Wielokrotnie pisaliśmy na naszych łamach o nawarstwiających się opóźnieniach związanych z projektem Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego. Miał on być odpowiedzią na konieczność remontu wszystkich podmiejskich tras tramwajowych wychodzących promieniście z Łodzi. Przygotowywały go wspólnie wszystkie gminy, przez które przebiegają torowiska tras do Zgierza, Ozorkowa, Lutomierska, Konstantynowa Łódzkiego i Pabianic. Samorządem koordynującym prace jest miasto Łódź.
Pabianice jasno informowały Łódź o swoich planachW pierwszych dniach stycznia
wskazywaliśmy, że przedłuża się etap analiz niezbędnych do zlecenia koreferatu do istniejącego studium wykonalności inwestycji. Przygotowano je w ramach poprzedniej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, więc dokument jest częściowo zdezaktualizowany. Dodatkowe analizy zdaniem Urzędu Miasta Łodzi mają być konieczne z uwagi na pewne już plany przeprowadzenia remontu linii pabianickiej w ramach odrębnego projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.
Po poprzedniej publikacji w tej sprawie skontaktowały się z nami władze Pabianic, przedstawiając obszerną korespondencję pomiędzy samorządami z Pabianic i Łodzi. Wskazuje ona jednoznacznie, że władze satelickiego miasta nadal podtrzymują chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu, bo liczą na wsparcie w pozyskaniu taboru do obsługi połączenia – remont, który ma rozpocząć się w tym roku, obejmie wyłącznie kwestie infrastrukturalne. Korespondencja pomiędzy urzędami przebiegała sprawnie, a Pabianice potwierdziły kilkakrotnie swoje stanowisko.
Konieczne są nowe ustalenia ze wszystkimi samorządamiJak wskazują jednak władze Łodzi, realizacja wspólnego projektu bez prowadzenia prac remontowych w Pabianicach (i w gminie Ksawerów) nie jest prosta. – Zmiana zakresu rzeczowego koreferatu, o który wnioskują Pabianice, wymaga analiz prawnych i ustaleń ze wszystkimi stronami – tłumaczy Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Łodzi. Nie wskazuje jednak żadnego konkretnego terminu, w jakim prace nad koreferatem niezbędnym do podjęcia dalszych działań mogłyby ponownie ruszyć.
– Podejmujemy działania, aby jak najszybciej zlecić przygotowanie tego dokumentu – zadeklarował jedynie nasz rozmówca. Przypomnijmy, że decyzja o przyznaniu Pabianicom środków zewnętrznych zapadła 1 września zeszłego roku. Jak wynika z przesłanej nam korespondencji, 5 września UM Pabianice po raz kolejny potwierdził zabezpieczenie środków na przygotowanie koreferatu, a 29 września zawnioskował o wyłączenie części infrastrukturalnej z projektu ŁTM, jednocześnie podtrzymując chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu.