Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Mazowsze: Będą dodatkowe środki na projekty energetyczne związane ze smogiem?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-03-20 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mazowsze: Będą dodatkowe środki na projekty energetyczne związane ze smogiem?
fot. Fred Romero from Paris, France, lic. CC BY 2.0
O szansie na dodatkowe środki na projekty dotyczące zrównoważonej energetyki mówił podczas Kongresu Czystego Powietrza w Warszawie Marek Pszonka z Mazowieckiej Agencji Energetycznej. W ramach funduszu Elena dofinansowane miałyby zostać prace przygotowawcze. To obszar problematyczny dla samorządów lokalnych.

Jak mówił podczas tegorocznego Kongresu Czystego Powietrza Marek Pszonka, członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, zainteresowanie wymianą źródeł ciepła na Mazowszu jest duże, czego wyrazem jest powstawanie rezerwowych list beneficjentów praktycznie wszędzie tam, gdzie pojawia się możliwość pozyskania dofinansowania do zastąpienia tradycyjnych kotłów na paliwa stałe. Zaznaczył też, że prowadzenie programów wsparcia mieszkańców w tym zakresie nie jest proste, co odbija się na tempie działań. – Nie zwracamy natomiast często uwagi, że sama emisyjność gospodarki, także ta związana z transportem, wynika z tempa rozwoju gospodarczego – zauważył.

Samorządy mają problem z fazą przygotowawczą projektów energetycznych

Opisywał, że w 2017 r. województwo mazowieckie było czwartym pod względem tempa rozwoju regionem Europy. – Naturalnie więc pojawia się większa liczba samochodów czy komunikacji zbiorowej, która też w jakiś sposób emituje – przekonywał prelegent. – Pojawia się też zwiększona konsumpcja energii – dodał. Prognozował, że w przypadku szybkiego rozwoju energochłonność województwa do 2030 r. może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

MAE wraz z władzami województwa mazowieckiego przygotowała więc diagnozę najważniejszych problemów odczuwanych przez samorządy przy realizacji przedsięwzięć związanych z termomodernizacją i wymianą źródeł ciepła, ale też z odnawialnymi źródłami energii. Wynika z niej, że bardzo dużo trudności przysparza faza przygotowawcza. – Dlatego też chcemy w jakiś sposób temu zaradzić. Rozważamy aplikację z poziomu regionu do Europejskiego Banku Inwestycyjnego o środki w mechanizmie Elena, z których mogłaby być finansowana faza przygotowawcza projektów – stwierdził Marek Pszonka.

Łatwiejsze odejście od formuły „zaprojektuj i wybuduj”

Argumentował on, że już dziś wielkość dostępnych funduszy jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb i zainteresowania, a w związku ze wzrostem gospodarczym ich ilość będzie jeszcze niższa. Tymczasem sytuacja budżetowa samorządów niższego szczebla jest w opinii przedstawiciela MAE trudna. Kierowanie się zaś niską ceną realizacji przygotowań nie zawsze przynosić ma dobry skutek. Negatywnymi konsekwencjami są m.in. niedoszacowane wartości późniejszych robót, co powoduje dalsze trudności finansowe na etapie rozstrzygania przetargów na wykonanie prac.

Z mechanizmu Elena mogliby korzystać także przedsiębiorcy. Środki miałyby pozwolić na realizację całej dokumentacji technicznej przedsięwzięć aż do pozyskania pozwolenia na budowę. To zaś przyczyniłoby się do przynajmniej częściowej rezygnacji z ogłaszania postępowań w formule „zaprojektuj i wybuduj”. – Jest ona obarczona dość dużym ryzykiem i cechuje się dużym stopniem ogólności [opisu przedmiotu zamówienia] – zauważył Marek Pszonka. Dużym ograniczeniem programu Elena jest natomiast fakt, że z założenia projekt inwestycyjny dofinansowany w jego ramach ma mieć wartość minimalną 30 mln euro. Rozwiązaniem tej kwestii ma być budowa jednego programu o zasięgu wojewódzkim, który byłby budowany i koordynowany przez instytucje regionalne. Daje to szanse na dofinansowanie nawet 90 proc. kosztów przygotowawczych przedsięwzięć z trzech obszarów – zrównoważone mieszkalnictwo, zrównoważona energia i zrównoważony transport. – My skupiamy się na zrównoważonej energii – zaznaczył przedstawiciel MAE.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bolesławiec. Umowa na dwa elektrobusy od Solarisa podpisana

Komunikacja

Bolesławiec. Umowa na dwa elektrobusy od Solarisa podpisana

jd/inf. pras. 20 marca 2020

Pszonka: Zużyciem energii trzeba efektywnie zarządzać

Przestrzeń

Pszonka: Zużyciem energii trzeba efektywnie zarządzać

Roman Czubiński 07 marca 2019

MAE: Będą nowe narzędzia do walki ze smogiem

Przestrzeń

MAE: Będą nowe narzędzia do walki ze smogiem

Roman Czubiński 01 marca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5