Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Węzły Karolin i Lazurowa. ZTM zbiera dokumenty

Dalej Wstecz
Data publikacji:
07-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Metro: Węzły Karolin i Lazurowa. ZTM zbiera dokumenty
mat. UM Warszawa
Warszawski ZTM ponawia przetarg na wykonanie kart informacyjnych, studium wykonalności, programu funkcjonalno-użytkowego oraz wniosków o wydanie decyzji środowiskowych dla węzłów przesiadkowych przy projektowanych stacjach metra Karolin i Lazurowa na ostatnim odcinku zachodnim II linii metra. Na same węzły nie ma jednak – póki co – pieniędzy.

Na odcinku zachodnim II linii zaprojektowano dwa węzły przesiadkowe. Jeden z nich ma znaleźć się przy stacji C1 Karolin – w rejonie skrzyżowania Połczyńskiej i Sochaczewskiej. Na wolnej działce w północno-zachodnim narożniku zaplanowano wielopoziomowy parking – ze stanowiskami postojowymi dla autobusów na parterze.

Parking zaplanowano jako pięciopoziomowy budynek na planie trapezu. Pomieścić ma 946 samochodów, ale przewidziano możliwość zwiększenia pojemności do ok. 2000 stanowisk poprzez dobudowę czterech kolejnych kondygnacji. Na parterze zaplanowano pętlę dla autobusów miejskich i dalekobieżnych – z zapleczem socjalno-usługowym, lokalami handlowymi o profilu gastronomicznym, zaplecze socjalne, punkt obsługi pasażerów.

Dla autobusów zaprojektowano wjazd od Sochaczewskiej oraz dwa wyjazdy: jeden na Sochaczewską, drugi na Połczyńską w kierunku zachodnim. Dla samochodów zaprojektowano dwa wjazdy i wyjazdy – od strony Sochaczewskiej z rampą na wyższe kondygnacje oraz Połczyńskiej z estakadą z kierunku zachodniej. Zaplanowano zielony dach „w uprawie ekstensywnej o zróżnicowanej wysokości traw i nasadzeń krzewiastych oraz nasadzeń roślin wieloletnich zwieszających się na elewację wschodnią” – z możliwością powiększenia zieleni o ścianę południową.


węzeł Karolin, mat. ZTM Warszawa

Drugi węzeł zaplanowano przy stacji C3 Lazurowa. Parking przesiadkowy zaplanowano w miejscu istniejącej pętli tramwajowej Os. Górczewska. Na poziomie 0 zaplanowano pętlę techniczną ze stanowiskami do postoju 20 autobusów – z możliwością zamontowania ładowarek do autobusów elektrycznych. Tutaj też zaplanowano pętlę techniczną dla autobusów. Wsiadanie i wysiadanie odbywałoby się po zachodniej stronie obiektu – w rejonie wejść do metra (nie wiedzieć czemu założono pełne zadaszenie pętli technicznych, natomiast na przystankach autobusowych i tramwajowych zaplanowano skromne wiaty; same wejścia do metra oczywiście tyłem bądź bokiem względem przystanków komunikacji naziemnej). Założono, że wjazd tramwajów i autobusów będzie się odbywał po wspólnym trambuspasie, zlokalizowanym po środku Górczewskiej. Na poziomach +1, +2 i +3 przewidziano parking przesiadkowy dla 860 aut – z możliwością dobudowy kolejnych pięter i zwiększenia obsługi do 2000 samochodów.


Węzeł Lazurowa, mat. ZTM

Zadaniem wykonawcy jest opracowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia, opracowanie wniosków o wydanie decyzji środowiskowej, wykonanie studium wykonalności oraz programu funkcjonalno-użytkowego – oddzielnie dla obu węzłów. Zamówienie nie obejmuje wykonania raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

Termin składania ofert mija 16 września. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Na realizację całego zamówienia przeznaczono 210 dni. To już kolejne zamówienie na te obiekty – poprzednie postępowanie zostało w zeszłym roku unieważnione z powodu braku ofert.

Na razie nie wiadomo, kiedy węzły mogłyby powstać. – Nie mamy na nie środków. Gromadzimy jednak te materiały, gdyż są one niezbędne do starania się o np. dotację unijną oraz do rozpoczęcia budowy – mówi Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

Z problemami zresztą toczą się przygotowania do budowy samego odcinka II linii metra na Karolin. Na razie Metro Warszawskie ma siedem z dziewięciu niezbędnych pozwoleń na budowę. Aby jednak mogły wystartować prace, konieczne jest porozumienie z wykonawcą ws. pokrycia różnicy w kosztach względem oferty i umowy zawartej w 2018 r. Na chwilę obecną mowa o kwotach przekraczających już 0,5 mld zł.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Komunikacja

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Jakub Rösler 13 września 2023

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Komunikacja

Świdnica unieważnia przetarg na elektrobusy

Jakub Rösler 13 września 2023

Pociągi na rzeszowskie lotnisko Jasionka nie dowiozą na wszystkie odloty

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5