Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Dziewięć ofert na dokumentację „Trasy W-Z II”

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-03-30 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Dziewięć ofert na dokumentację „Trasy W-Z II”
fot. Roman Czubińskial. Śmigłego-Rydza w Łodzi
Łódzki Zarząd Dróg i Transportu otworzył oferty w przetargu na program funkcjonalno-użytkowy wraz ze studium wykonalności i koniecznymi decyzjami środowiskowymi dla przedsięwzięcia zwanego drugim etapem przebudowy Trasy W-Z. Cała dokumentacja tego wartego ok. 600 mln zł projektu infrastrukturalno-taborowego musi być gotowa do końca roku.

Czasu mało, ale chętnych wielu

– Termin wykonania jest nieprzekraczalny, ponieważ dokumenty muszą być gotowe, aby miasto mogło złożyć wniosek o dofinansowanie. Zamierzamy zrobić to jeszcze w tym roku – wyjaśnia wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu Katarzyna Mikołajec. – Mimo tak krótkiego terminu liczba ofert jest duża. Spodziewamy się szybkiego wyboru wykonawcy, może to nastąpić już w połowie kwietnia – dodaje.

Wszystkie oferty mieszczą się w kosztorysie (2 600 000 zł). – Koszt najtańszej z nich to półtora miliona. Różnią się one także terminem wykonania: jedni oferenci podali grudzień, inni – listopad bieżącego roku. Trwa sprawdzanie wszystkich ofert – informuje prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Dokumenty będą podstawą do ogłoszenia przetargu w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Zakres przetargu obejmuje także opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla taboru (30 pojazdów), który Urząd Miasta chce zamówić w ramach tej samej inwestycji.

Nowe tory, tabor i zajezdnia

O projekcie nazwanym nieco nieadekwatnie „Trasą W-Z II” pisaliśmy na łamach TP już na początku lutego. Przypomnijmy: władze miasta zamierzają poprzez ciąg al. Śmigłego-Rydza oraz ulice: Przybyszewskiego, Dąbrowskiego, Kilińskiego i Broniewskiego spiąć w całość trasy przebudowane w ciągu ostatniej dekady: tzw. Łódzki Tramwaj Regionalny oraz Trasę W-Z.

Zakres planowanej inwestycji to przebudowa łącznie 11 km torowisk i budowa dwóch nowych odcinków w ciągu ul. Broniewskiego i Nowowęglowej (ten ostatni niepołączony z pozostałymi i dodany do nich w sposób sprawiający wrażenie sztucznego). Ważnym elementem przedsięwzięcia będzie też przebudowa zajezdni Chocianowice. – Remont istniejących oraz budowa nowych torowisk jest niezbędna dla miasta – podkreśla H. Zdanowska.

Pierwsze działania jeszcze tego lata

– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pojawią się środki, będziemy mogli zacząć inwestycję już w przyszłym roku – przewiduje wicedyrektor ZDiT. Mowa o tych fragmentach, które mają już gotową dokumentację (Dąbrowskiego, wiadukt Przybyszewskiego oraz fragment al. Śmigłego-Rydza). Już dziś wiadomo, że będzie jeden wyjątek: skrzyżowanie Dąbrowskiego – Śmigłego-Rydza zostanie przebudowane jeszcze w bieżącym roku, prawdopodobnie podczas wakacji. Interwencja jest tam konieczna z powodu złego stanu torów. Początkowo ZDiT rozważał wykonanie tylko doraźnego remontu, jednak ponieważ w budżecie miasta są już zarezerwowane fundusze na wkład własny, przetarg na docelową przebudowę może zostać ogłoszony już w najbliższych miesiącach. – W ciągu 2-2,5 miesiąca może zostać podpisana umowa z wykonawcą – o ile oczywiście nie będzie odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej. Prace będą etapowane, tak by nie wyłączać skrzyżowania z ruchu. Miasto w ramach swojej puli może pokrywać tego typu wydatki. Projekty te zostaną później wciągnięte do projektu unijnego – tłumaczy K. Mikołajec.

Cały projekt powinien zostać zakończony przed wystawą Expo 2022, o której zorganizowanie Łódź zabiega. Datą graniczną jest więc 2021 rok. Koszt całej inwestycji jest szacowany na ok. 600 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych może wynieść do 85%.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Przestrzeń

Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Witold Urbanowicz 12 kwietnia 2016

Łódź stawia na ronda

Przestrzeń

Łódź stawia na ronda

Roman Czubiński 07 kwietnia 2016

Łódź: Budowa i wymiana torowisk za 600 mln zł

Komunikacja

Łódź: Budowa i wymiana torowisk za 600 mln zł

Roman Czubiński 02 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5