Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro na Wolę i Targówek. Rada Miasta przyjęła pięć nazw, problem z Targówkiem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-12-06 14:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro na Wolę i Targówek. Rada Miasta przyjęła pięć nazw, problem z Targówkiem
fot. UM Warszawa
Dzisiaj na sesji Rady Miasta procedowano uchwały w sprawie nazw budowanych stacji metra na odcinkach w kierunku Woli i Targówka. Przyjęto nazwy dla stacji Płocka, Młynów, Księcia Janusza, Szwedzka, Trocka. Problem pojawił się przy Targówku, gdzie już pojawiły się tablice z nazwą, w związku z wnioskiem o zmianę nazwy na Targówek Mieszkaniowy.

Rada Miasta – po kilkuletniej dyskusji na różnych komisjach – wreszcie przyjęła nazwy dla budowanych obecnie stacji na odcinku na Wolę i wschodnim-północnym na Targówek. W kierunku zachodnim przyjęto nazwy Młynów dla stacji C7 i Księcia Janusza dla stacji C6. Dyskusja pojawiła się przy stacji C8. Jeden z wniosków dotyczył nadania jej nazwy Wolska, ale ostatecznie Rada Miasta zatwierdziła dotychczasową nazwę roboczą – Płocka.

W kierunku wschodnim-północnym przyjęto nazwy Szwedzka dla stacji C16 i Trocka dla stacji C18. Dużo dyskusji dotyczyło stacji pośredniej C17, która do tej pory funkcjonowała pod roboczą nazwą Targówek. – Komisja ds. nazewnictwa podczas I czytania przyjęła poprawkę, która przedstawia zupełnie nową propozycję nazwy – powiedziała Anna Nehrebecka, przewodnicząca komisji ds. nazewnictwa. Zgodnie z tą poprawką stacja C17 o roboczej nazwie Targówek miałaby nazywać się Targówek Mieszkaniowy. – Przyjęcie poprawki będzie skutkowało zwróceniem uchwały do wnioskodawcy, będzie musiała ona zostać zaopiniowana ponownie przez wszystkie gremia – wskazała Nehrebecka.

Jak wskazywali radni, nazwa Targówek może być myląca. – Być może dla osób niemieszkających w tej części Warszawy poprawka nie ma znaczenia, a wręcz wprowadza nazwę trudniejszą. Uzasadnienie wynika z tego, że nazwa Targówek to nazwa całej dzielnicy, w której znajdzie się w sumie pięć stacji – wskazała radna Iwona Wujastyk (PO). – Na I linii mamy odniesienia do osiedli. Proponowana nazwa również odpowiada nazwie osiedla, w centrum którego znajdzie się stacja – dodała radna. Zauważyła zarazem, że stacja nie znajdzie się w centrum samej dzielnicy. Powoływała się też na opinię radnych dzielnicy.

Problem w tym, że na odcinku wschodnim-północnym są już prowadzone zaawansowane prace wykończeniowe. Pojawiły się tablice i inne elementy systemu informacji pasażerskiej z nazwą stacji Targówek. Zwrócił na to uwagę radny Maciej Binkowski (PiS), który pytał się o koszty wymiany oznaczeń.

Radny Filip Frąckowiak wskazywał, że zamontowane tablice formalnie nie istnieją dla rady i nazwał je samowolą. – Otrzymałem informację od pani wiceprezydent Kaznowskiej, że chodziło o tablice testowe po to, by sprawdzić, jak będą wyglądały. Zamontowane zostały na koszt wykonawcy i z jego inicjatywy – zapewnił obecny na sesji wiceprezydent Paweł Rabiej. – Potwierdzam. Wykonawca ma prawo do testów rozwiązań materiałowych i montażowych. Miasta za to nie płaci. Produkcja seryjna tablic zacznie się po podjęciu uchwały przez Radę. Miasto od wykonawcy odbiera produkt końcowy, jakim jest wybudowane metro – zapewniała potem Renata Kaznowska, która wcześniej zajmowała się transportem.

Za poprawką zmieniającą nazwę na Targówek Mieszkaniowych zagłosowało 47 radnych, 10 było przeciw, a dwie osoby się wstrzymały. Następnie radni przegłosowali za odesłaniem poprawki do wnioskodawcy. Oznacza to, że pięć nazw zostało przyjętych, a w przypadku stacji C17 jeszcze raz konieczne będzie uzyskanie wszelkich opinii, w tym dzielnicy i Zespołu Nazewnictwa Miejskiego.

Wykonawca zapewnia, że tablice zostaną wymienione na jego koszt. – Zgodnie z harmonogramem dotarliśmy do etapu, w którym konieczne było wykonanie oznaczeń m.in. dla testów sytemu, w tym skrajni. Użyto więc nazw roboczych. Jeśli otrzymamy nowe, zostaną one zmienione –  zapewnia Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy firmy Astaldi.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Niektóre stacje II linii zmienią nazwy

Przestrzeń

Niektóre stacje II linii zmienią nazwy

Witold Urbanowicz 28 września 2018

Czy będą dwujęzyczne nazwy stacji kolejowych?

Przestrzeń

Czy będą dwujęzyczne nazwy stacji kolejowych?

Michał Szymajda 19 października 2016

Niespójne nazwy stacji lotniskowych. Skąd turysta ma to wiedzieć?

Przestrzeń

Niespójne nazwy stacji lotniskowych. Skąd turysta ma to wiedzieć?

Martyn Janduła 07 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5