Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Edmonton. Dworzec autokarowy… bez dostępu do autobusu

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
16-08-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Edmonton. Dworzec autokarowy… bez dostępu do autobusu
fot. Myke Waddy, lic. GNU/CC A-SA 3.0Autobusy w Edmonton
W kanadyjskim Edmonton dworzec na którym zatrzymywały się międzymiastowe autokary przeniesiono z centrum na obrzeża miasta. Już to przeczy generalnej praktyce umieszczania takich obiektów w najlepiej skomunikowanych miejscach. W dodatku w pobliżu nie ma żadnego przystanku autobusowego, a pasażerom pozostają taksówki.

W centrum Edmonton, milionowej aglomeracji, piątego co do wielkości miasta Kanady, powstaje właśnie nowa hala sportowa, dla tamtejszej drużyny hokejowej Edmonton Oilers. To główny element przebudowy całej dzielnicy prowadzonej pod nazwą „Ice District” wycenianej na miliard dolarów, w ramach której powstanie też m.in. 66–piętrowy wieżowiec, najwyższy w Kanadzie na zachód od Toronto.

Żeby na to wszystko było miejsce, konieczne było zburzenie dawnego dworca autobusowego na którym zatrzymują się autokary Greyhound i przeniesienie go na dalekie przedmieścia, w pobliże rzadko używanej stacji kolejowej. Greyhound to charakterystyczne linie autokarowe, które obsługują 2,7 tys. tras głównie w USA i Kanadzie. Taki amerykański PKS.

Na piechotę z walizką przez zaspy

Serwis CityLab opisał historię pasażera, który będzie źle wspominał podróż do Edmonton. Ed Brown, mieszkaniec miasta, wysiadł na nowym dworcu o północy, po dziewięciogodzinnej podróży autokarem i zaczął szukać przystanku autobusowego. Nie znalazł, bo go nie ma. Najbliższy przystanek, do którego dojeżdża autobus znajduje się ok. 2 km dalej. Można do niego dojść autostradą, na której długimi fragmentami nie ma chodnika, co latem jeszcze jest wykonalne, ale zimą – problematyczne. Albo zapłacić 30–40 dol. za taksówkę. Brown ostatecznie wybrał to drugie, dojechał tam, gdzie starczyło mu pieniędzy i resztę drogi przeszedł piechotą.

W mediach społecznościowych można znaleźć relacje tych, którzy tam mieszkają, albo jeżdżą tam samochodem, którzy opisują podróżnych, ciągnących za sobą walizki na kółkach wzdłuż autostrady, albo przez trawnik. Ponieważ dworzec przeniesiono w czerwcu, nie wiadomo jak podróżni poradzą sobie gdy spadnie pierwszy śnieg, a zimy w kanadyjskiej prowincji Alberta nie należą do łagodnych. Mieszkańcy Edmonton, w tym sam Brown twierdzą, że idąc na rękę deweloperom, miasto zapomniało o korzystających z transportu publicznego. Liczne protesty przeciwko przeniesieniu dworca urzędnicy zignorowali.

Linia niedochodowa?

Firma przewozowa próbuje ratować sytuację, choć wydaje się, że zawiniło przede wszystkim miasto. Greyhound uruchomił kursujący trzy razy dziennie między centrum miasta a dworcem autobus, ale jeśli ktoś przyjedzie do Edmonton wieczorem, to już się na niego nie załapie. W dodatku ratusz nie zamierza na razie nic z tym zrobić. – Nie ma planów by poprowadzić osobną linie autobusową do dworca Greyhound. Wydaje się, że takie połączenie nie zainteresowałoby minimum 30 pasażerów na godzinę – tłumaczy Jennifer Laraway, rzeczniczka miejskiego organizatora transportu, choć jednocześnie przyznaje, że Greyhound namawia miasto by zapewniło jakąkolwiek obsługę transportową dla nowego dworca.

To problemy, których szczęśliwie pasażerowie w Polsce nie mają. Międzymiastowe autokary zatrzymują się z zasady w centralnych, lub dobrze skomunikowanych punktach. Np. w Warszawie „pekaesy” korzystają głównie z Dworca Zachodniego, ale prywatni przewoźnicy, np. PolskiBus, LuxExpress czy obsługujący lotnisko w Modlinie ModlinBus kursują z miejsc położonych wzdłuż pierwszej linii metra.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

W piątek spotkanie branży autokarowej z prezydentem

Prawo & Finanse

W piątek spotkanie branży autokarowej z prezydentem

Przemysław Farsewicz 18 listopada 2020

Paryż wyrzuca autokary turystyczne z centrum miasta

Prawo & Finanse

Litwa. Volvo otrzymało zamówienie na 40 autokarów

Komunikacja

Zobacz również:

W piątek spotkanie branży autokarowej z prezydentem

Prawo & Finanse

W piątek spotkanie branży autokarowej z prezydentem

Przemysław Farsewicz 18 listopada 2020

Paryż wyrzuca autokary turystyczne z centrum miasta

Prawo & Finanse

Litwa. Volvo otrzymało zamówienie na 40 autokarów

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5