Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Karta płatnicza biletem w PKM Jaworzno

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-01-16 10:29
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pasażerowie PKM w Jaworznie od 12 stycznia mogą zapłacić za przejazd, używając jedynie zbliżeniowej karty płatniczej. Wszystkie należące do spółki autobusy wyposażone są w nowoczesny, intuicyjny terminal biletowy Open Payment System Jaworzno, który uruchomiła Mennica Polska. Podobny system funkcjonuje obecnie jedynie w kilku europejskich miastach.

Open Payment System Jaworzno, stworzony przez Mennicę Polską, honoruje karty płatnicze różnych operatorów, w tym Visa i Master Card. Dotykowe terminale biletowe działają we wszystkich pojazdach. Podobny system funkcjonuje w kilku miastach w Europie, w tym w Londynie. W Polsce to drugie takie miasto. Wcześniej w Świebodzicach system płatności kartą w komunikacji wprowadziła firma MCX Systems.

– To nowoczesny, prosty i intuicyjny system. Pasażer wchodzi do autobusu, wybiera bilet na terminalu biletowym, zatwierdza zakup poprzez zbliżenie karty dowolnego banku i jedzie – mówi Zbigniew Nosal, prezes zarządu PKM Jaworzno. – Stawiamy na komfort pasażerów i równocześnie zakładamy, że dostępność systemu i prostota jego obsługi wpłyną na dalszy wzrost liczby przejazdów. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku aż 84 proc., czyli o 6 proc. więcej niż w roku 2014, dorosłych mieszkańców Jaworzna zadeklarowało, że korzysta przynajmniej od czasu do czasu z komunikacji miejskiej. Wprowadzenie tej formy zakupu biletów jest kolejnym krokiem w unowocześnianiu komunikacji w naszym mieście – wyjaśnia.

W momencie zbliżenia karty do terminala biletowego OPS zostaje automatycznie pobrana właściwa kwota z konta karty płatniczej. W terminalu biletowym można zakupić dowolny bilet jednorazowy lub czasowy oferowany przez PKM Jaworzno, jak i – w ramach jednej strefy biletowej – kilka biletów.

Korzystanie z urządzenia jest proste i intuicyjne. Na terminalu wyświetlają się komunikaty kierujące do kolejnych kroków i potwierdzające wybory pasażera, w tym zatwierdzenie opłacenia przejazdu. Również kontrola biletowa jest prosta – pasażer zbliża kartę płatniczą, którą opłacił przejazd (nie wypuszczając jej z ręki), do sprawdzarki kontrolera.

Sprawdzarki kontrolerskie mają jedynie dostęp do informacji, czy kartą został zakupiony bilet w PKM Jaworzno i czy jest on ważny. Nie mają natomiast dostępu do danych bankowych czy innych danych wrażliwych pasażera.

System jest wdrażany na koszt Mennicy w modelu operatorskim w ramach realizowanej umowy i nie wymaga nakładów finansowych ze strony PKM Jaworzno. Wdrożenie Open Payment System nie wpływa także na ceny biletów.

W Jaworznie można więc już jechać autobusem posiadając Jaworzyńską Kartę Miejską, bilet kupiony w biletomacie, u kierowcy, a teraz także w ogóle bez nośnika biletu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5