Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

MPK Kraków podsumowuje rok. Wodór, energia słoneczna i nowe tramwaje

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
MPK Kraków podsumowuje rok. Wodór, energia słoneczna i nowe tramwaje
fot. MPK
Rok 2022 był bardzo trudnym rokiem – wszyscy cały czas odczuwamy skutki wybuchu wojny w Ukrainie i związane z tym m.in. rosnące koszty energii, wysoką inflację. Pomimo tych wyzwań w 2022 roku MPK w Krakowie udało się realizować szereg inwestycji.

MPK obserwuje nowe rozwiązania w zakresie zeroemisyjnego zasilania autobusów. Stąd decyzja krakowskiego przewoźnika o rozpoczęciu eksploatacji autobusów wodorowych. Już w czerwcu 2022 roku pasażerowie w Krakowie mogli testowo podróżować autobusem wodorowym. Warto podkreślić, że Kraków to pierwsze polskie miasto, w którym zaczęła działać stacja Orlenu do tankowania wodoru. W planach MPK SA jest zakup nowych autobusów wodorowych oraz przebudowa i dostosowanie do ich obsługi zajezdni autobusowej w Płaszowie.

Jedną z ważnych inwestycji MPK związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest realizacja przebudowy zajezdni tramwajowej w Nowej Hucie. Już w styczniu 2022 r. została tam oddana do użytkowania nowoczesna hala, na dachu której zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Dzięki ich powierzchni wynoszącej w sumie ok. 500 m² energia potrzebna do zasilania tej hali pochodzi z energii słonecznej.

Kraków, realizując wymagania ustawy o elektromobilności, zwiększa liczbę autobusów elektrycznych. W 2022 roku zostały podpisane umowy z dwoma producentami – firmą Solaris Bus & Coach oraz Irizar e-mobility, na dostawę w sumie 42 autobusów zasilanych energią elektryczną. Dzięki temu w 2023 roku krakowskimi ulicami będzie kursować już ponad 120 elektryków.

Rok 2022 to z pewnością bardzo intensywny czas jeżeli chodzi o wymianę taboru tramwajowego w Krakowie. Rozpoczęły się bowiem dostawy 60 tramwajów Lajkonik II. Te nowoczesne tramwaje kursują m.in. przez otwartą w sierpniu 2022 roku Trasę Łagiewnicką. Krakowski przewoźnik zdecydował także w mijającym roku o przeprowadzeniu wstępnych konsultacji rynkowych, których celem jest zamówienie kolejnych 60 nowoczesnych wagonów. Realizacja tych inwestycji pozwoli w ciągu czterech najbliższych lat na wycofanie z ruchu wszystkich tramwajów wysokopodłogowych.

MPK SA cały czas zwiększa także liczbę wagonów z klimatyzacją. Nie chodzi tylko o zakup nowych pojazdów, ale także montowanie systemu klimatyzacji w wagonach NGT6, które jej nie miały. Obecnie już 13 tych niskopodłogowych tramwajów posiada klimatyzację. W planach na 2023 rok jest zamontowanie tego systemu w kolejnych 11 wagonach NGT6.

W 2022 roku w Krakowie została wprowadzona numeracja wszystkich przystanków. Ta zmiana to spore ułatwienie w podróżowaniu i planowaniu przesiadek dla osób niewidomych i słabowidzących, które korzystają z aplikacji, a także dla turystów nie znających miasta.

W związku z wojną i problemami ukraińskich miast, Kraków przekazał Ukrainie w sumie sześć autobusów – pięć trafiło do Lwowa, a jeden do miasta Chmielnicki. Wszystkie po brzegi wypełnione darami mieszkańców Krakowa. W pomoc dla Ukrainy angażowali się także pracownicy MPK SA organizując zbiórki i pomagając segregować zebrane przez krakowian dary.

We wrześniu 2022 r.w Krakowie został zorganizowany 38. Krajowy Zjazd Komunikacji Miejskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych, organizatorów transportu i firm z branży transportowej z całej Polski. Krajowe Zjazdy to najważniejsze dla branży transportu publicznego w Polsce spotkania, które odbywają się co dwa lata w różnych polskich miastach. Ważnym tematem krakowskiego zjazdu była m.in. obecna sytuacja ekonomiczna i jej wpływ na transport publiczny. Spotkania i rozmowy uczestników 38. Zjazdu Komunikacji Miejskiej dawały możliwość wymiany doświadczeń, a tym samym wypracowanie możliwych sposobów radzenia sobie z obecnymi wyzwaniami transportu miejskiego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

125 kobiet i 1 wyjątek za pulpitami tramwajów krakowskich

Komunikacja

MPK Kraków odbiera 37 nowych Solarisów

Komunikacja

MPK Kraków odbiera 37 nowych Solarisów

Redakcja/inf. pras. 14 kwietnia 2025

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

Komunikacja

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

inf. pras. oprac. JR 03 kwietnia 2025

Zobacz również:

125 kobiet i 1 wyjątek za pulpitami tramwajów krakowskich

Komunikacja

MPK Kraków odbiera 37 nowych Solarisów

Komunikacja

MPK Kraków odbiera 37 nowych Solarisów

Redakcja/inf. pras. 14 kwietnia 2025

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

Komunikacja

Umowy ramowe na 90 tramwajów Pesy dla Krakowa podpisane

inf. pras. oprac. JR 03 kwietnia 2025

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5
Zamknij