Adaptacja zabytkowej łódzkiej elektrowni EC-1 Wschód, w której odbędzie się Kongres Kolejowy 2014, została uznana za najciekawszy budynek roku 2013 i zwyciężyła w konkursie Bryła Roku.
EC-1 Wschód pokonała inne prestiżowe inwestycje, takie jak Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, siedzibę koncernu PGE w Bełchatowie oraz Muzeum Śląska w Katowicach.

Na zrewitalizowany kompleks budynków EC-1 Wschód zagłosowało 8313 internautów. Dało to adaptacji najstarszej łódzkiej elektrociepłowni pierwsze miejsce. Na drugim znalazło się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego – ICHOT Brama Poznania z 2507 głosami. Trzecie miejsce zajęła siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA w Bełchatowie, na którą zagłosowało 2049 osób. Plebiscyty na najciekawsze budynki od lat organizuje internetowy serwis o architekturze Bryla.pl. W tym roku była to już siódma edycja konkursu.
Najstarsza łódzka elektrownia EC 1 powstała w 1907 roku i służyła mieszkańcom miasta aż do roku 2001. Nieczynne i niszczejące tereny położone w samym centrum, stały sie "zaczynem", wokół którego powstał projekt Nowego Centrum Łodzi. Zrewitalizowane obiekty EC-1 Wschód pełnić będą funkcje kulturalno-artystyczne. Będzie to przestrzeń otwarta dla artystów, młodych, utalentowanych osób, które chcą się wyrazić przez daną dziedzinę sztuki. Budynek będzie dysponował wystarczającą przestrzenią do tego, jak i salami warsztatowymi i seminaryjnymi, a także pokojami gościnnymi dla wykładowców, studentów, artystów wraz z wymaganą infrastrukturą. Będzie to również przestrzeń, z której będą mogły korzystać inne instytucje organizujące imprezy kulturalno – edukacyjne dla mieszkańców Łodzi, jak i osób przyjeżdżających spoza miasta - czytamy na stronie EC-1.
Kongres Kolejowy w EC-1Organizatorem kolejnej edycji Kongresu Kolejowego jest Forum Kolejowe – Railway Business Forum oraz Zespół Doradców Gospodarczych TOR jako organizator techniczny. Porozumienie o organizacji Kongresu Kolejowego 2014 w EC-1 zostało podpisane na początku marca przez marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, pierwszego wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka, przewodniczącego Railway Business Forum Henryka Klimkiewicza oraz Adriana Furgalskiego i Jakuba Klimkiewicza z zarządu ZDG TOR. Na mocy dokumentu, marszałek województwa łódzkiego oraz prezydent miasta Łodzi stali się gospodarzami – współorganizatorami Kongresu Kolejowego.
Kongres Kolejowy to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne poświęcone branży transportu szynowego w naszym kraju. Podczas zeszłorocznej edycji, 5 listopada 2013 r. w Warszawie spotkało się ponad 600 przedstawicieli biznesu, menadżerowie, jak również politycy najwyższego szczebla i samorządowcy, zainteresowani rozwojem transportu kolejowego i jego pozytywnym wpływem na całość polskiej gospodarki. III Kongres Kolejowy cieszył się także ogromnym zainteresowaniem mediów, nie tylko tych branżowych, ale także ogólnopolskich. Wydarzenie stało się okazją dla dziennikarzy do pozyskania kluczowych informacji na temat bieżących wydarzeń w sektorze.
Kongres Kolejowy 2014 będzie pierwszą odsłoną największego spotkania przedstawicieli branży kolejowej z politykami szczebla centralnego i lokalnego, która odbędzie się poza Warszawą. Głównymi tematami obrad będą inwestycje infrastrukturalne w unijnej perspektywie budżetowej 2014-2020, konkurencyjność przewozów pasażerskich oraz nowo powoływane wojewódzkie spółki kolejowe.