Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nowy pomysł na stary dworzec w Poznaniu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-09-15 14:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Poznań

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowy pomysł na stary dworzec w Poznaniu
wariant 1. Odbudowa przedwojennej fasady mat. prasowe
Nowy pomysł na stary dworzec w Poznaniu
Nowy pomysł na stary dworzec w Poznaniu
Nowy pomysł na stary dworzec w Poznaniu
Nowy pomysł na stary dworzec w Poznaniu
Miasto wspólnie z PKP SA przedstawiło pomysł na zagospodarowanie terenu po dawnym dworcu, znajdującym się w międzytorzu. Koncepcja ideowa zakłada przywrócenie funkcji pasażerskiej w starym budynku. Warianty są dwa, o wyborze ostatecznego projektu zadecydują mieszkańcy podczas konsultacji społecznych.

Miasto Poznań i PKP SA wypracowały wspólną koncepcję kompleksowego zagospodarowania terenu dworca kolejowego oraz przyległego placu Dworcowego. Prezentowany dziś projekt uwzględnia trzy istotne warunki: centralne położenie tych obiektów w strukturze komunikacyjnej miasta, użyteczność i funkcjonalność dla przyjezdnych i mieszkańców oraz aspekt historyczny i kulturowy miejsca.

W nowym kompleksie powierzchnia dedykowana obsłudze podróżnych wraz z ciągami komunikacyjnymi – w porównaniu do dawnego dworca – zwiększy się dwukrotnie. Koncepcja przewiduje także połączenie kładką pieszą z ul. Głogowską w sąsiedztwie Dworca Zachodniego. Proponuje też dwa projekty architektoniczne sposobu odtworzenia frontowej elewacji budynku gmachu starego dworca. Te propozycje będą przedmiotem konsultacji społecznych, które zostaną przeprowadzone do końca października br.

– Przygotowane koncepcje dla terenu związanego z dawnym budynkiem dworca Poznań Główny zakładają nadanie mu nowych funkcji. Jednocześnie, jak wielokrotnie zapowiadali przedstawiciele PKP SA, planujemy przywrócenie elementów obsługi podróżnych. Koncentrowaliśmy się także na tym, aby zrewitalizowany obszar wpisywał się w tkankę miejską i spełniał oczekiwania mieszkańców. Bardzo się cieszę, że będą oni współdecydować o kształcie przyszłej inwestycji – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA.

– Z radością przedstawiam owoc naszych starań i konkretne propozycje dla gości oraz mieszkańców Poznania. Dziękuję zarządowi PKP SA za zaangażowanie w ten projekt
i wypracowanie wspólnej koncepcji. Jestem przekonany, że prezentowane dziś rozwiązania nie odbiegają od najwyższych standardów. Z ogromną satysfakcją przywrócimy w tym miejscu funkcje pasażerskie – dodaje Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Strony podpisały list intencyjny, w którym precyzują zasady współpracy przy realizacji inwestycji. Miasto zobowiązuje się, m.in., do uregulowania stanu prawnego działek ewidencyjnych niezbędnych do realizacji przedmiotowej inwestycji.


Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań Główny: Uda się zbudować schody ruchome na dół?

Przestrzeń

Poznań Główny: Uda się zbudować schody ruchome na dół?

Witold Urbanowicz 16 marca 2016

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Przestrzeń

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Witold Urbanowicz 10 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5