Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

MZA Warszawa kupią 60 autobusów LNG. Na razie kupiły gaz z PGNiG

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-05-10 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MZA Warszawa kupią 60 autobusów LNG. Na razie kupiły gaz z PGNiG
fot.
W warszawskiej zajezdni Ostrobramska uroczyście uruchomiono w piątek dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do 35 gazowych solbusów, które użytkują Miejskie Zakłady Autobusowe. To krótka, roczna umowa, ale kolejna ma być już kilkuletnia. Co więcej, warszawski przewoźnik chce kupić jeszcze 60 pojazdów z tym napędem.

Umowa podpisana w kwietniu jest warta 4 mln zł i dotyczy dostawy ok. 650 m3 skroplonego gazu, co przekłada się na mniej więcej 50 cystern. To niewiele, ale dla 35 autobusów LNG, które dziś są użytkowane przez MZA Warszawa, na razie wystarczy.

Wspomniane autobusy dostarczył Solbus pięć lat temu. Wtedy był to nowatorski napęd na skalę europejską, zresztą do dziś nie jest zbyt powszechny. Solbus podpisał jednocześnie dziesięcioletnią umowę na dostawę paliwa do autobusów (jego podwykonawcą był Gazprom Germania). Jednak półtora roku temu producent ostatecznie zbankrutował, warszawski przewoźnik musiał więc w zajezdni zbudować własną stację tankowania i znaleźć dostawcę gazu.

Autobusy napędzane LNG, nie różnią się specjalnie od zwykłych, gazowych CNG. W jednym i w drugim przypadku paliwem jest gaz ziemny, choć w różnej formie. Zbiornik gazu LNG znajduje się z tyłu pojazdu, na nie na dachu. Jest mniejszy, a samo tankowanie też trwa krócej, bo ledwie kilka minut (w przypadku CNG – kilkanaście). W MZA przyznają, że mimo upadku producenta, autobusy sprawdzają się bardzo dobrze.

– Choć autobusy gazowe nie są zeroemisyjne, to niewiele im brakuje – podkreślał wiceszef PGNiG Obrót Detaliczny Marcin Szczudło. – Większość emitowanych składników smogu jest w nich co najmniej o 70–80 proc. mniejsza niż w przypadku zwykłych autobusów. W dodatku zachętą do tego napędu będzie zerowa stawka akcyzy na takie paliwo. Prace legislacyjne są na ostatniej prostej – dodawał.

Autobusów gazowych we flocie warszawskiego MZA zrobi się za chwilę dużo więcej. Na razie przewoźnik korzysta ze wspomnianych 35 pojazdów LNG od Solbusa, a na finiszu jest zakup 110 autobusów CNG, zarówno przegubowych, jak i standardowej długości, od MAN–a.

– Planujemy dodatkowo, najpewniej jeszcze w tym roku, rozpisać przetarg na kolejne 80 gazowców, z czego 60 to będzie LNG a 20 – CNG. Chodzi o to, by dostawy zakończyły się w 2021 r. – zapowiedział prezes MZA Jan Kuźmiński.

Miejscem stacjonowania autobusów LNG jest Zajezdnia Ostrobramska (część pojazdów CNG w zapowiadanym przetargu również będzie tam stacjonowało, bo przy tankowaniu LNG powstaje gaz, który podwyższa temperaturę paliwa, warto więc mieć trochę pojazdów, które można by było zasilać „nadprogramowym” gazem). Ale autobusy CNG mają znaleźć swoje miejsce w Zajezdni Kleszczowa. Docelowo zajezdnią, która ma być domem dla autobusów gazowych będzie planowana Zajezdnia Spedycyjna.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Cztery firmy chcą dostarczyć ładowarki dla MZA Warszawa

Prawo & Finanse

Cztery firmy chcą dostarczyć ładowarki dla MZA Warszawa

Jakub Dybalski 25 kwietnia 2019

MZA Warszawa: Pierwsze gazowe MAN-y wożą pasażerów

Komunikacja

MZA Warszawa: Pierwsze gazowe MAN-y wożą pasażerów

Witold Urbanowicz 09 kwietnia 2019

Warszawa. MZA zamawiają 555 alkozamków do autobusów

Komunikacja

Warszawa. MZA zamawiają 555 alkozamków do autobusów

Jakub Dybalski 08 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5