Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

MAE: Nie ma nic gorszego niż dostać do realizacji zły projekt

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-04-02 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MAE: Nie ma nic gorszego niż dostać do realizacji zły projekt
fot. Bidgee, lic. CC BY-SA 3.0
O potrzebie podnoszenia kompetencji osób odpowiedzialnych za planowanie związane z energią, o dużym znaczeniu jakości projektów poszczególnych przedsięwzięć i o potencjale Mazowieckiej Agencji Energetycznej w zakresie przygotowywania dokumentów strategicznych mówił na Kongresie Czystego Powietrza jej prezes Bartosz Dziubiński.

– Dostrzegamy, że w wielu wypadkach projekty energetyczne zostały źle skonstruowane u samych podstaw – mówił podczas Kongresu Czystego Powietrza Bartosz Dubiński, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej. Podkreślał on, że aby osiągnąć efektywność kosztową i energetyczną przedsięwzięć, wydawane pieniądze trzeba zainwestować w sposób właściwy. – Oczywiście bez dobrego planowania tego się nie da zrobić – stwierdził.

Aby podnieść kompetencje planistów, MAE zorganizowała studia podyplomowe

Dodał on, że MAE jest instytucją o bogatym, przeszło dziesięcioletnim doświadczeniu, które wynika nie tylko z prowadzenia inwestycji energetycznych, ale także z ich weryfikacji i finansowania. – Do projektów podchodzimy więc z różnych perspektyw: tego, który pisze, tego, który ocenia, ale ostatnimi czasy też tego, który realizuje – opisywał. – Wiemy więc, że nie ma nic gorszego niż dostać zły projekt do realizacji – ocenił.

– Musimy się często borykać z takimi przypadkami na etapie realizacji – przyznał przy tym prelegent. W celu poprawy jakości projektów Agencja zorganizowała więc kilka lat temu studia podyplomowe na kierunku samorządowy menedżer energii. Ich uruchomienie było dotowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. W ramach dwóch dwuletnich cykli udało się przeszkolić 150 osób.

Rozwiązanie optymalne wybiera się dzięki konkretnym wyliczeniom

Prezes MAE ocenił przy tym, że wiele dokumentów planistycznych w gminach było planistycznymi wyłącznie z nazwy. – Brakowało tego, by były one żywe, wdrażane i realizowane przez ludzi, którzy mają podstawową wiedzę energetyczną – podkreślał. W związku z tym instytucja chce zaproponować nowy standard planowania – tak, by projekty były dobrze skonstruowane, przemyślane i potrzebne.

Służyć ma temu opisywany już na naszych łamach instrument Elena. – Jestem przekonany, że jest to krok w stronę dobrej jakości powietrza, i że dzięki temu projekty będą dobre. MAE nie jest bowiem firmą, która chciałaby zdobyć kontrakt na realizację danego przedsięwzięcia. Jestem więc zainteresowany tym, by przyjęte rozwiązanie było optymalne: czy będzie ono opierać się na takiej, czy innej technologii, obronić mają się stojące za nim liczby – przekonywał.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ostrołęka kupuje autobusy elektryczne

Komunikacja

Ostrołęka kupuje autobusy elektryczne

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2020

Barcelona zamówiła kolejne elektryczne Solarisy

Komunikacja

Barcelona zamówiła kolejne elektryczne Solarisy

Redakcja 01 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5