Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Co z WKD w czasie wielkiej przebudowy Warszawy Zachodniej?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-01-30 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Co z WKD w czasie wielkiej przebudowy Warszawy Zachodniej?
fot. Michał Szymajda
Do końca tego półrocza PKP PLK zamierza ogłosić przetarg na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia. Wciąż jednak nie wiadomo, jak będą jeździły pociągi, w tym Warszawskiej Kolei Dojazdowej, która korzysta z własnych torów.

PKP PLK przygotowują wielką przebudowę Warszawy Zachodniej, w ramach której m.in. ma powstać podziemny dworzec, tunel tramwajowy oraz hala peronowa. Przetarg na przeprowadzenie prac ma zostać ogłoszony do końca tego półrocza.

Realizacja prac – z uwagi na ich zakres – wymusi spore zmiany w organizacji ruchu. Utrudnienia nie ominą Warszawskiej Kolei Dojazdowej, która korzysta z własnej pary torów. – Uzgodnienia dotyczące funkcjonowania WKD w czasie przebudowy stacji Warszawa Zachodnia nie zostały jeszcze zakończone i wciąż są prowadzone pomiędzy stronami. Warianty organizacji ruchu pozostają uzależnione od harmonogramów prac inwestora (w tym m.in. czy kluczowe dla WKD etapy byłyby prowadzone w okresie wakacyjnym z ewentualnym rozciągnięciem na czerwiec i/lub wrzesień, czy w okresie największego obciążenia ruchem pasażerskim) – wskazuje Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Nie jest jeszcze przesądzona kwestia długości trwania przerwy w ruchu do stacji Warszawa Śródmieście WKD. Sporym ułatwieniem mogłyby być tymczasowe perony. – W ramach rozpatrywanych wariantów znajduje się przedsięwzięcie obejmujące zabudowę tymczasowej infrastruktury w lokalizacji możliwie najbliższej stacji Warszawa Zachodnia, a zarazem zapewniającej właściwe kierowanie potoków podróżnych do innych środków transportu – zaznacza Kulesza.

Raczej nierealny jest wcześniej sugerowany przez WKD pomysł z wjazdem pociągów WKD na tory PKP PLK. – Koncepcja ma niewielkie prawdopodobieństwo przyjęcia, choć nie została całkowicie wykluczona – zaznacza rzecznik.

Przebudowa Warszawy Zachodniej mogłaby być okazją do budowy stałych rozjazdów WKD – to zwiększyłoby, jak wcześniej przekonywała spółka, przepustowość linii w związku z dodatkową możliwością zawracania pociągów i alternatywą dla mającego ograniczenia układów torów na stacji Warszawa Śródmieście WKD. Poprzednie rozjazdy znajdują się dopiero w Komorowie, co zmniejsza elastyczność wukadki w zakresie organizacji ruchu w razie remontów czy awarii. – Ewentualna zabudowa stałych rozjazdów byłaby możliwa jedynie w ramach przygotowywanej inwestycji. Do tej pory nie uzyskaliśmy jeszcze pozytywnej opinii inwestora w tym zakresie – wskazuje Krzysztof Kulesza.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Powstanie trasa tramwajowa do Dworca Zachodniego

Komunikacja

Warszawa. Powstanie trasa tramwajowa do Dworca Zachodniego

jd/inf. pras. 10 lipca 2018

Głównym dworcem Flixbusa w Warszawie ma być Warszawa Zachodnia

Komunikacja

Głównym dworcem Flixbusa w Warszawie ma być Warszawa Zachodnia

Michał Szymajda 21 czerwca 2018

WKD chciałaby wjechać na tory PLK w czasie przebudowy Zachodniej

Przestrzeń

WKD chciałaby wjechać na tory PLK w czasie przebudowy Zachodniej

Witold Urbanowicz 10 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5