Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

INRIX: Skąd korki w amerykańskich miastach?

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-03-11 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

INRIX: Skąd korki w amerykańskich miastach?
fot. Atlantacitizen, lic. CC BY-SA 3.0Kongestia w USA
Nawet bardzo dobrze rozwinięty układ drogowy nie zapewni płynnego przejazdu przez miasto, jeśli większość mieszkańców będzie na co dzień przemieszczać się przy pomocy samochodów – to wniosek płynący z badania przeprowadzonego przez autorów raportu INRIX na temat kongestii. Źródłem informacji były przede wszystkim dane przesyłane na bieżąco przez zamontowane w samochodach systemy nawigacyjne. Pogłębionej analizie poddano przypadki Los Angeles, Nowego Jorku i San Francisco.

Los Angeles: Samochód podstawowym środkiem transportu

Zamieszkany przez 15 milionów osób obszar metropolitalny Los Angeles (wraz z Long Beach i Anaheim) został uznany przez INRIX za najbardziej zakorkowane miasto na świecie[http://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/inrix-polska--12-najbardziej-zakorkowany-kraj-swiata-57695.html]. Przeciętny kierowca, według wyliczeń firmy, przez cały 2017 rok stracił tu na staniu w korkach aż 102 godziny. Nieco lepiej miasto wypada w kategorii wskaźnika zakorkowania w szczycie – zajmuje ósmą pozycję od końca, wyprzedzając takie ośrodki, jak San Francisco, Seattle, Boston czy Portland. Prędkość w korku w porównaniu ze swobodnym przepływem spada o ponad trzy czwarte (z 40,48 do 9,9 mil na godzinę). Przejeżdżający najbardziej zakorkowanym odcinkiem drogi w mieście (I10) tracą aż 74 godziny rocznie.

LA jest znane jako miasto o systemie transportowym opartym głównie na transporcie indywidualnym. Przebiegające przez miasto autostrady zapewniają dobry czas przejazdu w godzinach nocnych, nie są jednak w stanie rozwiązać problemu kongestii w godzinach szczytu. Samochodami – w pojedynkę lub grupowo – dojeżdża codziennie do pracy aż 84% mieszkańców (w granicach samego LA – 77%). Transport publiczny wybiera zaledwie 5% mieszkańców aglomeracji i 9% w jej głównym mieście (statystyka uwzględnia także pracujących w domu). W 2016 r. mieszkańcy zdecydowali w głosowaniu o szeroko zakrojonych inwestycjach w transport publiczny, ale także w dalszą poprawę przepustowości dróg – inwestycje warte 120 mld dol. mają doprowadzić do ograniczenia czasu traconego w korkach o 15% do 2057 r.

Nowy Jork: 42% podróży transportem publicznym w USA

Wskaźnik zakorkowania w Nowym Jorku jest niemal identyczny, jak w Los Angeles i San Francisco. Niższa niż w tych dwóch miastach jest prędkość poruszania się w korkach (7,38 mili na godzinę, co w porównaniu z prędkością swobodnego przepływu oznacza spadek aż o 80%). Na najbardziej zakorkowanym odcinku liczba godzin traconych rocznie przez statystycznego kierowcę wynosi 118. Właśnie przez Nowy Jork przebiegają 4 spośród 10 odcinków dróg międzystanowych uznanych na najbardziej zakorkowane w całych USA. Mniejsza niż w LA rozległość miasta pozwoliła jednak uzyskać lepszy wynik w ogólnym zestawieniu.

Sytuację poprawia też wyraźnie lepszy, niż w większości amerykańskich miast, system transportu publicznego, w tym bardzo rozwinięta sieć metra (w styczniu 2017 r. oddano do użytku kolejną linię – 2nd Avenue Subway, na której spodziewane potoki pasażerskie to 200 tysięcy pasażerów dziennie. Sukcesem okazało się także wprowadzenie tzw. XBL – dedykowanych pasów dla autobusów na odcinku 2,5 mili, otwartych w czasie szczytu porannego (korzysta z nich dziennie 60 tysięcy osób). W roku 2015 w Nowym Jorku odnotowano prawie 4,27 mld pojedynczych podróży transportem publicznym, co stanowi ponad 41% takich podróży w całych USA.

San Francisco: ratunek w kolei?

Piąte miejsce na świecie i trzecie w USA na tej niechlubnej liście zajmuje San Francisco. Pod względem wskaźnika zakorkowania w godzinach szczytu na miejskich ulicach (23%) zajmuje pierwsze miejsce ex aequo z Bostonem. Nieco lepiej wygląda sytuacja na przecinających miasto odcinkach autostrad. Mniejsza jest jednak różnica między prędkością w godzinach największego ruchu i poza nimi, wyższą wartość osiągają też prędkości w korkach (10,48 mili na godzinę). Receptą na problemy z zatorami na ulicach miasta ma być modernizacja sieci kolei aglomeracyjnej – BART (Bay Area Rapid Transit). Dodatkowych problemów z właściwym zorganizowaniem sieci drogowej nastręcza położenie miasta nad zatoką i pagórkowate ukształtowanie powierzchni.

Łączna długość tras pokonanych przez amerykańskich kierowców osiągnęła w tym roku rekordową wartość 3,2 biliona mil. Zapotrzebowanie na podróże samochodem wciąż rośnie. Za procesem tym nie nadąża tempo rozwoju sieci drogowej. W raporcie podkreślono, że podatek wliczony w cenę paliwa, będący głównym źródłem finansowania budowy dróg, w coraz mniejszym stopniu zaspokaja potrzeby, co wynika zarówno z malejącego zużycia paliwa przez współczesne samochody, jak i z działania inflacji.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
INRIX: Ile kosztują nas korki?

Mobilność

INRIX: Ile kosztują nas korki?

Roman Czubiński 05 marca 2018

INRIX: Polska – 12. najbardziej zakorkowany kraj świata

Mobilność

INRIX: Polska – 12. najbardziej zakorkowany kraj świata

Roman Czubiński 13 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5