Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Centrum przesiadkowe - nowym centrum Siedlec

Dalej Wstecz
Data publikacji:
02-12-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Centrum przesiadkowe - nowym centrum Siedlec
Fot. Dariusz Dybciak
Dawne tereny kolejowe w Siedlcach w najbliższych latach zmienią się nie do poznania. 9 hektarów gruntów ma przeistoczyć się w duże centrum przesiadkowe, przez które każdego dnia przewinie się co najmniej 10 tysięcy osób. W sąsiedztwie centrum powstanie parking na kilkaset aut oraz inne inwestycje, o ile znajdą się inwestorzy.

W połowie listopada władze Siedlec zorganizowały Forum Inwestorów, w czasie którego zaprezentowano możliwe koncepcje zagospodarowania terenów znajdujących się zarówno po północnej, jak i południowej stronie linii kolejowej E20, przebiegającej przez miasto.

- Mamy około 4 hektarów do dyspozycji samorządu, do tego połowa hali tzw. wachlarzowej, którą miasto przejęło za długi od kolejarzy. Ale obszar dyskusji to 9 hektarów - mówi wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki. - Zdajemy obie sprawę, że zagospodarowanie tak dużego terenu w krótkim czasie jest bardzo trudne, dlatego dzielimy to na etapy i zaczynamy od budowy tunelu w ciągu ulicy Kilińskiego - dodaje.

Tunel, który będzie wstępem do realizacji centrum przesiadkowego, będzie przebiegał pod linią kolejową i znacznie poprawi dostępność gruntów, na których miałoby stanąć centrum przesiadkowe. Inwestycja ma być zrealizowana do 2015 roku.

Nowe centrum miasta

Obecnie miasto prowadzi otwartą dyskusję na temat jak najbardziej efektywnego wykorzystania terenów przy dworcu PKP. - Zmienia się geografia miasta. Chcemy stworzyć centrum przesiadkowe i chcemy porozmawiać o jak najlepszych wariantach wykorzystania tych gruntów. Są one nieźle skomunikowane, a mogą być jeszcze lepiej. Są różne pomysły dotyczące zagospodarowania tego terenu. Poza centrum przesiadkowym, Wschodnia Izba Gospodarcza proponuje tam centrum biznesowe dla kontaktów ze Wschodem, może tam powstać centrum wystawiennicze, czy handlowe. Jesteśmy otwarci na dyskusję - dodaje wiceprezydent Głowacki.

Miasto centrum przesiadkowe chciałoby zbudować z pomocą środków zewnętrznych, np. dzięki pieniądzom w ramach planowanego Kontraktu Terytorialnego. Wszelkie pozostałe inwestycje na tym terenie mogą powstawać w ramach różnych form współpracy z miastem. Samorząd nie wyklucza partnerstwa publiczno-prywatnego, długoletniej dzierżawy, czy sprzedaży.

KIG: To dobry moment na taką inwestycję

- Miasto postępuje z tym terenem bardzo poważnie, z wielkim namysłem i jest to postępowanie słuszne, dlatego że jest to niepowtarzalna okazja. Teren jest bardzo wartościowy, znajdujący się w centrum Siedlec. Następna okazja do zagospodarowania takiego terenu nie trafi się zbyt szybko. Dlatego słusznie miasto uważa, że teren w tym miejscu powinien spełniać poważne funkcje publiczne - uważa Michał Konwicki z Krajowej Izby Gospodarczej. - Jednocześnie teren powinien działać prorozwojowo, tzn. tworzyć miejsca pracy, poprawiać koniunkturę i szanse rozwojowe. Zrobienie z tego tylko miejsca o charakterze usług publicznych spowoduje, że będzie to teren gospodarczo martwy. Połączenie funkcji publicznych i gospodarczych jest w mojej ocenie bardzo słusznym wyborem - dodaje przedstawiciel KIG.

Jest potencjał

Dotychczasowe plany miasta mówią o zintegrowaniu na terenie centrum przesiadkowego różnych form transportu: komunikacji autobusowej - zarówno miejskiej, jak i dalekobieżnej, a także komunikacji kolejowej. Na terenie centrum przesiadkowego miałby znaleźć się także duży parking, który przede wszystkim rozwiąże problemy osób dojeżdżających do stacji kolejowej własnym samochodem. Władze miasta szacują, że w odległości pozwalającej w pół godziny dojechać do centrum Siedlec mieszka ponad. 300 tys. osób. Codziennie przez stację przewija się dziś około 10 tysięcy osób, z czego 4 tysiące dojeżdża do pracy do Warszawy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5