Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź Kaliska: Będą utrudnienia w funkcjonowaniu dworca PKS. Co dalej?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-11-12 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź Kaliska: Będą utrudnienia w funkcjonowaniu dworca PKS. Co dalej?
fot. Kasper FiszerDworzec Łódź Kaliska
Łódzki PKS informuje o prowadzeniu rozmów z PKP o utrudniemiach w funkcjonowaniu autobusowej części węzła w okresie przebudowy infrastruktury kolejowej Łodzi Kaliskiej. Nie toczyły się natomiast konsultacje dotyczące kształtu przebudowy przyległego do dworca PKS terenu kolejowego.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o planach Polskich Kolei Państwowych dotyczących poprawy integracji dworca kolejowego Łódź Kaliska z sąsiednim dworcem autobusowym o tej samej nazwie. Spółka chce, by po toczącej się przebudowie układu torowego prowadzonej przez PKP PLK i zapowiadanym remoncie samego dworca oraz terenów przyległych, który realizować będą same PKP SA, pasażerom łatwiej było zmieniać tu środek transportu. Ma to umożliwić m.in. nowe przejście podziemne prowadzące wprost na płytę PKS-u (w istocie mowa tu o otwarciu tunelu, który powstał w latach 90. zeszłego stulecia, ale nigdy nie został ukończony).

Konsultacji ws. projektu dworca nie było

Zarządca dworca zapewnia przy tym, że po otwarciu tunelu średnicowego Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska rola tej ostatniej istotnie wzrośnie. Zgodnie z przewidywaniami kolei znajdzie się więc miejsce na rynku dla tamtejszego dworca autobusowego. Bliskość obu obiektów ma też podnieść funkcjonalność całego węzła komunikacyjnego.

PKP SA nie odpowiedziały nam jednak, czy prowadzone były jakiekolwiek konsultacje projektu przebudowy z właścicielem dworca autobusowego, czyli z łódzkim PKS-em. Jak wynika z odpowiedzi na nasze pytania przesłanej nam przez tę spółkę, PKP SA nie rozmawiały z przewoźnikiem drogowym o kształcie przebudowy i o funkcjonalności węzła kolejowo-autobusowego. Ewentualne uzyskanie efektu synergii będzie się więc wydawać nieco przypadkowe.

Spółki ustalają zakres utrudnień w funkcjonowaniu dworca

Pasażerowie mogą natomiast spodziewać się pewnych zmian w funkcjonowaniu dworca PKS-u na czas prowadzonych przez kolejowe spółki robót. – Na dzień dzisiejszy konsultacje, jakie były prowadzone z PKP, dotyczyły tylko występowania utrudnień podczas remontu i ich ograniczenia w funkcjonowaniu Dworca PKS Łódź Kaliska – powiedział nam bowiem wiceprezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łodzi Marek Wiśniewski.

Obecny dworzec autobusowy powstał na przełomie XX i XXI w. jako pętla autobusów miejskich. Po zamknięciu dawnego Dworca Centralnego przy Łodzi Fabrycznej miasto, które przejęło teren należący do PKS-u, oddało przewoźnikowi w zamian zadaszoną pętlę ze sporym placem postojowym i budynkiem dawnej dyspozytury, który został zaadaptowany do pełnienia roli dworca. Przez kilka lat nadal zatrzymywały się tam autobusy miejskie. Później przystanek MPK przeniesiono ok. 150 metrów dalej – pod budynek kolejowego dworca Łódź Kaliska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Duże zainteresowanie projektowaniem przebudowy dworca Łódź Kaliska

Przestrzeń

Duże zainteresowanie projektowaniem przebudowy dworca Łódź Kaliska

Witold Urbanowicz 20 października 2020

Łódź rekomendowała PKP zmianę położenia Dworca Kaliskiego

Przestrzeń

Łódź rekomendowała PKP zmianę położenia Dworca Kaliskiego

Kasper Fiszer 25 września 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5