Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Składowa i Knychalskiego – przebudowa na finiszu

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-11-14 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Składowa i Knychalskiego – przebudowa na finiszu
Ul. Knychalskiego - widok w stronę dworcafot. Roman Czubiński
W grudniu, po ponad roku prac budowlanych, ulice Knychalskiego i Składowa mają zostać oddane do użytku. Pierwsza z nich ma być głównym ciągiem pieszym pozwalającym na dojście do dworca od strony pl. Dąbrowskiego oraz dojazdem rowerowym do dworca Łódź Fabryczna. Druga będzie obsługiwała okoliczne budynki mieszkalne i biurowce. Obie ulice będą przeznaczone głównie dla pieszych i ruchu lokalnego.

Największe zmiany zaszły na ul. Knychalskiego, która stała się pasażem o nietypowym układzie. Centralną część zajmuje chodnik otoczony zielenią, ławkami i innymi elementami małej architektury. Po bokach znajdują się jednokierunkowe jezdnie. Składowa natomiast będzie drogą jednokierunkową z wjazdem od z ruchem w kierunku przeciwnym, niż przed przebudową – od ul. Narutowicza do POW. Spowolnienie ruchu zostanie wymuszone przez przebieg jezdni oraz zamontowane po bokach szykany. Skrzyżowanie obu ulic zostało wyniesione.

Przebudowy obu ulic miały kompleksowy charakter: obejmowały instalacje podziemne oraz zmianę geometrii w celu uspokojenia ruchu. – Wartość inwestycji wynosi 5 mln zł. Na ulicy posadzono 62 drzewa i ułożono ponad 56 tysięcy metrów kwadratowych galanterii betonowej – mówi Marcin Dyguda z Zarządu Inwestycji Miejskich. Ulice będą służyły komunikacji lokalnej, mieszkańcom i firmom, w tym nowo powstałym biurowcom.

Z powodu trwających w pobliżu innych przedsięwzięć budowlanych ówczesny Zarząd Dróg i Transportu, zapowiadając przebudowę w lutym ubiegłego roku, nie podał daty jej ukończenia. – Nie można mówić o opóźnieniu. Już na samym początku wystąpiła konieczność koordynacji prac z inwestycjami zewnętrznymi oraz z budową dworca Łódź Fabryczna – tłumaczy Dyguda. Knychalskiego była jedną z dróg dojazdowych na plac budowy. Szczególną rolę odgrywała budowa biurowca firmy Skanska przy Składowej. – Należało przebudować istniejące i wybudować nowe sieci ciepłownicze i zasilania rezerwowego. Wszystkie prace musiały zostać skoordynowane, tak by uniknąć konieczności późniejszej rozbiórki wykonanych już elementów. Część przyłączy do planowanych nowych budynków została wykonana już zawczasu. Prace nie były wstrzymane, ale etapy musiały być rozłożone w taki sposób, by zapewnić zgranie prac z pozostałymi inwestorami – kontynuuje przedstawiciel ZIM.

Problemem był też stan techniczny jednej z kamienic, przeznaczonej obecnie do wyburzenia. Ściany budynku musiały zostać zabezpieczone drewnianymi przyporami, które opierają się o grunt w śladzie przyszłej jezdni. Zarząd Lokali Miejskich wykwaterował wszystkich lokatorów. Prace przy zabezpieczeniu kamienicy mają zostać przeprowadzone do najbliższej środy (15 listopada), co umożliwi zdjęcie podpór i dokończenie prac na wschodniej jezdni oraz fragmencie chodnika. Docelowo działka, na której jeszcze stoi budynek, ma zostać sprzedana przez miasto.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Dziś początek budowy przedłużenia al. Grohmanów

Komunikacja

Łódź: Dziś początek budowy przedłużenia al. Grohmanów

Roman Czubiński 13 września 2017

Łódź: Trzy przyjazne ulice do końca roku

Przestrzeń

Łódź: Trzy przyjazne ulice do końca roku

Roman Czubiński 22 sierpnia 2017

Łódź: W przyszłym roku „wyprostowanie” Traugutta przy dworcu

Przestrzeń

Łódź: W przyszłym roku „wyprostowanie” Traugutta przy dworcu

Roman Czubiński 03 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5