Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Jakdojade.pl będzie sprzedawać bilety na komunikację miejską

Dalej Wstecz
Autor:

Agnieszka Serbeńska

Data publikacji:
2015-12-11 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jakdojade.pl będzie sprzedawać bilety na komunikację miejską
fot. Świerzaq9, lic. CC BY-SA 3.0Aplikacja Jakdojadę.pl wkracza w kolejną fazę m.in. w Białymstoku
Planer podróży Jakdojade.pl wyznacza dogodne połączenia komunikacji publicznej w miastach. Wkrótce też zaoferuje sprzedaż biletów na wyznaczane trasy. W trakcie podróży również będzie można otrzymywać na bieżąco informacje o realizowanych kursach na wybranej trasie. Nad tymi rozszerzeniami pracuje twórca planera – spółka CITY-NAV.

Jakdojade.pl dostarcza w przejrzystej formie informacje pasażerskie już w dwudziestu polskich miastach. Jest swego rodzaju nawigacją dla użytkowników miejskiego transportu publicznego. Aplikacja wykorzystuje zaawansowane algorytmy umożliwiające planowanie połączeń w podróży.

Miejska nawigacja

– Tworząc aplikację Jakdojade.pl naszym celem było stworzenie ogólnopolskiego standardu, a więc jednakowego we wszystkich miastach panelu planowania podróży. Mieszkaniec na przykład Poznania w poruszaniu się po innym mieście może więc korzystać z tego samego sytemu – podkreśla Bartosz Burek, prezes CITY-NAV Sp. z o.o.

Jakdojade.pl działa w wersjach desktopowych i mobilnych. Ten planer podróży w przeciągu minionych lat zdobył ogromną popularność. W tej chwili odnotowuje ponad 20 mln odwiedzin miesięcznie, przy tym ponad połowa to wejścia z urządzeń mobilnych, co świadczy, że wykorzystywany jest na bieżąco, w trakcie przemieszczania się w mieście.

– W tej chwili użytkownik systemu praktycznie potrzebuje jedynie adresu, do którego chce dotrzeć. Urządzenie mobilne lokalizuje jego położenie i system nawigacji prowadzi go do celu – mówi Bartosz Burek.

Elektroniczny bilet z Jakdojade.pl

Obecnie prowadzone są prace nad wprowadzeniem możliwości kupna poprzez aplikację biletu komunikacji publicznej. Oczywiście rynek operatorów płatności oferuje takie usługi. – Mamy jednak wielu użytkowników planera, którzy potrzebują kupić bilet na zaplanowaną trasę, bez konieczności zastanawiania się nad taryfami, nad wyborem biletu od i do przystanku czy czasowego. System wyliczy cenę biletu i umożliwi jego kupno – tłumaczy Bartosz Burek.

CITY-Nav tworzy autorskie rozwiązanie do sprzedaży biletów, ale płatności będzie obsługiwała wyspecjalizowana firma.

– Kupno elektronicznego biletu bezpośrednio przez aplikację będzie na pewno ułatwieniem – zapewnia Bartosz Burek. W tej chwili po wyznaczeniu trasy w aplikacji Jakdojade.pl, trzeba otwierać odrębną aplikację do wykonania płatności za bilet. Jest to uciążliwe i niedogodne. Prezes CITY-NAV zapewnia, że nabycie biletu w Jakdojade.pl będzie proste i bezpieczne.
System sprzedaży biletów jest już w zaawansowanej fazie. Przechodzi obecnie testy.

– Rozmawiamy z kilkoma miastami nad wdrożeniem takiego rozwiązania. Pracujemy nad kompleksowym systemem dystrybucji i sprzedaży biletów, w którym możliwość kupna biletów przez Jakdojade.pl będzie jedną z możliwości. Zależałoby nam na tym, żeby miasta/operatorzy otrzymali od nas system do zarządzania sprzedażą, a wszystkie aplikacje, które umożliwiają zakup biletu, były jakby takimi elektronicznymi kioskami - w każdej aplikacji bilet byłby taki sam, wydawany przez centralny system. Pierwsze wdrożenie planujemy na początku przyszłego roku – Bartosz Burek informuje portal Transport-Publiczny.pl.

Monitoring podróży

Drugi projekt, nad którym pracuje spółka, dotyczy planowania podróży uwzględniającego rzeczywiste położenie pojazdów komunikacji na trasie, a więc wykorzystania predykcji do informowania o opóźnieniach lub przyspieszeniach pojazdów kursowych w stosunku do rozkładu jazdy. System sprawdzi kursy pomiędzy przystankami wszystkich linii kursujących na danym ciągu komunikacyjnym i w sieci. Chodzi o dostarczenie takiej informacji, która poda na przykład opóźnienie danego pojazdu wraz z komunikatem o tym, czy w tej sytuacji możliwe będzie wykonanie przesiadki w zaplanowanym połączeniu.

– W tej chwili informacje przekazywane użytkownikom bazują na rozkładach statycznych. Bez informacji z urządzeń GPS z pojazdów nie możemy powiedzieć użytkownikowi na przykład, że jest spóźnienie, ale może on dalej realizować zaplanowane połączenie, bo zdąży wykonać wyznaczoną przesiadkę na kolejny pojazd. Posiadając dane z nadajników GPS będziemy mogli przekazywać użytkownikowi pełną informację – zaznacza Bartosz Burek. W ten sposób użytkownik na urządzeniu mobilnym zyska wirtualny monitor pokazujący sytuację dziejącą się w czasie rzeczywistym.

– Realizując projekt współpracujemy z Białymstokiem, który jako pierwsze miasto udostępniło nam dane z GPS. Dane z każdego pojazdu spływają co 10-15 sekund. Natomiast co sekundę mamy z serwera dane o stanie w całej sieci. Dzięki statystykom z predykcji z każdego przystanku porównujemy to, co podawane jest na tablicach informacji pasażerskiej z informacjami jakie pozyskujemy z sytemu. Weryfikujemy też, czy przewidywane przybycie autobusu sprawdziło się w rzeczywistości, a więc czy nasza predykcja była prawidłowa – mówi Bartosz Burek. W Białymstoku już jest wdrożona usługa na urządzenia mobilne (w systemie iOS), pokazująca przemieszczający się pojazd i prognozowany czas jego przyjazdu. Również w wersji desktopowej można sprawdzić dany pojazd.

– Cały czas trwają intensywne prace. System działa już w Białymstoku i Wrocławiu, ale nie jest jeszcze w pełni gotowy. Rozmawiamy w dużymi miastami, które wyposażyły (częściowo lub całościowo) pojazdy w nadajniki GPS. Pierwsze pełne uruchomienia planowane są na początek przyszłego roku – Bartosz Burek mówi portalowi Transport-Publiczny.pl.

System przyniesie też korzyści przewoźnikom, operatorom i zarządcom komunikacji publicznej. Dostarczy im bowiem raporty ze statystykami i umożliwi weryfikację kursów. CITY-NAV chce też stworzyć systemy do zarządzania zmianą rozkładów i układania rozkładów jazdy.

Agnieszka Serbeńska

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Koleje Małopolskie na jakdojade.pl

Komunikacja

Koleje Małopolskie na jakdojade.pl

inf. pras. 18 lutego 2015

City-Nav z nagrodą KTP 2014 za „Jak Dojadę”

Komunikacja

City-Nav z nagrodą KTP 2014 za „Jak Dojadę”

Jakub Dybalski 03 października 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5