Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Eksperci: „Zelektryfikowane” pojazdy będą w 2030 r. połową rynku

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-11-15 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Eksperci: „Zelektryfikowane” pojazdy będą w 2030 r. połową rynku
fot.
W raporcie przygotowanym przez Boston Consulting Group amerykańscy eksperci prognozują, że do 2030 r. zelektryfikowane pojazdy będą stanowiły połowę rynku samochodów, co może oznaczać, że przełomowy moment w przestawieniu się na napęd elektryczny jest bliższy, niż się wszystkim wydaje. Słowo „zelektryfikowane” zdaje się być kluczowe.


Nie oznacza to bowiem, że za kilkanaście lat co drugie auto będzie jeździło na baterię. Najbardziej popularnym napędem ma się stać ten hybrydowy. Co nie zmienia faktu, że amerykańscy eksperci prognozują wzrost odsetka pojazdów, które w jakiś sposób wykorzystują prąd do napędu z dzisiejszych 3 proc. do ok. 50 proc. Same auta bateryjne z dzisiejszych śladowych ilości mają stanowić za 13 lat ok. 14 proc. rynku.

Skąd te szacunki? BCG opiera się na prognozach trzech czynników: rozwoju technologii, zmian w przepisach a także w zmianach jeśli chodzi koszty użytkowania konkretnych typów pojazdów.

W Chinach – pięć lat

Zwłaszcza to ostatnie będzie się szybko zmieniać. Serwis Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych, w przygotowanej na podstawie omawianych badań infografice, zaznacza (za Bloombergiem), że już w 2020 r. koszt baterii w samochodzie elektrycznym, który dziś stanowi połowę kosztów całego samochodu, spadnie do 36 proc. W Europie producentom samochodów spalinowych coraz trudniej będzie spełniać wygórowane wymogi jeśli chodzi o emisję spalin, a to z kolei będzie zawyżało koszty użytkowania tradycyjnych samochodów.

W Europie zmianę będą stopować wciąż wysokie koszty energii elektrycznej, z kolei na rynku amerykańskim tym czynnikiem mogą być niskie ceny benzyny. Ale np. w Chinach całkowite koszty użytkowania samochodu elektrycznego powodują, że taki zakup „zwraca się” po pięciu latach, jeśli porównamy go do auta napędzanego benzyną lub olejem napędowym.

Według bardzo uśrednionych danych koszt napędu elektrycznego tanieje szybciej, niż jeszcze niedawno zakładano. Dziś koszt jednej kilowatogodziny w samochodzie elektrycznym to ponad 150 dol., w 2025 r. ma on stanowić od 80 do 105 dol., a pięć lat później od 70 do 90 dol.

Czy w ogóle będziemy kupować auta?

Eksperci z BCG podkreślają też, że istotny impuls dla elektryfikacji będzie miał rozwój car sharingu i pojazdów autonomicznych. Obie te grupy pojazdów, będą się przestawiały na prąd znacznie szybciej niż reszta rynku.

Zresztą ich rozwój może się okazać tak intensywny i szybki, że przewidywania BCG okażą się chybione. Niedawno wspominaliśmy o prognozie byłego wiceprezesa General Motors, który przewiduje, że w ciągu 15–20 lat samochody kierowane przez człowieka w ogóle staną się marginesem wobec pojazdów autonomicznych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Norwegia wyjmuje wtyczkę elektrycznym autom. Zachęty już niepotrzebne

Mobilność

Norwegia wyjmuje wtyczkę elektrycznym autom. Zachęty już niepotrzebne

Przemysław Farsewicz 30 października 2017

Holandia zrezygnuje z aut spalinowych od 2030 r.

Mobilność

Holandia zrezygnuje z aut spalinowych od 2030 r.

Jakub Dybalski 18 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5