Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

W piątek spotkanie branży autokarowej z prezydentem

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-11-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
W piątek spotkanie branży autokarowej z prezydentem
fot. Marcin Białek, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych. Głowa państwa chce porozmawiać o trudnej sytuacji autokarowych przewoźników. To odpowiedź na wcześniejszy apel stowarzyszenia. W ostatnich dniach odbyły się kolejne protesty branży na ulicach polskich miast.

Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych wskazuje na trudną sytuację na rynku przewozów. – Bez realnego i natychmiastowego ujęcia branży w rządowych programach pomocowych, polskich przewoźników czeka nie tylko utrata miejsc pracy i ciężko wypracowanej pozycji lidera na europejskim rynku, ale przede wszystkim zapaść sektora i brak perspektyw na jego szybką odbudowę – zaznaczył Rafał Jańczuk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewoźników Autokarowych w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Jak wyjaśnił, firmy autokarowe przez cały 2020 roku musiały działać pod znakiem restrykcyjnego reżimu dyscypliny kosztowej. Większość wykazuje niemalże zerowe przychody.

17 listopada po raz kolejny przewoźnicy autokarowi próbowali zwrócić uwagę na problemy branży. W największych miastach Polsce kierowcy pojazdów wolnym tempem tamowali ruch m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku czy Kielcach. W Warszawie zablokowano m.in. aleje Ujazdowskie Kancelarii Premiera.

Stowarzyszenie skierowało apel o zmiany systemowe i plan pomocy długofalowej do prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród postulatów wymienia się m.in. półroczne dopłaty do pensji minimalnej pracowników, które miałyby być wypłacane do kwietnia 2021 roku. Dodatkowo Skarb Państwa miałby finansować składki ZUS oraz podatek dochodowy. Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych chce także umorzenia pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju w przypadku spadku przychodów o 75 proc. liczonych rok do roku oraz dostępu do kredytów, gdyż branża autokarowa aktualnie jest pozbawiona dostępności do środków kredytowych z uwagi na brak przychodów i zniesienia limitu przyznawanej pomocy dla firm, które zatrudniają do 249 pracowników.

Wśród postulatów jest także wprowadzenie dopłat na posiadany tabor, uzależnionych od liczby posiadanych pojazdów wykorzystywanych do turystycznego przewozu osób lub opracowanie nowej subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Mowa jest także o przyjęciu rozwiązań umożliwiających odroczenie spłat rat leasingowych i kredytów bankowych do kwietnia 2021 r. oraz o umorzeniu należności z tytułu podatku od środków transportowych za okres od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r.

Na apel już odpowiedział prezydent Duda. Zaproponował on piątkowe spotkanie, aby porozmawiać o trudnej sytuacji autokarowych przewoźników.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5