Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Co się dzieje z tramwajem do Wilanowa? Dalej w uzgodnieniach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-01-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Co się dzieje z tramwajem do Wilanowa? Dalej w uzgodnieniach
fot. WU
Przedłużają się prace koncepcyjne związane z jedną ze sztandarowych inwestycji transportowych stolicy – trasą tramwajową, która ma połączyć Wolę, Dw. Zachodni i Ochotę z Mokotowem i Wilanowem. Sporo czasu zajmują opiniowanie i uzgodnienia założeń trasy i organizacji ruchu. – Stawiamy brzegowe warunki. Życie tak wygląda, że projektant musi się dostosować. Czasami jesteśmy twardym negocjatorem – nie ukrywa Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu.

Pod koniec 2015 r. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę z konsorcjum Safege oraz Schuessler-Plan Inżynierzy na wykonanie wielobranżowej koncepcji budowy trasy tramwaju od ul. Kasprzaka, przez Dw. Zachodni, Ochotę i Mokotów do Wilanowa. Zadaniem projektantów jest m.in. przygotowanie projektu stałej organizacji ruchu i analizy układu zasilania trakcji tramwajowej oraz materiałów niezbędnych do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które będą stanowić podstawę do późniejszego wykonania dokumentacji projektowej.

Inwestycja podzielona jest na sześć zadań (odcinków). Zadanie A obejmuje odcinek od ul. Kasprzaka do Dworca Zachodniego; zadanie B – od Dworca Zachodniego do skrzyżowania z Grójecką, zadanie C – ul. Banacha do ul. Rakowieckiej przez ulice: Żwirki i Wigury, Rostafińskich (na obrzeżach Pola Mokotowskiego) i św. Boboli, zadanie D – od stacji metra Pole Mokotowskie do ul. św. Bonifacego przez ulice: Rakowiecką, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Sobieskiego z rozgałęzieniami w ul. Gagarina i ul. św. Bonifacego (do obecnej pętli autobusowej Stegny), zadanie E – od ul. św. Bonifacego do Południowej Obwodnicy Warszawy przez ul. Sobieskiego i al. Rzeczpospolitej oraz zadanie F – pętla na Muranowie.

W dalszym ciągu – pomimo przyjętych wstępnych terminów w umowie – nie zakończyły się jednak prace koncepcyjne. Sporo czasu zajmują opiniowanie i uzgodnienia założeń trasy i organizacji ruchu. – Przygotowania nie utknęły w martwym punkcie. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak potrzebne dla warszawiaków są takie przedsięwzięcia i robimy wszystko, by maksymalnie sprawnie były realizowane. To proces złożony – mówi Michał Domaradzki, dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu. – W biurze jest do tego dedykowana pani inżynier, która stale współpracuje z Tramwajami Warszawskimi. Te przeszkody i rozbieżności, które się pojawiają, staramy się dochodzić do wspólnych rozwiązań – dodaje dyrektor.

Tramwaje Warszawskie dysponują już decyzją środowiskową dla trzech odcinków objętych dofinansowaniem unijnym (B, D+E). Proces opiniowania założeń trasy i organizacji ruchu zakończył się jedynie dla odcinka B na Ochocie (Dw. Zachodni – Grójecka) oraz jednej z odnóg na odcinku D (Gagarina). Nieoficjalnie pojawiają się informacje o trudnej współpracy między projektantami a jednostkami miejskimi. – Mamy wspólny interes: chcemy wybudować tramwaj na Wilanów. Stawiamy brzegowe warunki. Życie tak wygląda, że projektant musi się dostosować. Działamy w interesie warszawiaków i sprawnie funkcjonującej komunikacji. Chcemy wyprodukować takie narzędzie komunikacyjne, które będzie wszystkim skutecznie służyć. Czasami jesteśmy twardym negocjatorem – nie ukrywa dyrektor Domaradzki. Wspomina o takich uwarunkowaniach, jak zachowanie drzew czy lokalizacja i liczba miejsc do parkowania.

Następnym krokiem, po zakończeniu uzgodnień, ma być przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie – na roboty budowlane. Prace w terenie miały rozpocząć się w tym roku i potrwać do 2021 r., ale w obliczu przedłużających się przygotowań jest to nierealne. Tramwaje Warszawskie wielokrotnie podkreślały, że budowa poszczególnych odcinków zajmie dwa sezony budowlane. Realizacja zadań unijnych musi zakończyć się w 2023 r. Przy czym w ramach dofinansowania unijnego do zrealizowania są nie tylko odcinki trasy z Woli do Wilanowa, ale także tramwaj na Gocław, na ul. Kasprzaka oraz na Nowodworach. W przypadku Kasprzaka trwają prace projektowe, a dla Nowodworów niebawem ma ruszyć przetarg budowlany. Jeżeli chodzi o Gocław, rozwiązywane są problemy związane z niejasną własnością działek.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5