Frankfurt nad Menem ruszył w te wakacje z nietypową akcją. Miasto zachęca mieszkańców do nowego benefitu – za wyrejestrowanie samochodu zapewnia mieszkańcom roczny bilet do podróżowania transportem publicznym po Frankfurcie i całych Niemczech.
We Frankfurcie nad Menem można bez problemu poruszać się bez samochodu. Niezależnie od tego, czy idziesz pieszo, jedziesz rowerem, pociągiem czy autobusem. – Aby ułatwić przesiadkę z prywatnego samochodu na przyjazne dla środowiska środki transportu, miasto Frankfurt nad Menem nagradza teraz każdego, kto wyrejestruje swój samochód biletem rocznym Deutschland-Ticket – mówi Wolfgang Siefert, szef miejskiego działu mobilności. – Oznacza to, że obywatele mogą przez rok bezpłatnie korzystać z transportu publicznego we Frankfurcie i Niemczech. W ten sposób wnoszą istotny wkład w zmianę klimatu i usprawniają ruch w samym mieście, przesiadając się do transportu, który zajmuje mniej miejsca – dodaje.
Nowy benefit dla mieszkańców wprowadzono 1 lipca. Pieniężna równowartość nagrody to 588 euro. Miasto daje sobie rok na ocenę, czy ta akcja ekologiczna okazała się skuteczna. Akcja jest skierowana do wszystkich mieszkańców Frankfurtu, którzy nadal posiadają pojazd z silnikiem spalinowym.
Wolfgang Siefert jest przekonany, że we Frankfurcie nad Menem funkcjonowanie bez samochodu powinno być łatwe. – Jesteśmy miastem niewielkich dystansów. Sieć rowerowa jest konsekwentnie rozbudowywana. Mamy gęstą sieć transportu miejskiego, która jest dostępna dla mieszkańców każdego dnia i przez całą dobę. Uzupełnieniem tych opcji są wypożyczalnie rowerów, hulajnogi elektryczne i oferty car-sharingu – wymienia urzędnik.
Aby wymienić samochód na bezpłatny bilet do Niemiec, należy spełnić określone wymagania. Oferta skierowana jest do osób, których główne miejsce zamieszkania znajduje się we Frankfurcie i mają ukończone 18 lat. Darmowy bilet przysługuje tym osobom, które zezłomowały, sprzedały lub oddały swój samochód spalinowy nie dalej jak trzy miesiące wcześniej od rozpoczęcia akcji.
Frankfurt nad Menem postawił sobie za cel ograniczenie indywidualnego transportu. Określone jest to w koncepcji Klimatycznego Miasta Frankfurtu i Centralnego Planu Mobilności. – Wszystko po to, aby umożliwić efektywną mobilność pomimo rosnącego ruchu i poprawiać jakość życia mieszkańców oraz przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Dzięki bonusowi środowiskowemu dodajemy kolejny element do naszego pakietu działań – podkreśla Wolfgang Siefert, szef miejskiego działu mobilności.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o tym, że niemiecki wspólny bilet podrożeje, o czym więcej
tutaj.