Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jaworzno. Powstanie dwujezdniowa rowerowa „autostrada”

Dalej Wstecz
Autor:

Rafał Stawecki

Data publikacji:
2017-05-05 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jaworzno. Powstanie dwujezdniowa rowerowa „autostrada”
Kopenhagafot. Mikael Colville-Andersen, domena publiczna
Urząd Miejski w Jaworznie ogłosił przetarg na budowę rowerowej autostrady łączącej północno – zachodnią część miasta z centrum. Dwujezdniowa, bezkolizyjna trasa z asfaltową nawierzchnią ma zapewnić czas dojazdu krótszy niż samochód. Pojawi się na niej również oświetlenie aktywowane czujnikami ruchu.

Pierwsze wzmianki o szybkiej, bezkolizyjnej drodze dla rowerów w Jaworznie pojawiły się w 2014 r. Pod koniec grudnia ubiegłego roku miasto podpisało umowę na dofinansowanie z Unii (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), które pokryje większość wydatków. Teraz rozpisało przetarg mający wyłonić wykonawcę. Termin składania ofert mija 30 maja.

Dwie jezdnie

Realizację przedsięwzięcia podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich to budowa dwóch kładek (nad al. J. Piłsudskiego i ul. Kolejową) oraz tunelu (pod ul. Jana Pawła II), dzięki którym rowerostrada o łącznej długości 3,5 km stanie się bezkolizyjna. Drugi to budowa wydzielonych ciągów dla rowerzystów i pieszych.


źródło: www.skyscrapercity.com

Przekrój poprzeczny „rowerostrady” robi wrażenie. Przypomina rowerowe trasy, jakie buduje się w Holandii. Na nasypie zostaną zlokalizowane dwie jezdnie (każda o szerokości 2,25 m, z dwoma pasami ruchu) oddzielone pasem oraz szeroki na 2 m chodnik ze zróżnicowanym poziomem nawierzchni. Na odcinku wiodącym przez las trasę wzbogaci dodatkowo segmentowe oświetlenie aktywowane w momencie zbliżania się rowerzysty (podobne rozwiązanie pojawiło się w Wałbrzychu). Ścieżka zostanie poprowadzona śladem dawnych torów kolejowych, co staje się w Polsce coraz popularniejszym trendem.

Szybciej niż samochodem?

Inwestycja stanowi ważny element programu „Integracja dróg dla rowerów”, którego celem jest połączenie istniejącej w Jaworznie sieci ścieżek w spójną całość. Rowerostrada skomunikuje również dwa największe osiedla miasta (Stałe oraz Podłęża) z centrum, zapewniając czasy dojazdu krótsze niż w przypadku samochodów.

W ramach projektu o łącznej wartości 6 mln zł przewidziano także budowę drogi dla rowerów przez Jeziorki do Ciężkowic o długości 1,2 km (nawierzchnia asfaltowa). Termin realizacji pierwszej części (kładki i tunel) upływa z końcem bieżącego roku, części drugiej (ścieżki) – 30 września 2018 r.

Inwestycję uzupełni w przyszłości zadaszony i strzeżony parking na 300 jednośladów przy placu Górników w centrum.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5