Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Nagrody 25-lecia wolnego rynku kolejowego i wyróżnienia Ministra Gospodarki rozdane

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
09-10-2014
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Nagrody 25-lecia wolnego rynku kolejowego i wyróżnienia Ministra Gospodarki rozdane
fot. Rynek Kolejowy
Kongres Kolejowy rozpoczął się dziś wieczorem od wręczenia Nagród 25-lecia wolnego rynku kolejowego. Innowacyjne firmy wyróżnił również Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

Do tej pory redakcja „Rynku Kolejowego” przez szereg lat z rzędu była patronem konkursu Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei organizowanego od 2005 roku przez PKP PLK SA i Railway Business Forum. W tym roku uznaliśmy jednak, że 25-lecie wolnej Polski oraz dziesiąta rocznica przyjęcia naszego kraju do Unii Europejskiej to doskonała okazja by zorganizować konkurs samodzielnie. O przyznaniu nagród zdecydowała kapituła złożona z przedstawicieli miesięcznika i portalu „Rynek Kolejowy”, Forum Kolejowego – Railway Business Forum oraz zaproszonych do współpracy ekspertów branżowych.

Uroczystą Galę wręczenia nagród, która dziś wieczorem oficjalnie rozpoczęła Kongres Kolejowy 2014, otworzył wieloletni przewodniczący Railway Business Forum, obecnie prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Henryk Klimkiewicz. – W tym roku Kongres Kolejowy po raz pierwszy odbywa się w gościnnej Łodzi. Nie byłoby to możliwe bez pomocy prezydent Łodzi i współorganizatora, którym jest marszałek województwa – zaznaczył Klimkiewicz.

– O kolei trzeba rozmawiać, debatować. Bez dialogu branża nie wykona kroku do przodu. Sprawny i nowoczesny transport szynowy jest wyzwaniem cywilizacyjnym, którego spełnienie pozwoli Polakom w pełni poczuć się obywatelami Wolnej Europy – dodał.

Minister Gospodarki wyróżnił innowacyjne firmy

Jako pierwsze wręczone zostały nagrody Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego. Wiceprezes Rady Ministrów był nieobecny ze względu na prowadzone negocjacje w sprawie trudnej sytuacji w polskich kopalniach. W jego umieniu wystąpił wiceminister Andrzej Dych. - Myślę, że właśnie poprzez wymianę doświadczeń sprostamy wyzwaniom, jakie stawia kolei nowoczesna gospodarka – podkreślił Andrzej Dych.

Listy gratulacyjne i statuetki Ministra Gospodarki dla innowacyjnych firm odebrali: prezes Axtone Marcin Kowalczyk, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Andrzej Kasprzak, prezes Graw sp. z o.o. dr inż. Juliusz Grabarczyk, właściciel i dyrektor wykonawczy SZTK Taps Maciej Kowalski, Krzysztof Niemiec, wiceprezes w imieniu grupy Track Tec, Tomasz Szuba, prezes Tines SA, i prezes Torpol SA Tomasz Sweklej. Kolejne wyróżnienia powędrowały do portów.

Odebrali je: Marek Pieruszewski, wiceprezes Portu Gdańsk, Walery Tankiewicz, wiceprezes Portu Gdynia, Krzysztof Sadowski, wiceprezes Portu Morskiego Szczecin-Świnoujście. Na koniec wręczono wyróżnienie dla Railway Business Forum, które odebrali wspólnie założyciele: Henryk Klimkiewicz, Adrian Furgalski, Wojciech Paprocki i Andrzej Cholewa.

Nagrody 25-lecia wolnego rynku rozdane

Momentem kulminacyjnym ceremonii było wręczenie Nagród 25-lecia wolnego rynku kolejowego. Pierwszej nagrody nie mógł odebrać nieobecny szef rady nadzorczej PLL Lot Wojciech Balczun, uhonorowany za „bezkrwawą rewolucję” – czyli przeprowadzoną restrukturyzację PKP Cargo.

Kolejnym wyróżnionym - za konsekwencję ze wprowadzaniu konkurencji na kolei – był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Za rewolucję, którą w sprzedaży biletów wprowadził w Polsce twórca Avisty nagrodę otrzymał Barłomiej Głowacki. W jego imieniu nagrodę odebrał wiceprezes firmy Avista Michał Zalewski.

Kolejną nagrodę otrzymał Zbigniew Jakubas. Jak podkreślił Adrian Furgalski, historii kolei nie byłoby bez jego lokomotyw i Impulsów. – Jestem dumny z tego że 25 lat przyszło mi pracować w tak wspaniałym kraju. Życzę wszystkim w branży budownictwa infrastrukturalnego, żeby za pięć lat były prezentowane „grube misie”, a nie „chude misiątka” – bo tak ta branża w tej chwili wygląda – powiedział znany inwestor.

Kolejną nagrodę otrzymał drugi przewoźnik w Polsce, z którego usług w ubiegłym roku skorzystało prawie 63 mln pasażerów. To Koleje Mazowieckie – czyli pierwsza udana spółka samorządowa w kraju. Nagrodę odebrał prezes Artur Radwan.
- Jedni budowali kapitalizm w szczękach, a oni - w garażu. Zawojowali świat jakością – od Brazylii do Skandynawii trudno sobie wyobrazić pociąg który nie ma przetwornicy z tej firmy – zapowiedział nagrodę dla Medcomu prezes RBF. Odebrał ją twórca potęgi Medcomu Marek Niewiadomski.

Kolejną nagrodę otrzymali ci, którzy zamiast mówić o prywatyzacji wreszcie ją rozpoczęli. Nagrodę w imieniu zarządu PKP odebrał Krzysztof Gacek, dyrektor biura strategii i organizacji PKP SA.

Na koniec nagrodę wręczono tym, którzy kilkanaście lat temu bardzo dużo zaryzykowali własnym majątkiem. Za mistrzostwo świata w uratowaniu zakładów w Bydgoszczy i stworzenie Pesy nagrodę w imieniu prezesa Zaboklickiego odebrał członek zarządu Robert Świechowicz. - To nagroda przyznana przez ludzi, którzy znają i kochają rynek. Sukces Pesy to sukces polskiej kolei, bez niej nie byłoby naszego sukcesu na świecie. Polska jest dla nas domem i chciałbym podziękować za to, że możemy rozwijać się w tym kraju i sprzedawać produkty pod polską marką – podkreślił Świechowicz.

Zapoznaj się z sylwetkami laureatów:

Bartłomiej Głowacki: Założyciel firmy Avista, będącej liderem na rynku biletomatów kolejowych

PKP SA: Nagroda za rozpoczęcie procesów zmian właścicielskich w Grupie PKP – ze szczególnym uwzględnieniem wprowadzenia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie spółki PKP Cargo.

Marek Niewiadomski i Medcom: Medcom, istniejący już 26 lat, odnosi – ze swoimi podzespołami elektrycznymi i przetwornicami do taboru kolejowego – sukcesy nie tylko na rynku polskim czy europejskim, ale także na innych kontynentach.

Koleje Mazowieckie: Renoma przewoźnika, budowana przez tę dekadę oraz zaangażowanie kadry przyczyniły się do nadania spółce Nagrody 25-lecia rynku kolejowego.

Piotr Całbecki: Za to, że jako jedyny samorządowiec w kraju nie bał się wprowadzić konkurencji na polskie tory.

Pesa: Największy producent taboru kolejowego w Polsce i jedna z największych firm z branży kolejowej w naszym kraju.

Zbigniew Jakubas: Jako inwestor postawił na kolej. Największy udziałowiec Feroco i Newagu.

 

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

X Kongres Kolejowy online – już w środę!

Prawo & Finanse

X Kongres Kolejowy online – już w środę!

Redakcja 16 listopada 2020

Po Kongresie Kolejowym w Katowicach

Komunikacja

Po Kongresie Kolejowym w Katowicach

Jakub Madrjas 30 października 2015

Kongres Kolejowy: Ile kolei w państwie, ile państwa w kolei?

Prawo & Finanse

Zwiedź Zakład ABB w Aleksandrowie Łódzkim

Przestrzeń

Kongres Kolejowy 2014 w Bryle Roku

Prawo & Finanse

Kongres Kolejowy 2014 w Bryle Roku

Rynek Kolejowy 23 marca 2014

Zobacz również:

X Kongres Kolejowy online – już w środę!

Prawo & Finanse

X Kongres Kolejowy online – już w środę!

Redakcja 16 listopada 2020

Po Kongresie Kolejowym w Katowicach

Komunikacja

Po Kongresie Kolejowym w Katowicach

Jakub Madrjas 30 października 2015

Kongres Kolejowy: Ile kolei w państwie, ile państwa w kolei?

Prawo & Finanse

Zwiedź Zakład ABB w Aleksandrowie Łódzkim

Przestrzeń

Kongres Kolejowy 2014 w Bryle Roku

Prawo & Finanse

Kongres Kolejowy 2014 w Bryle Roku

Rynek Kolejowy 23 marca 2014

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5