Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Głuszyca uruchomi niebawem gminną komunikację bezpłatną

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-04-10 09:47
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Głuszyca uruchomi niebawem gminną komunikację bezpłatną
fot. Michał Dadełło, lic. CC BY-SA 4.0Przystanek autobusowy w Głuszycy
Bezpłatne autobusy mają połączyć za około miesiąc dolnośląską Głuszycę z miejscowościami leżącymi na terenie tej samej gminy. Tamtejszy samorząd jest już kolejnym, który decyduje się na oferowanie takiej usługi swoim mieszkańcom. Do jej świadczenia wykorzystane mają być m.in. dwa nowe autobusy marki Isuzu.

Kolejnym po Bierutowie i Kamiennej Górze dolnośląskim samorządem lokalnym, który zdecydował się na utworzenie własnej komunikacji publicznej, jest gmina Głuszyca, którą zamieszkuje nieco ponad 9 tys. osób. Na razie trwają przygotowania do otwarcia niewielkiego systemu transportowego. – Planowany termin uruchomienia połączeń to maj 2019 r. – mówi Katarzyna Łazanowska z Referatu Inwestycji, Rozwoju i Promocji w Urzędzie Gminy Głuszyca.

Zadanie dla lokalnego przewoźnika z Głuszycy

Na razie nie przedstawiono szczegółów dotyczących przebiegu linii. – Trasy będą obejmowały cały obszar gminy – zapewnia nas jednak przedstawicielka samorządu. Można zatem przypuszczać, że kursy realizowane będą do każdego z pięciu sołectw: Głuszyca Górna, Grzmiąca, Kolce, Łomnica i Sierpnica. Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się jeszcze w zeszłym roku na łamach strony Podziemnego Miasta Osówka (trasy turystycznej zorganizowanej w zabudowaniach nazistowskiego projektu Riese) jedna z tras miałaby biec właśnie w okolice góry Osówka. Zapowiedzi tych na razie nie potwierdził nam samorząd.

Przetarg na realizację połączeń wygrało Centrum Nieruchomości i Transportu Beata Żołnieruk z Głuszycy. Przedsiębiorstwo było jedynym oferentem w postępowaniu. Umowa z przewoźnikiem zawarta ma być na okres trzech lat. – Koszt funkcjonowania komunikacji to ok. 37 tys. 600 zł [miesięcznie] – mówi przedstawicielka gminy. Co ważne, ta kwota ma pozwolić, jak usłyszeliśmy od Katarzyny Łazanowskiej, na uruchamianie połączeń codziennych (przy czym w dokumentacji przetargowej, w której zawarto prognozę wielkości zamówienia w poszczególne dni, nie uwzględniono przewozów w niedziele i święta, a w soboty jedynie w bardzo ograniczonym zakresie, ale zapisy nie są wiążące w zakresie podziału ogółu pracy eksploatacyjnej na konkretne dni i zadania).

Część taboru kupiła już gmina

– Tabor przeznaczony do obsługi transportu to dwa autobusy będące własnością gminy oraz dwa, jakie ma zapewnić operator – opisuje Katarzyna Łazanowska. Pojazdy samorządowe to dostarczone w zeszłym roku Isuzu Citibus 9,5 LE, które zostały zakupione w ramach projektu „Sowiogórski Raj – budowa Centrum Przesiadkowego w Głuszycy” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. CNiT B. Żołnieruk zadeklarowało natomiast, że pojazdy własne będą wyprodukowane średnio w 2011 r.

Podobnie jak w przypadku innych systemów gminnych otwieranych w ostatnim czasie, również i w tym przypadku zdecydowano się na formułę komunikacji bezpłatnej dla pasażera. Ma być to związane z warunkami dofinansowania wspomnianego już projektu unijnego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5