Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Czy automatyczne samochody ograniczą liczbę wypadków?

Dalej Wstecz
Autor:

Marcin Żywiałkowski

Data publikacji:
2016-03-02 07:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czy automatyczne samochody ograniczą liczbę wypadków?
fot. Alan/FlickrFlota automatycznych samochodów Google
Według Instytutu Techniki Mechanicznej (IMechE) automatyczne samochody mogą ograniczyć liczbę wypadków o 95 proc., co Polsce pozwoliłoby na uratowanie ponad 3000 osób rocznie!

Analizując raport brytyjskiego Instytutu możemy dojść do wniosku, że receptą na śmiertelne wypadki drogowe jest powszechne wprowadzenie automatycznych aut. Pozwoliłoby to na uratowanie tysięcy osób w samej Europie i prawdopodobnie milionów na całym świecie. Dlaczego więc instytucje zajmujące się bezpieczeństwem ruchu drogowego nie forsują pomysłu szybkiego wprowadzenia automatycznych samochodów na nasze drogi?

Nowa kategoria wypadków

Inżynierowie zakładają, że 95 proc. wypadków wynika z błędu kierowcy. Stąd wniosek, że zastąpienie kierowcy układem scalonym pozwoliłoby uniknąć tych błędów. Nic bardziej mylnego. W przypadku tych pojazdów pojawia się nowa kategoria: wypadek z przyczyn technicznych. I nie chodzi o awarię hamulców czy przebitą oponę, ale awarię układu sterowania samochodem. Samych przyczyn nieracjonalnego zachowania automatycznego samochodu może być wiele, np. zakrycie kamery mierzącej odległość od poprzedzającego pojazdu czy sczytującej znaki drogowe. Złe warunki atmosferyczne a także utrata zasięgu GPS czy innego systemu pozycjonowania także mogą być przyczyną kolizji. W sytuacjach krytycznych automatyczne pojazdy mogą okazać się mniej przewidywalne niż prawdziwi kierowcy.

Kolejnym problemem może być fakt, że jeszcze przez wiele lat nie dojdziemy do systemu z pełnym udziałem pojazdów automatycznych. Okres przejściowy, w którym współuczestniczyć będą pojazdy kierowane automatycznie i te prowadzone przez ludzi potrwa bardzo długo. Dbałość automatów o dokładne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego może być przyczyną nerwowych zachowań wśród kierowców. A więc zamiast zmniejszyć liczbę wypadków mogą ją zwiększyć.

Automatyczny samochód nie uniknie wypadku

Automatyczne samochody nie będą potrafiły uniknąć wypadków spowodowanych przez kierujących. Bo co ma zrobić pojazd, gdy będzie świadkiem, spotykanego często na naszych drogach “wyprzedzania na czołówkę”, czy “na trzeciego”? Jechać wprost na nadjeżdżający samochód, zjechać na przydrożne drzewo czy po prostu zatrzymać się. Od zastosowanego algorytmu, w takich sytuacjach często będzie zależało ludzkie życie.

IMechE postuluje w swoim raporcie wprowadzenie nowych regulacji dotyczących automatycznych pojazdów takich jak specjalne szkolenie kierowców.

- Musimy koniecznie rozwiązać problemy prawne, technologiczne i ubezpieczeniowe aby szybko wprowadzić takie pojazdy na rynek - pisze IMechE w swoim raporcie.

Inżynierowie wskazują również na konieczność dostosowania infrastruktury drogowej i ustalenie jednolitego standardu komunikacji pomiędzy znakami drogowymi, oznakowaniem i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu a samochodem.

Warto dodać, że w połowie lutego doszło do pierwszego wypadku z winy pojazdu Google'a. Auto wymijało przeszkodę na drodze. System ocenił, że jadący wolno autobus zatrzyma się, jednak stało się inaczej i pojazdy zderzyły się. Nikomu nic się nie stało. Google zapowiedział zmiany w oprogramowaniu. Jeśli analiza zdarzenia potwierdzi się, będzie to pierwszy udokumentowany wypadek od sześciu lat z winy Google'a.

Pełny raport jest dostępny na stronie IMechE

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polska zbyt nieprzewidywalna na pojazdy autonomiczne

Mobilność

Polska zbyt nieprzewidywalna na pojazdy autonomiczne

Martyn Janduła 03 kwietnia 2016

DOT Smart City Challenge, czyli 50 mln dol. do wygrania

Mobilność

DOT Smart City Challenge, czyli 50 mln dol. do wygrania

Marcin Żywiałkowski 10 marca 2016

RobotTaxi, czyli japońskie taksówki… bez kierowców

Komunikacja

RobotTaxi, czyli japońskie taksówki… bez kierowców

Jakub Dybalski 12 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5