieczka - Private collection of photos, lic. CC BY 3.0
Przystanki na kilku poznańskich liniach tramwajowych są przystosowane do obsługi taboru 45-metrowego. Miasto prowadzi obecnie analizy możliwości wprowadzenia tak długich tramwajów do ruchu. Miałyby one pomóc rozładować tłok m.in. na liniach kursujących po trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

W zeszłym tygodniu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu poinformowało o wstępnych planach kupienia tramwajów o długości 45 metrów. Przewoźnik zestawił skład z trzech wagonów 105Na, by sprawdzić, czy infrastruktura umożliwia regularną eksploatację taboru o zwiększonej pojemności. MPK tłumaczy, że na kilku liniach popyt przekracza obecnie podaż, a przepustowość niektórych odcinków jest wyczerpana.

Infrastruktura projektowana z myślą o 45-metrowcach od lat

– Do odcinków sieci tramwajowej o ograniczonej obecnie przepustowości należy nie tylko cała trasa PST [Poznańskiego Szybkiego Tramwaju – do pętli Jana III Sobieskiego], ale także węzły i odcinki: Fredry, most Teatralny, most Dworcowy, Gwarna, Roosevelta, Kórnicka, rondo Rataje itd. – wylicza Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Zapewnia nas przy tym, że pomysł wprowadzenia do ruchu tramwajów 45-metrowych nie jest nowy. – Monitorując na bieżąco stan sieci komunikacyjnej, przepustowość węzłów rozjazdowych i napełnienie pojazdów, od dawna widzimy potrzebę wprowadzenia do obsługi pasażerskiej takich wagonów – mówi.

Przedstawicielka ZTM twierdzi także, że już od lat w wytycznych przekazywanych projektantom nowych i przebudowywanych tras znajduje się zapis o konieczności projektowania infrastruktury uwzględniającej platformy przystankowe przystosowane do tego rodzaju taboru. – Co istotne, wytyczne te są na bieżąco realizowane. Dzięki temu przystosowane do obsługi tramwajów o długości 45 metrów są nie tylko przystanki na trasach PST i na Franowo, ale również m.in. zmodernizowane w ostatnich latach przystanki na węzłach rondo Kaponiera, most Dworcowy, Poznań Główny oraz Półwiejska i AWF – wylicza.

Długie wagony potrzebne nie tylko na PST

Aktualnie przebudowywany jest przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju przy moście Teatralnym. – Po zakończeniu prac również będzie miał on odpowiednią długość – zapowiada nasza rozmówczyni. ZTM myśli o skierowaniu najdłuższych w historii Poznania wagonów m.in. na linie 12 i 16 – obie kursujące po PST. Poza „PeSTką” 45-metrowe tramwaje miałyby jeździć np. na „szóstce” z Junikowa na Miłostowo.

Zakup takiego taboru jest obecnie jedynie rozważany. Agnieszka Smogulewska wskazuje jednak na oczywiste zalety takiego rozwiązania. – Obecnie wykorzystywane tramwaje 32-metrowe mogą pomieścić ponad 200 pasażerów. Tramwajem o długości 45-metrów można byłoby jednorazowo przewieźć nawet 300-350 osób – mówi.

Obecnie trwa przygotowywanie analiz

Ostateczne decyzje jeszcze jednak nie zapadły. – W związku z koniecznością sprawdzenia możliwości technicznych wprowadzenia nowego, dłuższego rodzaju taboru z inicjatywy ZTM podjęto decyzję o rozpoczęciu szczegółowych analiz. Analizy te mają być materiałem wyjściowym do stworzenia projektów budowalno-wykonawczych przystanków i określania kosztów ich realizacji – tłumaczy rzecznik prasowy ZTM. Badania prowadzi obecnie MPK.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań z budżetem i rekordowymi wydatkami na transport

Prawo & Finanse

Poznań z budżetem i rekordowymi wydatkami na transport

Jakub Dybalski 21 listopada 2018

Poznań. Tramwaje wracają na Święty Marcin

Przestrzeń

Poznań. Tramwaje wracają na Święty Marcin

jd/inf. pras. 05 września 2018

Poznań. Od nowego roku zmiana sposobu numeracji linii

Komunikacja

Poznań. Od nowego roku zmiana sposobu numeracji linii

Jan Gładysiak 11 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5