Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Od przekaźników do komputerów. W Olsztynie powstanie LCS

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-02-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Od przekaźników do komputerów. W Olsztynie powstanie LCS
fot. Martyn Janduła / PKP PLKZdjęcie poglądowe
Trwa przetarg na przebudowę Olsztyna Głównego. W ramach prac jeden z największych pulpitów kostkowych w Polsce zostanie zastąpiony komputerowymi urządzeniami sterowania ruchem. W Olsztynie powstanie Lokalne Centrum Sterowania, które docelowo – oprócz Olsztyna – obejmie 17 innych stacji i posterunków. Za rezygnacją z pulpitu przemawiają przede wszystkim duży zakres przebudowy układu torowego, koszty budowy i przebudowy urządzeń sterowania ruchem oraz brak możliwości przebudowy budynku istniejącej nastawni OLA.

Obecnie ruch na stacji Olsztyn Główny nadzorowany jest z nastawni OLA, wybudowanej w latach 80. Znajduje się tam jeden z największych pulpitów kostkowych w Polsce. Za jego pośrednictwem obsługiwanych jest około 60 torów przebiegowych. Umożliwia on sterowanie dla 152 zwrotnic i 166 sygnalizatorów. Jego praca jest możliwa dzięki urządzeniom przekaźnikowym – w sumie system składa się z 6062 przekaźników.

W ramach przebudowy stacji Olsztyn Główny unowocześnione zostaną systemy sterowania ruchem. Zakres przebudowy wymusza zakończenie pracy dotychczasowej nastawni z pulpitem kostkowym. Na stacji zostanie wybudowane Lokalne Centrum Sterowania Ruchem. – PLK dążą do jednolitego standardu urządzeń srk i urządzeń obsługi ruchu pociągów, dlatego w LCS stosowane są przede wszystkim rozwiązania komputerowe. Duży zakres przebudowy układu torowego na stacji Olsztyn pociągałby za sobą całkowitą przebudowę (możliwe, że również powiększenie) obecnego pulpitu kostkowego i urządzeń przekaźnikowych. Koszt budowy urządzeń przekaźnikowych jest większy od kosztu budowy urządzeń komputerowych dla dużych stacji – wyjaśnia Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK. – Nie stosuje się łączenia bardzo dużego pulpitu nastawczego (przekaźnikowego) do obsługi stacji Olsztyn oraz stanowiska komputerowego do sterowania pozostałymi stacjami wchodzącymi w skład przyszłego LCS – dodaje przedstawiciel zarządcy infrastruktury.

Jak podkreślają PKP PLK, komputerowe sterowanie ruchem jest teraz standardem i w ramach projektów inwestycyjnych przebudowywane są urządzenia sterowania ruchem i powstają właśnie LCS-y. – W przypadku planowanego do budowy w Olsztynie LCS, ruch pociągów prowadzony byłby z jednego, zintegrowanego, wieloosobowego stanowiska obsługi, obejmującego stację Olsztyn i pozostałe stacje i posterunki. Nastąpi ograniczenie wymiany informacji między wieloma dyżurnymi ruchu, pracującymi na sąsiednich stacjach. LCS-em zawiaduje jeden „gospodarz”. Urządzenia komputerowe charakteryzują się szybkim działaniem i gwarancją najwyższego poziomu bezpieczeństwa prowadzenia ruchu kolejowego – mówi Martyn Janduła.

Na początku LCS będzie odpowiadał za sterowanie stacją Olsztyn Główny oraz stacjami i posterunkami z linii 216 na odcinku Olsztyn Główny – Olsztynek. Nowa nastawnia będzie dostosowana do instalacji urządzeń także dla linii 223 (Czerwonka – Mikołajki) oraz 353 (Rudzienice Suskie – Olsztyn – Czerwonka). W sumie, poza Olsztynem, to 17 stacji i posterunków. Obiekt zostanie wybudowany w nowej lokalizacji. – Dostosowanie budynku nastawni OLA do potrzeb nowoczesnego LCS ze względów technicznych jest niemożliwe – mówi Martyn Janduła.

Termin otwarcia ofert w przetargu na przebudowę układu peronowo-torowego przesunięto na 12 lutego. – Praca nastawni OLA będzie utrzymana do końca modernizacji stacji. Przełączanie sterowania z przekaźników na nowe urządzenia będzie odbywała się etapami. Każdy będzie poprzedzony sprawdzeniem właściwej pracy nowych urządzeń – mówi przedstawiciel PKP PLK. Jak się dowiedzieliśmy, spółka dostała bardzo dużo zapytań ws. zachowania i przekazania pulpitu kostkowego i starych urządzeń. Zatem ślad po jednym z największych pulpitów przekaźnikowych zostanie na pewno zachowany.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5