Partnerzy serwisu:
Wywiady i komentarze

Dominika Lasota: Mamy problem, którym jest przemysł paliw kopalnych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

WYWIADY I KOMENTARZE
Dominika Lasota: Mamy problem, którym jest przemysł paliw kopalnych
fot. Łukasz Patera
– Przemysł paliw kopalnianych sprawia, że dyktatury na całym świecie są w stanie zarabiać miliardy dolarów i potem dokonywać różnych inwazji. Ten przemysł sprawia, że boimy się kryzysu klimatycznego, który już też w Polsce odbiera nam bezpieczeństwo – mówiła Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna, która gościła na tegorocznym Kongresie Czystego Powietrza. Wezwała do sprawiedliwej transformacji.

Dominika Lasota reprezentowała podczas Kongresu Czystego Powietrza głos młodzieży. Zwracała szczególnie negatywną rolę przemysłu paliw kopalnianych. – Przemysł ten i ogromna fortuna, która była od dekad wysyłana przez inne państwa, umożliwiła jednemu dyktatorowi realizację jego szalonych imperialistycznych pomysłów. Przemysł paliw i węgla sprawia, że nie możemy w pełni oddychać – każdego roku z tego powodu odchodzi 40 tys. obywateli naszego kraju. Ten przemysł sprawia, że dyktatury na całym świecie są w stanie zarabiać miliardy dolarów i potem dokonywać różnych inwazji. Ten przemysł sprawia, że boimy się kryzysu klimatycznego, który już też w Polsce odbiera nam bezpieczeństwo – od lat mamy do czynienia z suszą – wyliczała Lasota.

– Mam dosyć tej niepewności i życia w czasach, w których dalej zyski danego przemysłu są stawiane wyżej niż nasze życie, moje życie, ponad bezpieczeństwo moich przyjaciół i zdrowie mojej babci. Wszyscy tracimy pieniądze dlatego, że nasze społeczeństwo jest tak zależne od tych drogich surowców. Nasi politycy są z tym przemysłem w ogromnej przyjaźni. Ogromne zyski tych koncernów dalej nie są opodatkowane, podczas gdy ludzie boją się, czy będą w stanie przeżyć do końca miesiąca – mówiła aktywistka, nawiązując do skutków kryzysu energetycznego, odczuwalnego przez wielu mieszkańców. Odpierała też głosy, że kryzys klimatyczny to odległy problem, który nas nie dotyczy. – Faktycznie koniec miesiąca w Polsce bardziej przeraża niż koniec świata – ale oba te problemy mają to samo źródło – wskazywała.

Jak przekonywała, możliwe jest uniezależnienie od paliw kopalnianych. – Rzeczy mogą wyglądać inaczej. Nazywają mnie radykałką, ale moim zdaniem radykałami są ci, co dalej popierają przemysł paliw kopalnych i uważają, że nowe inwestycje w gaz i węgiel mogą być wykonywane w 2023 r. – wbrew nauce czy nawet głosom Międzynarodowej Agencji Energii – mówiła. Jako dobry przykład wskazywała blok mieszkalny w Szczytnie, który zainwestował w odnawialne źródła energii, co przyniosło też znacznie oszczędności dla mieszkańców.

Lasota podkreśla, że zmiany nie mogą być wykluczające. – Musimy zrobić sprawiedliwą transformację. Musimy przestawić gospodarkę na bezpieczne i uczciwe dla nas tory. Wielkim źródłem nadziei są dla mnie ostatnie deklaracje związkowców z kopalni Makoszowy i Przeróbki, którzy poparli odblokowanie wiatraków w Polsce – z jednym warunkiem: ten sektor musi być uzwiązkowiony. Nie może być wolnej amerykanki , tylko już nieco inna lepsza wersja rzeczywistości – mówiła.

– Przed nami wybory. Musimy wreszcie powiedzieć sobie jasno: od tej transformacji zależy nasze życie, bezpieczeństwo, przyszłość i teraźniejszość. Musimy postawić na te zmiany. Nie możemy na to czekać, mamy na to ogromne pieniądze. Potrzebujemy odwagi, ludzi z pomysłem – wskazywała.

Kongres Czystego Powietrza jest organizowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR i samorząd województwa mazowieckiego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5