Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu korzystamy z plików cookie. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
fot. MPK KrakówNowe minibusy należące do MPK Kraków
12 października 2018 roku na pętli tramwajowo-autobusowej Mały Płaszów MPK SA w Krakowie przekazało do eksploatacji nowe autobusy miejskie klasy mini do obsługi Tele-busa.
- Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Krakowa realizacja tego zamówienia powoduje, że od dzisiaj w Krakowie już nie tylko na liniach regularnych, ale także do obsługi Tele-busa będą wykorzystywane wyłącznie autobusy z silnikami spełniającymi co najmniej normę Euro 5 – mówił podczas prezentacji Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.
Niskopodłogowe, ekologiczne minibusy
Nowe pojazdy mają konstrukcję opartą na bazowym furgonie Mercedes-Benz Sprinter 516 z silnikiem o pojemności 2143 cm3 i mocy 120 kW (163 KM), spełniającym najwyższe normy emisji spalin Euro 6. Mini autobusy charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Ich zaletą jest także duża zwrotność i małe gabaryty, pozwalające dojechać do miejsc niedostępnych dla standardowych autobusów. Dzięki niskopodłogowej przestrzeni w przedniej części pojazdu pasażerowie z łatwością wejdą na pokład pojazdu, zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne, które od razu będą mogły zająć miejsca siedzące dostępne z poziomu niskiej podłogi. Pojazdy będą także posiadać rampę wjazdową ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Autobusy zostaną wyposażone w klimatyzację, tablice elektroniczne, automat biletowy i monitoring. Długość mini autobusu to ok. 7,4 m. W środku będzie 13 miejsc siedzących i 16 miejsc stojących. Koszt zakupu 3 mini autobusów to ponad 2 mln zł.
Usługa od 2007 roku
Warto podkreślić, że zakup tego typu autobusów nie jest przypadkowy. Zostały bowiem zamówione do obsługi Tele-busa, który funkcjonuje w rejonie Płaszowa i Rybitw. Przypomnijmy, że pierwszy kurs Tele-busa odbył się 14 lipca 2007 roku, a więc ponad 11 lat temu. W ciągu pierwszego miesiąca skorzystało z tej usługi 350 osób. Dziś taka liczba osób podróżuje Tele-busem czasami w ciągu tylko jednego dnia. Miesięcznie średnia liczba pasażerów Tele-busa to ok. 4 000 osób.
Usługa Tele-busa zmieniała się i dostosowywała do potrzeb mieszkańców. W ciągu ponad 11 lat Tele-bus poszerzał swoje granice cztery razy. Ofertą Tele-busa zostały objęte przede wszystkim szkoły, a małe autobusy MPK SA w Krakowie stały się pewnym i bezpiecznym środkiem transportu dla dzieci. Po zakończeniu budowy nowej linii tramwajowej do Małego Płaszowa, Tele-bus stał się także wygodnym środkiem podróży do tramwaju.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.