Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Niemcy: Transport tylko z paszportem covidowym bądź testem

Dalej Wstecz
Autor:

Artur Bogdanowicz

Data publikacji:
2021-11-22 10:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
źródła: niemieckie media (BR, Der Spiegel, Die Welt)

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niemcy: Transport tylko z paszportem covidowym bądź testem
fot. AB
Od środy z komunikacji zbiorowej w Niemczech korzystać będą mogły tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i osoby aktualnie przetestowane na obecność koronawirusa – w życie wchodzi tak zwana zasada 3G (geimpft, genesen, getestet). Co dokładnie oznacza?

Każdy pasażer w Niemczech, w pociągu dalekobieżnym, lokalnym, podmiejskim, autobusie, metrze, tramwaju czy samolocie musi posiadać i w momencie kontroli przedstawić odpowiednie zaświadczenie: paszport covidowy lub oficjalny negatywny wynik testu. Nie dotyczy to uczniów niemieckich szkół, którzy są w nich kilka razy w tygodniu testowani. Oni przedstawić musza ważną legitymację szkolną. Zwolnienie dotyczy również dzieci poniżej 6 roku życia.

Kwestią nie do końca wyjaśnioną pozostaje odpowiedzialność za kontrolowanie przestrzegania tych przepisów, która de facto należy do przewoźników. Koleje Niemieckie chcą przedstawić swoje oficjalne stanowisko w najbliższych dniach, ale szczegółowych informacji na próżno jeszcze szukać na stronach internetowych większości przewoźników i związków taryfowych. Niewykluczone, że wyrywkowe kontrole z przyczyn praktycznych odbywać się będą m.in. np. na peronach w obecności policji lub straży miejskiej. Nieco łatwiej mogą się przedstawiać kontrole podczas podróży lotniczej, dokonywane już przy odprawie czy wejściu do samolotu, jak to się dzieje podczas podróży międzynarodowych.

W dalszym ciągu brak szczegółowych informacji o karach dla osób niestosujących się do przepisu. Oprócz konieczności opuszczenia środka komunikacji wprowadzone zostaną kary finansowe, ale na razie brak odpowiednich rozporządzeń. Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wüst chce, by kara finansowa sięgała tysiąca euro.

Według dziennika „Die Welt” podróżni przedstawić mogą wyniki testów PCR lub antygenowych lub np. testów domowych wykonanych „pod nadzorem” – poświadczonych przez pracodawcę, w ciągu ostatnich 24h. Nieważne będą testy zakupione w drogerii, a wykonane samodzielnie w domu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii, dyskusje w Niemczech

Przestrzeń

Lockdown dla niezaszczepionych w Austrii, dyskusje w Niemczech

Artur Bogdanowicz 17 listopada 2021

Niemcy rozważają dalsze ograniczenia. Transport tylko z certyfikatem?

Prawo & Finanse

Niemcy rozważają dalsze ograniczenia. Transport tylko z certyfikatem?

Artur Bogdanowicz 15 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5