Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn Główny: Tunel coraz dłuższy, ale peron będzie później

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Na stacji Olsztyn Główny przybywa nowych torów, rozjazdów i bramownic trakcyjnych. Postępują prace przy budowie nowego tunelu pieszego na Zatorze. Widać też zarysy dwóch nowych peronów, choć – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – żaden z nowych peronów nie będzie gotowy w tym roku.

Stację Olsztyn Główny przebudowuje Torpol, z którym podpisano umowę w listopadzie 2021 r. Pierwszy peron – nr 4 – zamknięto natomiast w marcu. Istotną częścią przebudowywanej stacji jest 140-metrowy tunel pieszy, który po raz pierwszy umożliwi dojście do peronów z dwóch stron miasta – także ze strony ul. Zientary-Malewskiej na Zatorzu. Jak informują PKP PLK, powstały już cztery betonowe segmenty obiektu o łącznej długości ok. 46 m. Wybudowano już też pierwsze wyjścia na powstający peron nr 4. Teraz wykonawca przystępować będzie do budowy wejścia od strony Zatorza.

Przebudowywane perony będą wyższe, dostosowane do współczesnych przepisów. Widać już ścianki oraz płyty krawędziowe peronu nr 4 oraz jednej krawędzi na peronie nr 3. Pierwszy peron miał być gotowy na przełomie III i IV kwartału, ale jak widać ze zdjęć – jest jeszcze daleki od ukończenia. Nie ma jeszcze ułożonej nawierzchni, nie stoi wiata. Na razie, jak wskazują PKP PLK, zabytkowe balustrady i elementy wiat są czyszczone i odrestaurowane (wiaty docelowo zamienione zostaną miejscami). Sądząc po stanie zaawansowania prac, nie uda się też otworzyć peronu w grudniu, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy. Podróżnym przyjdzie więc poczekać co najmniej do I kwartału 2023 r., jednak teraz zarządca infrastruktury żadnego terminu nie podaje.

Zakres prac wykracza daleko poza strefę peronową. Jak wskazuje zarządca infrastruktury, prace prowadzone są obecnie na wschodnim wyjeździe ze stacji w kierunku m.in. Barczewa. Na całej stacji zamontowano już ok. 9 km nowych torów, 5 tys. metrów sieci trakcyjnej i 4 tys. metrów okablowania systemu sterowania ruchem kolejowym, ułożono 37 rozjazdów.

Wartość prac to 470 mln zł brutto. Całość inwestycji ma zakończyć się w 2024 r.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5