Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Nicea otworzyła drugą linię dla tramwajów Citadis X05

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-07-03 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nicea otworzyła drugą linię dla tramwajów Citadis X05
fot. tramway.nice.fr
We francuskiej Nicei w sobotę otwarto drugą linię tramwajową, która docelowo będzie łączyła lotnisko i dzielnicę biznesową położoną w jego pobliżu ze wschodnimi częściami miasta. Przez wakacje można się nią przejechać za darmo.

Linia T2, nazywana też linią „Zachód–Wschód” to na razie 7 kilometrów łączących biznesowe CADAM z przystankiem Magnan. Jesienią ma być gotowe przedłużenie o trzy przystanki na wschód, do przystanku Jean Medecin, gdzie będzie się można przesiąść na linię T1, a z drugiej strony odgałęzienie na lotnisko. Cała linia (przedłużona jeszcze bardziej na wschód) będzie oddana pasażerom w połowie przyszłego roku.

Niezwykłe w nowej linii jest to, że jest obsługiwana przez 44–metrowe tramwaje Alstom Citadis X05, które korzystają ze specjalnego systemu ładowania SRS i nie wymagają napowietrznej sieci trakcyjnej. Pobierają prąd z ładowarek umieszczonych an ziemi, podczas postoju na przystanku i trwa to niecałe 20 sekund. Alstom chwali się, że nowe tramwaje to nie tylko wygoda dla miasta ale też dla pasażerów, bo maja o 40 proc. większe okna, o 10 proc. bardziej przestronną przestrzeń pasażerską i szersze drzwi.

Tabor trafił do Nicei na podstawie kontraktu podpisanego z Alstomem jesienią 2015 r. Za 19 tramwajów miasto zapłaciło 91 mln euro. Do tego dochodzi infrastruktura do ładowania, która kupiono w osobnym zamówieniu i kosztowała 11 mln euro.

Kosztowna była jednak głównie infrastruktura. Cała linia to inwestycja którą jest warta 770 mln euro, przy czym rządowe dofinansowanie to niewiele ponad 52 mln euro. W sumie ma mieć 11,3 km i 20 przystanków, przy czym ponad 3–kilometrowy fragment, z czterema przystankami, przechodzi pod ziemią, pod centrum miasta.

W lipcu tramwaje będą kursowały z częstotliwością cztery na godzinę. W sierpniu na tory wyjedzie już pięć pojazdów na godzinę. Od jesieni częstotliwość zostanie zwiększona do ośmiu pojazdów na godzinę.
VII Kongres Kolejowy
 Kongres Transportu Publicznego


Już od siedmiu lat przewoźnicy, organizatorzy transportu zbiorowego, politycy, producenci rozwiązań, a także naukowcy i eksperci spotykają się na Kongresie Transportu Publicznego, który organizowany jest przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i portal TransportPubliczny.pl. W tym roku spotykamy się w Warszawie w dniach 11-12 października w znanych naszym stałym uczestnikom wnętrzach Centrum Nauki Kopernik.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongrestransportupublicznego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Siemens Alstom powalczy z Chińczykami

Prawo & Finanse

Siemens Alstom powalczy z Chińczykami

Łukasz Malinowski 17 maja 2018

W Montrealu powstanie sieć bezobsługowego metra

Przestrzeń

W Montrealu powstanie sieć bezobsługowego metra

Redakcja 20 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS