Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Płońsk: Komunikacja powiatowa zbyt droga. Będą cięcia

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-03-12 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Płońsk: Komunikacja powiatowa zbyt droga. Będą cięcia
fot. Jantienkuiper, lic. CC BY-SA 3.0, obr. kfDworzec autobusowy w Płońsku
Od lipca zeszłego roku w mazowieckim powiecie płońskim funkcjonuje system samorządowej komunikacji publicznej. Od kwietnia autobusów finansowanych przez starostwo będzie jednak mniej. Koszty przekroczyły bowiem założenia budżetowe.

W lipcu zeszłego roku w Płońsku rozpoczął funkcjonowanie jeden z niewielu w skali kraju powiatowych systemów komunikacji publicznej. Samorząd tego szczebla podjął się organizacji połączeń w związku z opisywanym na naszych łamach zaprzestaniem działalności przewozowej przez PKS Ciechanów. Autobusy tego przewoźnika przestały kursować 30 czerwca 2018 r., a już dzień później uruchomione zostały przewozy powiatowe na aż 30 trasach.

Zaspokojenie oczekiwań części mieszkańców jest praktycznie niemożliwe

– Dużym wyzwaniem przy projektowaniu sieci połączeń było opracowanie Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla powiatu płońskiego [tzw. planu transportowego] przy jednoczesnej presji czasu i braku danych niezbędnych do jego utworzenia – mówi o najistotniejszych problemach, jakie stanęły wówczas przed samorządem, Anna Goliasz, naczelnik Wydziału Ogólno-Administracyjnego i Promocji Starostwa Powiatowego w Płońsku. – Dokument ten został opracowany dzięki współpracy z Polska Izbą Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji, z którą podpisano umowę na świadczenie usług doradczych w zakresie wyboru operatora publicznego transportu zbiorowego oraz opracowania planu transportowego – dodaje. Plan przyjęto ostatecznie 24 maja zeszłego roku.

– Największym problemem było i jest jednak zaspokojenie oczekiwań społecznych części mieszkańców, dla których powiatowe przewozy pasażerskie, choć z założenia zapewniające transport zbiorowy, miałyby być sposobem na zaspokojenie prywatnych i niekiedy jednostkowych potrzeb – ocenia nasza rozmówczyni. – Zapewnienie indywidualnego środka transportu każdemu z mieszkańców wykracza poza możliwości starosty działającego w oparciu o określone w budżecie powiatu środki finansowe – przyznaje przy tym przedstawicielka lokalnych władz. Roczny koszt funkcjonowania systemu oszacowano na 1,8 mln zł.

W kwietniu znaczące cięcia w rozkładzie jazdy

Dziś wiadomo już jednak, że kwota ta – choć stanowi aż 1,4% wszystkich wydatków bieżących – okazała się niewystarczająca. – Powiat płoński na chwilę obecną nie przewiduje więc rozwoju sieci połączeń, ze względu na rosnące koszty raczej będzie je ograniczać – tłumaczy Anna Goliasz. Przed kilkoma dniami starostwo ogłosiło plan cięć wprowadzany w życie 1 kwietnia. Z rozkładu jazdy wypadnie wówczas całkowicie aż sześć linii: z Płońska do Koziebród, Januszewa, Nowego Miasta i trzy do Raciąża. Ponadto zlikwidowane zostaną niektóre kursy na liniach Płońsk – Rzewin, Płońsk – Nacpolsk, Płońsk – Sobanice, Płońsk – Karnkowo i Płońsk – Joniec.

Dużą przeszkodą dla rozwoju systemu połączeń samorządowych jest w opinii naszej rozmówczyni obok kwestii finansowych niepewność co do prawnych aspektów funkcjonowania przewozów. – Dotyczy ona kształtu przyszłych rozwiązań prawnych odnoszących się do zasad finansowania, wyboru ope­ratora, dokumentów potwierdzających przewóz w ramach podpisanej umowy czy chociażby uzyskiwanie przez operatorów lub organizatorów rekompensat lub dopłat z tytułu utraconych przychodów w związku ze stosowaniem ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów w autobusowym publicznym transporcie zbiorowym – wylicza. Dodaje, że odsuwanie w czasie nowelizacji tzw. ustawy ptz ów stan niepewności jedynie pogłębia.

Dodatkowe wsparcie finansowe pozwoliłoby obsługiwać peryferie powiatów

– Ponadto dla większości samorządów barierą w organizowaniu publicznego transportu zbiorowego jest duże obciążenie finansowe i kadrowe. Czekamy zatem na zmiany gwarantujące wsparcie finansowe samorządów realizujących zadanie organizatora publicznego transportu zbiorowego. Wzmocnione finansowo samorządy chętniej podejmowałyby współpracę w zakresie organizacji linii komunikacyjnych zapewniających transport mieszkańcom najbardziej odległych, położonych na granicy administracyjnej powiatów miejscowości – argumentuje Anna Goliasz.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5