Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Kraków. Multimedialna wiata. Zagra, puści film, porozmawia

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
27-05-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Krakowski urząd miasta, we współpracy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu i tamtejszym MPK testują od jesieni multimedialną wiatę przystankową, którą dostarczyła firma Novamedia. Urzędnicy sprawdzają czy nowoczesna konstrukcja jest awaryjna i ile kosztuje jej użytkowanie.

Wiata stanęła pod koniec zeszłego roku na przystanku Teatr Bagatela. – To zupełnie nowa konstrukcja – chwali się Krzysztof Owczarek, szef Novamedii, czyli firmy która zajmuje się produkcją i dostawą nowoczesnych nośników informacji pasażerskiej. Na pierwszy rzut oka nie różni się specjalnie od innych wiat przystankowych, ale różnicę widać szczególnie w nocy. Ledowe oznaczenia, przepływające informacje o nazwie przystanku i liniach autobusowych, a także dotykowe ekrany są doskonale widoczne z daleka.

Trzy panele i komiksy

O wiacie opowiedział podczas niedawnego Forum Technologii w Transporcie zorganizowanego przez TOR Konferencje wicedyrektor ds. transportu w krakowskim ZIKiT Łukasz Franek. Spośród ponad tysiąca krakowskich wiat wybrano na testy przystanek przy Teatrze Bagatela, czyli przy śródmiejskiej obwodnicy, blisko ścisłego centrum. Konstrukcja postoi do października.

– Na górnym pasku ledowym wyświetlana jest nazwa przystanku. Ale umożliwia on przekazanie dowolnej informacji – tłumaczył Franek. – W ramach samej wiaty są trzy panele. Rozkładowy, który w formie elektronicznej wyświetla wszystko to, co na klasycznym przystanku wisi w formie papierowej. Informacyjny, na którym pasażer znajdzie plany miasta i okolicy, taryfę biletową, informację miejską, czyli gdzie są najbliższe urzędy, posterunki policji, punkty usługowe, informacje kulturalne o kinach, teatrach, muzeach,. Ekran jest dotykowy. Z tylu jest z kolei ekran reklamowy. Nie tylko wyświetla obrazy, ale tez filmy – wyliczał.

Dla urzędników najistotniejsze jest, że wiata umożliwia uzyskanie informacji zwrotnej od pasażera. Dotykowy ekran pozwala nie tylko zaproponować krakowianom jakąś rozrywkę (dziś to jest prosta gra, albo komiks) w oczekiwaniu na autobus, ale też pytanie ich o różne rzeczy. Nie tylko w formie ankiet, również w trakcie np. kampanii społecznych.

Franek, pytany o wandaloodporność nowoczesnej wiaty mówi, że pod tym względem nie było żadnych problemów. Zresztą wiata jest pod stałym nadzorem monitoringu, więc tak naprawdę chroni sama siebie.

– Drobne problemy jakie mieliśmy dotyczyły kwestii technicznych związanych z wyświetlaczami, ale były one krótkie. Zresztą na tym akurat przystanku informacje z wiaty dublują się z systemem informacji pasażerskiej. Nie było więc sytuacji, że pasażerowie nie wiedzieli, np. o której dany autobus przyjedzie.

Wiata wizerunkowa

Kraków do października sprawdzi ile kosztuje utrzymanie wiaty, jak wygląda kwestia poboru prądu, czy jak konstrukcja radzi sobie z pogodą. Pod Wawelem wiaty przystankowe funkcjonują w trybie koncesyjnym, więc miasto raczej nie kupi w przyszłym roku kilkuset podobnych, ale być może rozpisze postępowanie, w którym zawarte będą stosowne wymogi wobec koncesjonariusza.

Urzędnicy zwracają uwagę, że poza funkcjonalnością i wspomnianą interaktywnością, wiata poprawia wizerunek transportu publicznego w mieście, a na to od pewnego czasu Kraków kładzie bardzo duży nacisk. Niewykluczone więc, że w przyszłości podobnych, interaktywnych przystanków będzie tam więcej.

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Pozostałe z wątku:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5