Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Koronawirus. W czerwonych strefach nowe limity w transporcie zbiorowym

Dalej Wstecz
Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-08-10 10:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny/Dziennik Ustaw

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koronawirus. W czerwonych strefach nowe limity w transporcie zbiorowym
fot. MZK Jastrzębie
Od soboty 8 sierpnia mieszkańcy tzw. czerwonych i żółtych stref muszą stosować się do szeregu nowych obostrzeń związanych ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19. Dotyczą one ograniczeń liczby osób biorących udział w zgromadzeniach i limity osób korzystających z transportu zbiorowego.

Nowe rozporządzenie, zapowiadane w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, dotyczyć będzie powiatów oznaczonych jako strefa czerwona – ta, która oceniona jest jako najbardziej niebezpieczna – oraz strefa żółta, gdzie wystąpiło nieco mniej zachorowań. W pierwszej znajdują się powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, pszczyński, rybnicki, wodzisławski, Ruda Śląska i Rybnik. Kolorem żółtym zostały oznaczone powiaty wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim oraz w Jastrzębiu-Zdroju, w Żorach i w Przemyślu.

Limity w transporcie zbiorowym

W całym kraju zostanie utrzymany nakaz zakrywania ust i nosa w środkach transportu zbiorowego, w obiektach handlowych i miejscach ogólnodostępnych. Zwolnione będą z tego osoby, którym nie pozwala na to stan zdrowia, na przykład astmatycy. Rozporządzenie nie wspomina jednak o konieczności okazania zaświadczenia.

W strefach czerwonych zaostrzony będzie limit zajętych miejsc w transporcie zbiorowym. Do tej pory na terenie całego kraju dozwolony był przewóz tylu osób, ile wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej danego środka transportu. Rozporządzenie, które weszło w życie 8 sierpnia zakłada, że w strefach czerwonych zapełniona może być tylko połowa miejsc siedzących lub 30 proc. miejsc siedzących i stojących. 

Nie dotyczy kolei, a jak z autobusami międzygminnymi?

Pojawiły się obawy, w jaki sposób zapewnić wprowadzenie limitu w pociągach, mających stacje zatrzymania zarówno w "czerwonej" jak i "zielonej" strefie. Jak informuje Maciej Bębenek z Urzędu Transportu Kolejowego, według wiedzy UTK obecnie w powiatach stanowiących strefy czerwone kursują jedynie pociągi regionalne mające status przewozów wojewódzkich (organizowanych przez marszałka województwa i łączących ze sobą różne powiaty), międzywojewódzkie (regionalne i dalekobieżne, których organizatorami są właściwi marszałkowie województw i Minister Infrastruktury), jak również międzynarodowe. - Nie mieszczą się one w pojęciu „gminnych przewozów pasażerskich, komunikacji miejskiej, powiatowo-gminnych przewozów pasażerskich i powiatowych przewozów pasażerskich”, a zatem nie występuje w nich konieczność stosowania przez przewoźników zmieniającego się limitu przewożonych osób na trasie przejazdu - wyjaśnia.  Potwierdza to również biuro prasowe PKP Intercity. 

Michał Wawrzaszek,rzecznik prasowy śląskiego Zarząd Transportu Metropolitalnego podkreśla, rozporządzenie dotyczy wyłącznie linii o charakterze wewnętrznym, czyli takich które kursują tylko w strefach czerwonych. - Zatem linie o charakterze międzymiastowym nie zostały objęte nowymi obostrzeniami. W naszym przypadku dotyczy to 4 linii autobusowych kursujących po Rudzie Śląskiej. Limit miejsc w tych pojazdach wynosi zatem 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących - podsumowuje.

Zakaz targów  i kongresów

Zgromadzenia w całej Polsce nadal podlegają ograniczeniom, w większości obszarów jest to limit 150 osób. Te ograniczenia również będą inne dla stref czerwonych i żółtych. Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń z wyłączeniem tych organizowanych na podstawie zawiadomienia. W tym wypadku maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 50 osób (w przypadku strefy czerwonej), 100 osób (w przypadku strefy żółtej) i 150 osób (w pozostałych częściach kraju).

W strefach czerwonych zakazana jest organizacja targów i kongresów. W strefie żółtej jest to dozwolone, ale limit osób został zaostrzony z 1 osoby na 2,5 metr kwadratowy powierzchni do 1 osoby na 4 metry kwadratowe powierzchni.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polonus blokuje sprzedaż biletów w czerwonych i żółtych strefach

Komunikacja

Polonus blokuje sprzedaż biletów w czerwonych i żółtych strefach

Redakcja/inf. pras. 10 sierpnia 2020

Budowa metra na Bemowo i Bródno: Wykonawca chce od 8 do 18 miesięcy więcej

Prawo & Finanse

Budowa metra na Bemowo i Bródno: Wykonawca chce od 8 do 18 miesięcy więcej

Witold Urbanowicz 06 sierpnia 2020

Toruń planuje koronawirusowe zmiany od września

Komunikacja

Toruń planuje koronawirusowe zmiany od września

Redakcja 05 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5